Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć ten wzmacniacz?

09 Cze 2010 22:19 2960 24
  • Poziom 9  
    Witam:) Mam pytanie czy w tym radiu znajduje się jakiś wzmacniacz. Jest ono bardzo stare. Wzmacniacz potrzebuję do podłączenia głośników na 12V. Z góry dziękuję za pomoc:)

Jak podłączyć ten wzmacniacz? Jak podłączyć ten wzmacniacz? Jak podłączyć ten wzmacniacz? Jak podłączyć ten wzmacniacz?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Skoro jest głośnik to i jest wzmacniacz. A jest on w okolicach miejsca w którym w płytkę wlutowane są przewody od głośnika.
  • Poziom 9  
    Może takie coś? Jestem ciemny w tych sprawach więc nie wiem:P Zawiera to układ TDA1047. Ale może to być odbiornik:)
    Jak podłączyć ten wzmacniacz? Jak podłączyć ten wzmacniacz? Jak podłączyć ten wzmacniacz?
  • Poziom 21  
    Marcin, to nie ma sensu - 'wymontowywać' sam wzmacniacz ze starego radia. Po pierwsze : elementy wzmacniacza w takich radiach nie były montowane w jednym miejscu na płytce; po drugie : taki wzmacniacz ma ze ... 3 Waty mocy; po trzecie : Sam piszesz, że jesteś trochę "...ciemny w tych sprawach..." -więc Sobie raczej nie poradzisz. Kup lepiej tzw. KIT Wzmacniacza samochodowego, na Allegro bywają po ok. 20-30 złotych, i mają moc ok. 2 x 15 Wat RMS.
  • Poziom 9  
    A czy mógłbyś mi polecić jakiś konkretny z Allegro? Jakiś najtańszy :P
    Głośniki mam 2 po 15W
  • Poziom 9  
    A jeszcze jedno. Głośniki mam 8 OM
  • Poziom 21  
    8 Ohm wzmacniaczowi nie zaszkodzą, ale będą ciszej grały. Pewnie są 'nie samochodowe'?
  • Poziom 9  
    To są typowe do samochodu :)
  • Poziom 34  
    Typowe do samochodu mają 4Ohm :)
  • Poziom 9  
    Ale wiesz one mają kilkanaście lat :P Zostały wysłane z USA z 15 lat temu :)

Znalazłem dzisiaj w domu taki wzmacniacz:

Jak podłączyć ten wzmacniacz? Jak podłączyć ten wzmacniacz?

Teraz proszę o pomoc w podłączeniu go :P Chodzi mi o to który kabel gdzie :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przecież masz wszystko opisane.
  • Poziom 9  
    Mam opisane ale np. nie wiem który wychodzi do głośników ponieważ są dwa szare...
    Zobacz za zdjęciu.
    Obydwa szare idą do głośników.
  • Poziom 9  
    Dobrze ale który + a który - ??
    Z paskiem zrób - ok?

Ważne żeby były tak samo do

obydwu głośników.
  • Poziom 9  
    A jeszcze ten wzmacniacz był kiedyś podłączony do głośników i ktoś zrobił takie podłączenie:
    Jak podłączyć ten wzmacniacz?
    Dwa przewody są połączone w jeden a pozostałe dwa są osobno.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    W prostszych układach minusy głośników mogą być wyprowadzone ze wzmacniacza jednym (wspólnym) kablem, plusy tutaj są osobno.
    Częsta sytuacja przy wyjściach z odtwarzaczy sam. starego typu, z reguły paski na kablach są oznaczeniem + .
    Z opisu na naklejce Twojego wzmacniacza wynika
    są 2 czarne kable
    gruby ground czyli uziemienie (masa, minus czy jak tam go nazwać)
    drugi cieńszy common to wspólny minus dla wejścia sygnału
    Niebieski - sygnałowy (lewy wejście)
    Zielony - sygnałowy (prawy wejście)
    szare - wyjścia sygnałowe (prawy, lewy) niestety dopasujesz je metodą prób i błędów (z paskami +) jest wysokie prawdopodobieństw że z niebieskim paskiem będzie sygnał lewego a na tym drugim nie widać na fotografii ale możemy się spodziewać paska zielonego i to jest sygnał prawy
    czerwony - zasilanie (+12 V).
    To jest wzmacniacz z wejściem typu Hight czyli podpinany pod wyjścia głośnikowe z radia.

Napisz jeszcze jakie masz radio bo może tak być, że podpinanie będzie niekorzystne dla całego układu.
  • Poziom 9  
    Czyli ten common mam gdzie podłączyć?
  • Poziom 14  
    Z wyjść głośnikowych radia podpinasz minusy razem do "common" a plusy jak opisałem.
  • Poziom 9  
    Podłączyłem ten wzmacniacz i zamiast radia użyłem kabla i mini jack'a i muzyka leciała z odtwarzacza. Jest tylko jeden problem. Muzyka jest bardzo cicha. Co może być problemem?
    A jeszcze jak jest wyłączony wzmacniacz to dźwięk tak nie haczy. I jeszcze nie podłączałem tego kabla common.
  • Poziom 22  
    Widzisz co jest napisane na tabliczce? Input impedance = 4 ohm
    Z jakiego odtwarzacza? Mp3? Spalisz go...
  • Poziom 9  
    nie jestem w tych sprawach biegły więc nie wiem. Czyli odtwarzacz się nie na da??
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    To jest wejście wysokopoziomowe w dodatku o małej impedancji wejściowej. Sygnał może być tylko z wyjść głośnikowych radia samochodowego. Czyli podpinasz swój wzmacniacz do radia zamiast głośników. Odtwarzacz mp3 czy coś podobnego się nie nada.
  • Poziom 9  
    Dobra dzięki za pomoc:) Temat zamknięty.