Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Śnieżka R-207 zanik sygnału po 2 sek od włączenia

10 Cze 2010 00:11 5632 10
  • Poziom 20  
    Witam. Reanimuję Śnieżkę R-207, problem polega na zaniku sygnału odbieranej stacji w głośniku po 2 sekundach od włączenia odbiornika. Po tym czasie słychać tylko przydźwięk z sieci. Wszystkie elektrolity zostały profilaktycznie wymienione. Czy ktoś może mi doradzić jak "ugryźć" taką usterkę?

Poniżej schemat do modelu r-206(w R-207 jest inna obudowa.)

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Napięcia zostały pomierzone poniższa tabela przedstawia wyniki, niestety mam zbyt małe doświadczenie w naprawie radioodbiorników żeby wyciągnąć wnioski z tych pomiarów.

UL1211

Dodatkowo coś się poprawiło w działaniu radia, teraz po włączeniu z głośnika muzyka cały czas, jednak po zmianie częstotliwości stacji gałką sygnał zanika i radio jest głuche jak pień, (radio nie jest przestrojone testuje na długich). Jedyną możliwością aby włączyć radio tak aby grało jest ustawienie częstotliwości na wyłączonym odbiorniku i dopiero wtedy można je włączyć.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Admin grupy audio
    Tak, podkówka od UKF, jak autor pisze że sprawdza na falach długich :(

Ja bym na dzień dobry przeczyścił wszystkie przełączniki i sprawdził, czy agregat strojeniowy nie łapie przypadkiem gdzieś zwarć. Nie zaszkodzi przedmuchać go sprężonym powietrzem.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Na początku chciałbym podziękować koledze elektronik74 za mnogość porad dzięki którym mogłem rozwiązać mój problem. Bez nich naprawa była by bardzo utrudniona a być może w ogóle niemożliwa.Jeszcze raz dziękuję.

Radio zostało naprawione, pomogła tak jak kolega radził regulacja podkówką(R21 na schemacie), trochę się bałem tej regulacji obawiając się że jeśli usterka jest w innym miejscu to kręcąc nią rozreguluje radio tak że znalezienie źródła będzie niemożliwe. Więc najpierw wykonałem kontrole na obecność zimnych lutów i poprawiłem wszystkie niepewnie wyglądające potem czyszczenie kontaktem i przedmuchanie powietrzem agregatu. Dopiero na końcu zdecydowałem się kręcić podkówką.
  • Poziom 26  
    Rezystor nastawny R21 działa na wszystkich zakresach, ale nie na wszystkich tak samo. Złe ustawienie napięcia ARW na zakresach AM powoduje (w jedną stronę) skokową blokadę odbioru, natomiast na UKF zmienia się tylko głośność odbioru.