Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie przekaźnika z LPT

27 Sie 2004 22:08 5075 14
 • Poziom 10  
  Witam,

  Zaznaczam, że elektroniką praktyczną zajmuję się od niedawna i w związku z tym proszę o wyrozumiałość. :-)

  Co do pytania. Chciałem posterować czymś z komputera (portu równoległego). Z LED mi się udało, przyszedł czas na coś większego i pojawiły się problemy. Otóż, pomyślałem, że wartoby użyć przekaźnika do sterowania potężniejszymi prądami. Problem jednak w tym, że, jak się okazało, przekaźnik ma nastepujące parametry:

  Napięcia, przy którym zaskakuje: 2-5V
  Opór: 16 Ohm

  Jak wynika z powyższego, prad potrzebny do zaskoczenia, to min. 125 mA, podczas gdy z portu równoległego można wyciągnąć maksymalnie 24 mA.

  No i pytanie, co mogę z tym zrobić? Porzucić pomysł z przekaźnikiem (na rzecz jakiego?), czy może jednak niekoniecznie?

  Bardzo będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
 • Relpol
 • Poziom 23  
  Sprawdz hasla Tyrystor, triak, przekaznik elektroniczny.

  Przekaznik to swietna sprawa ale ze to element mechaniczny moze sie kiedys zepsuc.

  Dlatego rzucilem te 3 hasla

  Podlacz sterowanie z portu PC do w.w. urzadzen i mozesz wysterowywac duuuzo wyzsze prady.
  Polecam przekazniki elektroniczne z galwaniczna izolacja (oparte o transoptor) jak poszukasz to znajdziesz bistabilne.
  Podlaczenie tego cus jest bardzo proste

  Wada - Cena
 • Relpol
 • Poziom 10  
  (odpowiedź na post 2 piętra wyżej)

  Wiesz, jednak nie o to mi chodziło. To, że są różne elementy elektroniczne, to ja wiem. Mogę nawet poczytać teorię na ich temat, ale wiele to nie da.

  Problem jest w tym, jak je praktycznie wykorzystać. Nie musi mi nikt pisać eseju, potrzebuję, na początek, jakiegoś punktu zaczepienia. Wypowiedź w stylu "zobacz sobie hasło elektronika" niewiele mi pomaga.

  I tak dzięki. Wierze, że chciałeś pomóc.
 • Poziom 24  
  w sumie niewiele można dopisać - w tym linku od zodiak318 jest właśnie schemat jak podłączyć taki przekaźnik

  ale zacznij od pobrania w trybie pilnym tego pliku:
  http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/edw/57_03.pdf
  to powinno wiele wyjaśnić :)

  poza tym to zacznij od przekaźników - są bardziej "elastyczne" w zastosowaniu, jak potem będziesz robił cos większego z żarówkami i będziesz bardziej pewny w elektronice to przejdziesz do triaków

  to chyba wszystko jak na "punkt zaczepienia" :wink:
 • Poziom 23  
  Acula napisał:

  Zasilanie cewki musisz wyciągnąć z USB albo z zasilacza komputerowego np z drugiej wtyczki od FDD. Masz akurat 5V


  o ile wiem to LPT steruje "+" to mam podłączyć przekażnik do "+"LPT i "+"5V ? (hmm - może ja źle rozumuje? może -5V ? z zasilacza? )
  pozdro
 • Poziom 34  
  Nie wiem kiedy wbiłeś się w ten wątek ale pytanie było jasne. Czym zasilić cewkę przekaźnika ze względu na niską wartość prądu możliwą to pobrania z LPT.
  Zobacz jak wygląda schemat sterownika, potem zabieraj głos. W obu linkach cewka jest zasilana z zewnętrznego zasilacza, a autor chce z komputera.

  Bazę tranzsytora przez rezystor podłączasz do wyjścia LPT , ale zasilanie cewki pobierasz z USB lub zasilacza PC, co tu jest do rozumienia??

  Może jedyną niezrozumiałą rzeczą jest że większość układów pracuje lepiej gdy jest zasilana?? ;)

  PS Informacja dla tych , którym również nie chce się przeczytać pierwszego postu
  Przekaźnik potrzebuje 5V 125mA
  Przekaźnik nie potrzebuje napięcia ujemnego
  Przekaźnik nie potrzebuje zasilania trójfazowego ;)
 • Poziom 10  
  Dzięki za wszelkie sugestie. Wykonałem układ jak w temacie podanym przez zodiak318 (m.in. taki jest w pdfie podanym przez etedio).

  Wszystko ładnie śmiga. Niepokoi mnie tylko pobór prądu z baterii (jako zasilania dodatkowego uzyłem baterii 9V). Mój miernik ma skalę do 200 mA i wskazuje na wynik poza skalą. Czy to troszkę nie za dużo dla baterii? Może jednak ta bateria to nie najlepszy pomysł?

  Zasilanie z kompa raczej odpada. To moje całe ustrojstwo jest planowane jako urządzenie zewnętrzne i nie bardzo widzę jak bym miał pod nie podpiąć zasilanie z kompa. Chyba, że o czymś nie wiem. :-)

  Tak teraz jeszcze pomyslałem, że może by zmniejszyć napięcie na cewce. Aktualne jest w granicach 4.6 V podczas gdy wystarczające do przełączenia jest 2V. Proste bliczenia wskazują, że pobór prądu zmniejszyłby się wtedy 2-krotnie. Czy to dobry pomysł? Jak tak, to jak to sprytnie zrobić?

  Odnośnie tranzystora, bo to pewnie ważne jaki tam mam, to znalazłem jakiś ruski. Jest na nim napisane "`ruskie B` W8", ale wątpię zeby to komus coś pomogło.
 • Poziom 34  
  Nie możesz używać "+LPT" do zasilania cewki !
  + (na schemacie) podłączasz sobie do +5V z zasialacza komputera. Czyli na układ ma trafiać z kompa:
  - na bazę tranzystora (przez rezystor) sygnał sterujący z LPT,
  - masa na emiter tranzystora,
  - +5V na cewkę przekaźnika (u góry na schematach).

  do styków przekażźika to już możesz podłaczyć co chcesz (oczywiście zależnie od zastosowanego przekaźnika aby nie przeciążyć styków).

  Pozdrawiam

  Dodane:
  Widzę że równocześnie pisaliśmy posta, pobór prądu jest znaczny z uwagi na bardzo mały opór cewki (16 omów), najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana przekaźnika na inny (np. przekażniki na 12V mają zazwyczaj oporność ok 150 omow) a wtedy prąd byłby wielokrotnie mniejszy. Teraz masz ok. 300mA co może być "zabójcze" dla tranzystora, a tak miałbyś ok.60-80mA. Proponuję użyć jakiegoś taniego zasilacza od jakiegoś urządzonka (od jakiejś gierki tv, telefonu itp. dającego napięcie stałe o wartości zbliżonej do napięcia pracy przekaźnika).
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Czy poprzez "zabójcze" rozumiesz to, że mi się spali od razy, czy że może ulec zniszczeniu po jakimś czasie?

  Jeszcze takie pytanie o tranzystor, jaki kupić? Wiem, że rodzaji ich jest jak mrówków, ale może od strony praktycznej, do zabawy sygnałami o małym napięciu i prądach rzędu do kilkuset mA, jest jakiś standardowy?

  Ewentualnie, gdzie możnaby poczytać o typach tranzystorów i tym, który do czego się nadaje?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 34  
  Tranzystorki małej mocy z serii BC (np.547,237 itp) mają prąd kolektora 200mA. Taki tranzystor byłby wystarczający dla przekaźnika 12v (jak pisałem w poście wyżej). Proponuję coś z serii BD (135,137,139) - wytrzymują 1A ,lub "mocniejszy" z serii BC, czyli BC337 (jest takich samych rozmiarów jak BC547 czy BC237 lecz "wytrzymuje" prąd 800mA zamiast 200mA.
  Co do uszkodzenia tranzystora, może polecieć po chwili a może się bardzo grzać i przy dłuższym "trzymaniu" przekażnika może się uszkodzić. Wszystko zależy od typu tranzystora i płynącgo prądu.
 • Poziom 23  
  Acula napisał:
  Nie wiem kiedy wbiłeś się w ten wątek ale pytanie było jasne. Czym zasilić cewkę przekaźnika ze względu na niską wartość prądu możliwą to pobrania z LPT.
  Zobacz jak wygląda schemat sterownika, potem zabieraj głos. W obu linkach cewka jest zasilana z zewnętrznego zasilacza, a autor chce z komputera.

  Bazę tranzsytora przez rezystor podłączasz do wyjścia LPT , ale zasilanie cewki pobierasz z USB lub zasilacza PC, co tu jest do rozumienia??


  Acula napisał:
  Przekaźnik nie potrzebuje napięcia ujemnego


  1)nigdzie nie było napisane jaki układ chce użyć a czytałem od początku

  2)Jakto przekażnik nie potrzebuje napięcia ujemnego?!? :cunning: