Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden czujnk pt100 i dwa regulatory

LiutenetMaria 09 Cze 2010 18:35 3088 18
  • #1 09 Cze 2010 18:35
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Czy są jakieś przeciwwskazania, aby jedne czujnik Pt100 podpiąć do dwóch regulatorów temperatury?

• Fibaro
  • Pomocny post
    #2 09 Cze 2010 19:19
    malvit
    Poziom 17  

Bez przeróbek regulatorów nie jest to możliwe. Rodzi się tylko pytanie czy warto. Koszt dodatkowego czujnika Pt 100 do drugiego regulatora na pewno będzie rozwiązaniem tańszym i bardziej optymalnym. W zależności od funkcji jaka jest przeznaczona dla regulacji w oparciu o sterownik cyfrowy z jednym czujnikiem można dobrać algorytm sterowania obiektu lub obiektów.

• Pomocny post
    #3 09 Cze 2010 19:46
    kemot55
    Poziom 30  

W sumie to wszystko zależy od tego co to są za regulatory. Jeżeli Pt100 jest podpięty bezpośrednio do regulatora to rzeczywiście lepiej kupić drugie PT100 (często stosowane są obwody, które wykrywają "nieprawidłowości" w połączeniu czujnika (np. czujnik urwany) i będzie to dość ciężko oszukać). W przypadku rozwiązania PT100 z głowicą (do regulatora biegnie sobie sygnał napięciowy lub prądowy) to raczej powinno się dać zrobić.
    Z tym, że po co dwa regulatory do tego samego obiektu? Z rozwiązań, które spotkałem to raczej zawsze był jeden regulator z kilkoma (np. dwoma) czujnikami.

• #4 09 Cze 2010 22:37
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Jeden jest regulator, SR43 shimaden, a drugi chcę podpiąć coś na kształt wskaźnika temp. z nastawianiem progu przekroczenia pewnej tempeartury...

• Pomocny post
    #5 10 Cze 2010 10:28
    pcichomski
    Poziom 16  

LiutenetMaria napisał:
    Czy są jakieś przeciwwskazania, aby jedne czujnik Pt100 podpiąć do dwóch regulatorów temperatury?

Ponieważ PT100 niesie informację o T w wartości swojej aktualnej rezystancji, a tą z kolei regulator mierzy zapewne jakąś metodą pośrednią (np. pomiar prądu przy zadanym napięciu) - proste podłączenie dwóch urządzeń odczytowych wydaje mi się raczej niemożliwe - będą powstawały zasadnicze błędy pomiaru.

Piotr

• Fibaro
  • #6 10 Cze 2010 10:51
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Czy ten regulator nie ma czasem wyjścia prądowego lub napięciowego wskazań? (zajrzałem do instrukcji SR62-64; 43 niedostępna) - wtedy bezpośrednio z regulatora można pobrać informację i na zewnętrznym panelu (z odpowiednim wejściem) zaprogramować np. przekroczenie zadanej wartości i wyświetlać aktualną?

• Fibaro
  • #7 10 Cze 2010 13:13
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

no właśnie nie wiem za dużo o sr43...

• #8 10 Cze 2010 13:38
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Ale chociaż wiesz jak wygląda i od tyłu możesz mu zajrzeć...hehe...może ma opis "out'a"?!, a z innej instrukcji SRxx wydedukujesz co on ma.

• #9 10 Cze 2010 15:05
    deksta84
    Poziom 24  

Jaki to ten drugi regulator?
    Masz świadomość o niewielkiej nieliniowości charakterystyki czujnika Pt100?
    Przykładowo dla tzad. = 300°C, SR będzie widział temperaturę 300°C, a dodatkowy regulator 302°C. W efekcie pierwszy będzie chciał utrzymać temperaturę, a drugi ją zmniejszyć.
    Tak jak już zostało wspomniane:
    Lepiej użyć wyjścia analogowego regulatora Sr43 (o ile istnieje!).
    Możesz opisać obiekt regulacji?
    Nawet jeżeli ten SR43 to regulator PID, to drugi dodatkowy może namieszać i w efekcie powstaną oscylacje temperatury wokół wartości zadanej. A mniemam chcesz uniknąć przegrzania jakiegoś dużego obiektu podczas dochodzenia do temperatury zadanej.

Jeżeli to ma być zwykły termometr progowy, w celu zaalarmowania o fakcie przegrzania, to najprościej przetworzyć sygnał analogowy.
    Dwa czujniki zawsze będą trochę inaczej "wskazywały". Kwestia rozmieszczenia czujników, konwekcji ciepła, budowy czujników. Dwa czujniki nie powinny się stykać, ponieważ zaburzałoby to przewodność cieplną obudów czujników.

• #10 10 Cze 2010 16:51
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Tak jak pisałem wyżej: jeden ma być regulator, a drugi wskaźnik przekroczenia pewnej temperatury.
    Regulator sobie reguluje piec, w którym są wygrzewane np naczynia gliniane.
    Mają być wypalane 15 min w temperaturze powyżej 200stopni.
    Ten dodatkowy wskaźnik-nastawiacz ma włączać czasomierz. Jeżeli jest poniżej 200 stopni timer ma się zatrzymać (bo np otwarłem drzwi i komora grzewcza się wyziębiła, czas jest nie liczony). Timer liczy czas tylko gdy temp jest większa niż 200 stopni.

Najprościej byłoby wykorzystać parametr ALARM który ma większość regulatorów.
    Ale chcę zastosować coś co się będzie nastawiało jakimś prostym pokrętłem, z wyraźnym wskaźnikiem, aby pracownik nie musiał klikać malutkimi przyciskami po menu regulatora itd.
    Problem jest w zamontowaniu dodatkowego czujnika, bo trzeba się przebijać przez dość solidną konstrukcję pieca. Jeśli inne metody zawiodą to zostanie tylko dodatkowy czujnik....

• #11 10 Cze 2010 19:47
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

W takim razie ...może wyjście "B": skoro i tak chcesz dołożyć drugi regulator (bo musi mieć co najmniej jedno wyjście sterowane) i do tego jeszcze timer - to może zacząć od poszukania takiego regulatora (obsługa PT 100) który by pasował do Twoich potrzeb:
    1. Powinien mieć podobne gabaryty (zakładam że to "tablicowy" - więc żeby dziura w szafie pasowała).
    2. Sposób sterowania tak jak dotychczas - zapewne PID (+ ALARM)
    3. Łatwość w zadawaniu progu alarmowego (o to nie łatwo, bo najczęściej "nastawy alarmów" są głęboko schowane w instrukcji obsługi...)
    4. Timer jako osobny "nastawnik"?
    Otrzymujesz: coś nowego, na gwarancji z instrukcją obsługi i programowania....może na stronie
    www.apar.pl
    znajdziesz coś dla siebie
    Pozdrawiam ;)

• #12 12 Cze 2010 13:49
    jacekw7
    Poziom 15  

Oczywiście że łupanie ściany pieca byłoby bezsensowne
    Nikt nie napisał jeszcze o wkładach pomiarowych 2XPT100 (nazw firm nie bedę sugerował ze względu na kryptoreklamę ) ;o)
    Czy nie byłoby to idealnym nieinwazyjnym rozwiązaniem ?

• #13 12 Cze 2010 14:08
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

właśnie się nad tym zastanawiam, żeby w jedną osłonę 2xpt100 wsadzić....

• #14 12 Cze 2010 14:15
    jacekw7
    Poziom 15  

Właśnie o podwójny wkład chodzi

• #15 13 Cze 2010 08:25
    malvit
    Poziom 17  

Czy może z jednego czujnika pomiarowego sygnał dostarczyć do układu regulującego w technologii cyfrowej lub analogowej w którym zawarte byłyby wszystkie wymagane funkcję. Dobór wynikałby z ułożonego algorytmu takiego regulatora. I tak: wykres wymaganej temperatury pieca w funkcji czasu, czy temperatura pracy pieca i okres wygrzewania są z sobą powiązane, wiadomo iż otwarcie pieca i spadek temperatury w piecu ze względu na bezwładność cieplną wymurówki nie da natychmiastowego spadku mierzonej temperatury na czujniku. jest to tylko liźnięcie tematu. Dlatego też potrzebne było by sporządzenie opisu cyklu produkcyjnego pieca dokładność jaka jest wymagana i dopiero wtedy przystąpić do opracowania algorytmu regulatora i doboru sprzętu. Obawiam się, że zastosowanie dwóch niezależnych nie współdziałających ze sobą regulatorów może doprowadzić do nieprzewidzianych efektów. Kosztowo wydaje mi się rozwiązanie zoptymalizowane lub dorabianie przystawek będzie na podobnym poziomie.

• #16 14 Cze 2010 07:13
    malvit
    Poziom 17  

Po przeanalizowaniu dokumentacji regulatora SR43 potwierdzam, że w zasadzie nie nadaje się do prostej przeróbki( chyba żeby się mocno uprzeć) i taniej będzie dobrać lub zrobić inny sterownik.

• #17 14 Cze 2010 09:57
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

a można prosić o tą dokumentację?

• #18 15 Cze 2010 19:57
    kemot55
    Poziom 30  

Ja też chętnie bym to obejrzał (jakoś w internecie nie udało mi się tego dokumentu namierzyć:-))

• #19 16 Cze 2010 20:41
    and61
    Poziom 26  

A czy nie lepiej zastosować jakiś programowy regulator temperatury na którym można ustawić wszelkie niezbędne wartości począwszy od czasu nagrzewu , wygrzewu czy studzenia , nie rozumiem waszych rozważań nt czujników , przecież nawet polscy producenci z Limanowej , Katowic, czy Wrocławia produkują podwójne czujniki w jednej obudowie . co do budowy pieca , wbrew pozorom ,kolego Malvit ,otwarcie komory grzejnej spowoduje spadek temperatury. Choćby tylko dlatego że w momencie otwarcia komory grzałki powinny zostać wyłączone ( zasady BHP się kłaniają ) , co do drugiego regulatora to uważam ze warto go zastosować ale jako regulator alarmowy ( do tego wystarczy TroL 902)który wyłączyłby zasilanie grzałek w momencie zgrzania sie styków stycznika lub awarii SSR i niekontrolowanego zasilania grzałek

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo