Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposoby monitorowania zużycia energii.

09 Cze 2010 11:10 4616 11
 • Poziom 10  
  Witam.
  Przymierzam się do napisania pracy o systemach monitorowania zużycia energii elektrycznej, ale jak wpisuję podobne hasło w google to nic konkretnego nie wyskakuje mi. Stąd moje pytanie: czy zna ktoś jakieś systemy do monitorowania zużycia energii, które mógłbym opisać?? Zaznaczam, że mają to być systemy dostępne na rynku.

  Pozdrawiam
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 26  
  Zapytaj w Lumelu o N10, N14, ND1 albo o cały system ethernetowy kontroli jakości i zużycia energii elektrycznej w przemyśle. Myślę że pomogą.
  Sposoby monitorowania zużycia energii.

  PS Sorry za jakość zdjęcia i nie ma za co.
 • MetalworkMetalwork
 • Specjalista Automatyk
  Popatrz na ofertę Schneider Electric.
  Mają bardzo fajne mierniki PM700 (i inne), które wyposażone są w protokół Modbus. Monitorujemy takie poprzez GPRS - parametrów od groma (mc czynna, bierna, pozorna, chwilowa i całkowita, prądy i napięcia w fazach, zniekształcenia itd).
  http://www.schneider-electric.pl/poland/pl/products-services/electrical-distribution/products-offer/range-presentation.page?p_function_id=161&p_family_id=441&p_range_id=917

  Możesz też popatrzyć na koncept Schneider Electric związany z rozdziałem energii elektrycznej na stronie http://www.schneider-electric.pl/sites/poland/pl/products-services/electrical-distribution/products-offer/function-presentation.page?p_function_id=161
 • Poziom 18  
  Jeżeli już mowa o =S=, to polecam zainteresować się najnowszym ich 'dzieckiem', czyli systemem ION Enterprise. Powoli raczkuje w Polsce, ale możliwości ma ogroooomne.
 • Poziom 10  
  Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz na pewno łatwiej będzie mi napisać prace :)
  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Schneider'a - ale PM500 (starszy brat) używam sam.. jest dość przyjazny. Ot, taki sobie analizator sieci analogicznie zbudowany i funkcjonalny jak produkt firmy Moeller i jescze jakiejś której nie pamiętem. Różnią się tylko kolorem, nazwą firmy i ..ceną ;) . Możliwości pomiaru są spore - można o tym poczytać w DTR-kach.
  Dziwię się jednak że nikt nie wspomniał o produktach firmy Landis-link
  Możliwości pomiaru są podobne do analizatorów sieci, isnieje mozliwość funkcji strażnika mocy, komunikacji GSM, synchronizacji zegara przez nadajnik frankfurcki, komunikacji RS232/485 co pozwala na wszelakie analizy w systemach SCADA, czy SAP... Używa się ich w większości ZE jako liczników energii elektrycznej. Osobiście instalowałem je tylko w układach pośrednich i półpośrednich.
 • Poziom 24  
  Zapomnij o wyjściu impulsowym - wspomnij, że coś takiego było a w Polsce niestety jest to nadal popularne :-(
  Skup się na "normalnym" monitoringu i zdalnym odczycie po sieciach (Ethernet, M-Bus, Lon, KNX, Profibus, Modbus, i wiele innych; bezprzewodowym np. ZigBee). Oczywiście nie zapomnij o szeroko wałkowanym "smart meteringu" (wałkowanym bez żadnych konkretów - to taka moja dygresja..). W sieci masz materiałów pełno, np. na cire.pl w dziale materiały problemowe; ciekawa witryna po angielsku to metering.com, ale trzeba umiejętnie oddzielać plewy od konkretów :-).
  Firm jest pełno, teraz każda chce ukroić jakiś fragment tortu: ABB, Actaris, Landis, Schlumberger, Kamstrup, Circutor, Finder, Carlo Gavazzi, Saia, Moeller/Eaton, Shrack (EMH), Socomec, IME, Enerdis, DZG, ..... długo by tu wymieniać... Polskie: Apator/Pafal, JMTronik, Pozyton, Lumel, inne...
  To sprzęt. System to sprzęt i oprogramowanie. I przy sofcie również jest dużo firm: od takich gigantów jak Oracle, Nokia, dużych polskich: Winuel, Numeron, po mniejsze firmy.

  Temat IONów wałkowałem dawno temu, gdy Schneider miał dopiero chrapkę na kanadyjski PML/Power Measurement. Super urządzenia, ale wtedy nawet PSE nie było na nie stać. I nie jest to żadna nowość :-) To koncepcja rozwijana od wielu lat - najbardziej zaawansowane na świecie połączenie: licznika energii elektrycznej, PLC i analizatora. Oczywiście nie zapomnij o nich w pracy.
  Powodzenia.
 • Poziom 10  
  Podłączam się do tematu z pytaniem. Jaki licznik energii do odnawialnej energii?
 • Admin DIY, Automatyka
  A propos monitorowania, to jest taka firma Tech-Agro z Będzina chyba. Oglądałem ten ich system - przyjemny, przyjazny. Proponuję się z nimi ewentualnie skontaktować w prawie jakichś informacji...
 • Poziom 2  
  sanches1000 napisał:
  Podłączam się do tematu z pytaniem. Jaki licznik energii do odnawialnej energii?


  Licznik dla wytwórcy, np ZMD lub ZMG (półpośredni) Landisa. Generalnie, żeby był 4-kwadrantowy jeśli Twój ZE rozlicza bierną w kwadrantach w przypadku wytwórców.