Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sposoby monitorowania zużycia energii.

Buncol 09 Jun 2010 11:10 4958 11
SterControl
 • #1
  Buncol
  Level 11  
  Witam.
  Przymierzam się do napisania pracy o systemach monitorowania zużycia energii elektrycznej, ale jak wpisuję podobne hasło w google to nic konkretnego nie wyskakuje mi. Stąd moje pytanie: czy zna ktoś jakieś systemy do monitorowania zużycia energii, które mógłbym opisać?? Zaznaczam, że mają to być systemy dostępne na rynku.

  Pozdrawiam
 • SterControl
 • SterControl
 • #3
  cranky
  Level 26  
  Zapytaj w Lumelu o N10, N14, ND1 albo o cały system ethernetowy kontroli jakości i zużycia energii elektrycznej w przemyśle. Myślę że pomogą.
  Sposoby monitorowania zużycia energii.

  PS Sorry za jakość zdjęcia i nie ma za co.
 • #5
  gervee
  Automation specialist
  Popatrz na ofertę Schneider Electric.
  Mają bardzo fajne mierniki PM700 (i inne), które wyposażone są w protokół Modbus. Monitorujemy takie poprzez GPRS - parametrów od groma (mc czynna, bierna, pozorna, chwilowa i całkowita, prądy i napięcia w fazach, zniekształcenia itd).
  http://www.schneider-electric.pl/poland/pl/products-services/electrical-distribution/products-offer/range-presentation.page?p_function_id=161&p_family_id=441&p_range_id=917

  Możesz też popatrzyć na koncept Schneider Electric związany z rozdziałem energii elektrycznej na stronie http://www.schneider-electric.pl/sites/poland/pl/products-services/electrical-distribution/products-offer/function-presentation.page?p_function_id=161
 • #6
  andrzejek23
  Level 19  
  Jeżeli już mowa o =S=, to polecam zainteresować się najnowszym ich 'dzieckiem', czyli systemem ION Enterprise. Powoli raczkuje w Polsce, ale możliwości ma ogroooomne.
 • #7
  Buncol
  Level 11  
  Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz na pewno łatwiej będzie mi napisać prace :)
  Pozdrawiam
 • #8
  Raaf
  Level 22  
  Schneider'a - ale PM500 (starszy brat) używam sam.. jest dość przyjazny. Ot, taki sobie analizator sieci analogicznie zbudowany i funkcjonalny jak produkt firmy Moeller i jescze jakiejś której nie pamiętem. Różnią się tylko kolorem, nazwą firmy i ..ceną ;) . Możliwości pomiaru są spore - można o tym poczytać w DTR-kach.
  Dziwię się jednak że nikt nie wspomniał o produktach firmy Landis-link
  Możliwości pomiaru są podobne do analizatorów sieci, isnieje mozliwość funkcji strażnika mocy, komunikacji GSM, synchronizacji zegara przez nadajnik frankfurcki, komunikacji RS232/485 co pozwala na wszelakie analizy w systemach SCADA, czy SAP... Używa się ich w większości ZE jako liczników energii elektrycznej. Osobiście instalowałem je tylko w układach pośrednich i półpośrednich.
 • #9
  Kuba_eM
  Level 24  
  Zapomnij o wyjściu impulsowym - wspomnij, że coś takiego było a w Polsce niestety jest to nadal popularne :-(
  Skup się na "normalnym" monitoringu i zdalnym odczycie po sieciach (Ethernet, M-Bus, Lon, KNX, Profibus, Modbus, i wiele innych; bezprzewodowym np. ZigBee). Oczywiście nie zapomnij o szeroko wałkowanym "smart meteringu" (wałkowanym bez żadnych konkretów - to taka moja dygresja..). W sieci masz materiałów pełno, np. na cire.pl w dziale materiały problemowe; ciekawa witryna po angielsku to metering.com, ale trzeba umiejętnie oddzielać plewy od konkretów :-).
  Firm jest pełno, teraz każda chce ukroić jakiś fragment tortu: ABB, Actaris, Landis, Schlumberger, Kamstrup, Circutor, Finder, Carlo Gavazzi, Saia, Moeller/Eaton, Shrack (EMH), Socomec, IME, Enerdis, DZG, ..... długo by tu wymieniać... Polskie: Apator/Pafal, JMTronik, Pozyton, Lumel, inne...
  To sprzęt. System to sprzęt i oprogramowanie. I przy sofcie również jest dużo firm: od takich gigantów jak Oracle, Nokia, dużych polskich: Winuel, Numeron, po mniejsze firmy.

  Temat IONów wałkowałem dawno temu, gdy Schneider miał dopiero chrapkę na kanadyjski PML/Power Measurement. Super urządzenia, ale wtedy nawet PSE nie było na nie stać. I nie jest to żadna nowość :-) To koncepcja rozwijana od wielu lat - najbardziej zaawansowane na świecie połączenie: licznika energii elektrycznej, PLC i analizatora. Oczywiście nie zapomnij o nich w pracy.
  Powodzenia.
 • #10
  sanches1000
  Level 10  
  Podłączam się do tematu z pytaniem. Jaki licznik energii do odnawialnej energii?
 • #11
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  A propos monitorowania, to jest taka firma Tech-Agro z Będzina chyba. Oglądałem ten ich system - przyjemny, przyjazny. Proponuję się z nimi ewentualnie skontaktować w prawie jakichś informacji...
 • #12
  sparrow_75
  Level 2  
  sanches1000 wrote:
  Podłączam się do tematu z pytaniem. Jaki licznik energii do odnawialnej energii?


  Licznik dla wytwórcy, np ZMD lub ZMG (półpośredni) Landisa. Generalnie, żeby był 4-kwadrantowy jeśli Twój ZE rozlicza bierną w kwadrantach w przypadku wytwórców.