Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator VCO funkcji prostokątnej

ukasz988 09 Jun 2010 19:19 1534 3
 • #1
  ukasz988
  Level 2  
  Witam.
  Mam problem z rozwiązaniem problemu zakresu częstotliwości w moim projekcie, dotyczącym generatora VCO funkcji prostokątnej. Generator ma wykorzystywać ładowanie pojemności prądem stałym, założenia ma pracować w zakresie częstotliwości 1Hz-20kHz, aby uzyskać taki zakres wiem że należy podzielić cały zakres na podzakresy (poprzez zmianę pojemności kondensatora)
  Generator generuje sygnał prostokątny lecz nie mogę uzyskać częstotliwości poniżej 1kHz. W związku z tym moje prośba o pomoc do bardziej doświadczonych kolegów elektroników o pomoc nad pomyślnym ukończeniem projektu. Każda wskazówka będzie mile widzana.

  https://obrazki.elektroda.pl/10_1276102331.jpg
  Jeśli zajdzie taka potrzeba mogę podesłać plik sch.
 • #2
  L0bo
  Level 26  
  Może zapoznaj się z tą notą aplikacyjną.
  http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/400/335051_DS.pdf
  Twój problem został tam rozwiązany z dużym naddatkiem.
  Oczywiście jeśli schemat został z góry narzucony, to nie ma sensu dalsza dyskusja.
 • #3
  ukasz988
  Level 2  
  Powalczyłem jeszcze trochę z układem modyfikując go do poprawnej postaci, tak jak na rysunku widać. Przestrajanie w zakresie 1Hz - 20 kHz można uzyskać przez zmiany pojemności i odpowiednia regulację napięcia (generator VCO), a więc jak uzyskać (zrobić) w PSpice skokową regulacje pojemności (np. dekadowo) tak by pokryć całe pasmo pracy, uwzględniając oczywiście przy tym napięcie przestrajania, a więc sprowadzać będzie się to do wyprowadzenia wzoru na częstotliwość (nie zabardzo wiem jak wyznacza się takie wzory) i czy elementy R są sensowne gdyż dobierane ich wartości odbywało się metodą prób i błędów. Z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
 • #4
  maciek9207
  Level 2  
  Tu nie ma żadnej filozofii, patrz: Prąd jest funkcja napięcia sterującego i rezystancji (zaufaj mi tak jest ;)) czyli I(Us,R), a częstotliwość za to jest funkcją, prądu, pojemności i szerokości histerezy, czyli f0(I,C, deltaUh). Prąd mamy, bo przecież jest to prąd na kolektorze Q2 czyli I=Us/R2, pojemność C znamy, szerokość naszej histerezy bez żadnych problemów możemy wyznaczyć (wystarczy nota katalogowa twojego komparatora, bądź metoda graficzna-po przeprowadzeniu symulacji z markerem napięciowym na kondensatorze C będziesz miał czarno na białym szerokość twojej histerezy). A więc po powyższych rozważaniach dostaniemy wzór na f0; f0=0.5I*C*deltaUh (lepiej nie pytaj o liczne 0.5 ;)). Wrzucając wartości z twojego srceena do tego wzoru otrzymamy wartość 1.48Hz. Wyznaczając graficzne f0=1/T otrzymamy 1.4Hz. Dokładność 0.08Hz dla tej częstotliwości jest niezła;)