Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fonograf - odtwarzacz na woskowe cylindry

kamilsos 09 Cze 2010 19:45 5283 5
 • Fonograf - odtwarzacz na woskowe cylindry

  Fonografy były jednymi z pierwszych urządzeń służących do odtwarzania dźwięku. Ich wynalazcą był Thomas Edison który zaprezentował swój wynalazek w roku 1877, po czym rok później opatentował go. Fonograf odtwarza dźwięk za pomocą igły wędrującej po rowku woskowego cylindra. Drgania igły są następnie wzmacniane przez lejkowatą tubę co pozwalało na odsłuch zapisanego dźwięku. Igły wykorzystywane w fonografach były wykonane z metalu lub szkła. Cylindry woskowe szybko zostały wyparte przez łatwiejsze w produkcji płyty winylowe. Ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane (wosk) nagrania nie były trwałe. Dzisiaj cylindry woskowe i fonografy to jedynie zabytki techniki, które posiadają jednak dużą rzeszę entuzjastów starodawnego sprzętu muzycznego.

  Fonograf - odtwarzacz na woskowe cylindry

  Prezentowane urządzenie to fonograf wykonany w XXI wieku. Podstawa to 24 x 32 x 1 cm płyta aluminiowa. Jest łatwa w kalibracji przy użyciu śrub regulacyjnych na rogach. Wykorzystany napęd to elektryczny silnik prądu stałego marki Swiss. Dzięki użyciu koła pasowego nagrania odtwarzać można różnymi prędkościami. Przełożeniem napędu obciążony jest pasek napędowy.

  Fonograf - odtwarzacz na woskowe cylindry

  Trzpień został wykonany przy użyciu maszyny CNC z polipropylenu. Jego długość to 23 cm co pozwala na odtwarzanie dłuższych nagrań oraz nagrań które zostały częściowo zniszczone. Konfiguracja wykorzystująca koło pasowe pozwala na regulację prędkości odtwarzania od 40 do 210 rpm.

  Fonograf - odtwarzacz na woskowe cylindry

  Wysokość ramienia może być obniżana lub zwiększana poprzez regulację za pomocą śrub nastawnych. Konstrukcję można dostosować do własnych oczekiwań poprzez szeroki zakres regulacji. Ramię to aluminiowa rurka po której przemieszcza się wysięgnik z igłą. Wysięgnik porusza się po ramieniu przy pomocy dwóch kółek z PCV wyposażonych w miniaturowe łożyska.

  Fonograf - odtwarzacz na woskowe cylindry
  Źródło: http://www.christerhamp.se/phono/bruderhofer2.html


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 11 Cze 2010 23:58
  chaka
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Zamiast podawać nieistotne wymiary lub markę silniczka wypadałoby wspomnieć o ty że do odtwarzania użyta została zwykła wkładka gramofonowa.

 • #3 18 Lip 2010 15:47
  stasiek49
  Poziom 2  

  ale to tylko zabawka mało pożyteczna,gdyby ukryto silnik,przewody itp. fonograf wyglądałaby bardziej orginalnie

 • #4 15 Sie 2010 18:15
  911676
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 24 Kwi 2018 20:49
  Sylwek07
  Poziom 11  

  Poszli na łatwiznę i użyli wkładki gramofonu. Czy ktoś z Was wie jak Tomek Edison zrobił głośnik, chodzi mi o informacje z jakiego materiału zrobił membranę, jak ją zamocował, jakiej użył igły, itd.? Na youtubie https://www.youtube.com/watch?v=BTM3qzD3Zuw widziałem replikę fonografu wykonaną przez jakiegoś Amerykanina który zrobił fonograf na korbę. Jemu udało się nagrać dźwięk i go potem odtworzyć z niewielkim efektem, ale jednak. Tomek był świetny, bo w tamtych czasach w XIX wieku udało mu się nagrać i odtworzyć dźwięk bez nawet jednego mikro Ampera.

 • #6 28 Kwi 2018 21:00
  jackfinch
  Poziom 15  

  Przypomniał mi się artykuł o podobnym projekcie tylko z użyciem butelki od piwa.
  Link