Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać cewkę a w zasadzie jak skleić rdzeń?

09 Cze 2010 16:49 1791 3
  • Poziom 11  
    Mam pytanie, jak praktycznie skleić i ścisnąć, na czas schnięcia kleju, obie połówki rdzenia, i jakim klejem, aby cewka trzymała swoje parametry jakie posiadała przed sklejeniem?

Musze wykonać cewkę o odpowiednich parametrach na karaksie i rdzeniu jak na poniższym zdjęciu. Wiem, że dla dokładności muszę wpierw nawinąć na karaks 100 zwoi drutu, po czym założyć rdzeń i zmierzyć indukcyjność, obliczając ze wzoru AL rdzenia. Tak też zrobiłem, po czym nawinąłem dokładnie wg. obliczeń potrzebną mi ilosć zwoji dla parametrów jakie ta cewka powinna posiadać, włożyłem rdzeń, zmierzyłem czy parametry sie zgadzają i do tej pory wszystko było OK. Pozostało jej sklejenie.. Nie robiąc tego nigdy wlałem w środek karaksu trochę kleju epoksydowego (dwuskładnikowego) i próbowałem docisnąć, okazało się, że klej stworzył dystans pomiędzy dwiema połówkami rdzenia i parametry cewki sie nie zgadzały . Ostatecznie tak kombinowałem, lejąc klej w różne miejsca, że po wyschnięciu cewka straciła kompletnie parametry jakie miałą przed sklejeniem.

Jak wykonać cewkę a w zasadzie jak skleić rdzeń?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    ROB-D napisał:
    Nie robiąc tego nigdy wlałem w środek karaksu trochę kleju epoksydowego (dwuskładnikowego) i próbowałem docisnąć, okazało się, że klej stworzył dystans pomiędzy dwiema połówkami rdzenia i parametry cewki sie nie zgadzały . Ostatecznie tak kombinowałem, lejąc klej w różne miejsca, że po wyschnięciu cewka straciła kompletnie parametry jakie miałą przed sklejeniem.

A ścisk stolarski ("cwinga") + dwa kawałki gumy ze starej dętki (do podłożenia między rdzeń a szczęki ścisku) nie rozwiązują sprawy?
  • Poziom 11  
    Wkładałem pomiędzy imadełko modelarskie, które ma gumy na zaciskach ale nic z tego nie wyszło, chyba popsułem to złym dozowaniem kleju, nie we właściwe miejsca wlałem.. Dobrze by było gdyby ktoś napisał w jakich miejscach kleić rdzeń z takim własnie karaksem. Rdzeń to dwie równe połówki o profilu E.
  • Poziom 9  
    Spróbuj bez klejenie, tylko przy użyciu jakiś objemek z cienkiej blachy, lub z plastiku, skręcanych śrubkami.