Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zlece wykonanie cewki wysokiego napięcia.

Katoo 10 Jun 2010 17:49 3082 15
 • #1
  Katoo
  Level 17  
  Witam jeżeli w złym miejscu jest temat to proszę o przeniesienie.

  Witam szukam osoby która zbuduje mi cewkę wysokiego napięcia z 12v 55A na 15 000V 1A.

  Moje gg to 5778533 lub e-mail kret41(mapła)wp.pl lub na pw.
  Contact the author of the topic by Private Message (PM icon).
 • #2
  goldi74
  Level 43  
  Jesteś pewny, że te wartości napięć i prądów są prawidłowe?
 • #4
  Katoo
  Level 17  
  Chodzi o cewkę wysokiego napięcia do Zimnej fuzji mam ją zasilać prądem z akumulatora lub alternatora takie mam wytyczne. Jeżeli takie parametry nie mogą być to jaką byście polecili?
 • #5
  submariner
  Level 32  
  Jakie parametry powinien spelniac taki zasilacz , to taki eksperyment jak Fleishmana i Pondsa ?
 • #6
  Katoo
  Level 17  
  Tak to eksperyment tych 2 panów ,mnie nie chodzi o zasilacz tylko cewkę wysokiego napięcia taka jak jest w samochodzie ale o innym napięciu. Główne cele to sprawdzenie jak będzie się zachowywać to zjawisko przy zmianie napięcia oraz częstotliwości w zimnej wodzie jak i mieszaninie wody z KOH. Chcemy też sprawdzić czy ilość wytworzonego wodoru jest porównywalna z elektroliza.
 • #7
  RAPELC
  Level 17  
  W takim razie podaj, bez dwuznaczności, jakie parametry tej cewki WN. Bo z tego co jest w necie o zimnej fuzji nijak się nie wykapuje ile potrzeba mocy do tego eksperymentu.
  Podałeś napięcie po stronie pierwotnej i wtórnej - w porządku. Tylko jeszcze się zdecyduj na moc, czy też inaczej, na prąd ale konkretnie po której stronie, jak ci wygodniej. Jeśli nie chodzi o zasilacz, domyślne że on już jest, to może z innej beczki - jaką ma on moc na wyjściu (ile daje prądu)?

  Po prostu, aby zrobić tę cewkę musi zniknąć dwuznaczność podana na samym początku w ogłoszeniu.
 • #8
  Majster
  Level 13  
  Szanowny Panie Katoo!
  Jeśli to nie jest praca społeczna to gotów jestem zaangażować w ten temat. W pierwszej kolejności wskazane jest opracować kilka warianatów założeń. Widać, że tu sa duże możliwości i ograniczenia. Pragnę zwrócić uwagę, że przy tych mocach ciepło staje się problemem: konstrukcyjnym dla cewki, temperatury wody w eksperymencie itp. Wspomina Pan o chęciach zmiany częstotliwości. Proszę się zastanowić jak ten transformator będzie się zachowywał ? Kwestia ograniczeń ciepła można obejść poprzez pracę impulsową o zmniejszonej częstotliwości powtarzania /może być regulowana/. Oczywiście na konstrukcje urządzenia będzie miał wpływ długość impulsów oraz ich współczynnik wypełnienia. Generalnie będzie to obwód rezonansowy RLC. Formując impulsy można wpływać na efekty w badanym procesie technologicznym i tu mogą pojawić się możliwości które nikomu się nie śniły.

  Zapraszam do kontaktu
 • #9
  Katoo
  Level 17  
  Co do ciepła cewki . Cewka zostanie zanurzona w elektrolicie elektrolicie osobno chłodzony (chłodnica jest oraz pompa już czekają) temperatura wody także regulowana przez chłodnice i pompę . Stean Mayer potrzebował 25kW do zasilenia silnika na paliwo konwencjonalne wodorem (używał układu przez siebie skonstruowanego 600V ale nie pamiętam ile amper:P) ,chciałbym sprawdzić jaka wydajność bedzie zimnej fuzji w porównaniu do elektrolizy , próby na cewkach samochodowych przeszły pomyślnie 2 cewki od malucha:P + magnesy neodymowe na końcach zaowocowały 5l wodoru /min . Chciałbym powiększyć moc. Wyjściowy prąd to 12v 55A z akumulatora lub z alternatora 14v i 80A , myślałem nawet o wstawieniu 2 alternatora 100A .Jeżeli ktoś byłby wstanie pomóc to z miłą chęcią zapraszam do projektu:) Mile widziana pomoc i komentarze:)
 • #10
  RAPELC
  Level 17  
  Założenia powoli się ustalają, więc już wiadomo dla 3-ch wersji zasilania:
  strona pierwotna --- strona wtórna
  12V, 55A --> 20mm2 --> fi 0,15mm
  14V, 80A --> 30mm2 --> fi 0,2mm
  14V, 180A --> 70mm2 --> fi 0,3mm

  To przekroje uzwojenia I i średnice drutu uzwojenia WN, przy założeniu że praca transformatora (cewki WN) jest ciągła.
  Ale aby dalej policzyć tę cewkę to trzeba wiedzieć jaka jest częstotliwość, konkretnie cyferki, od do. Akumulator lub alternator to prąd stały, więc w jakiś tam sposób musi być przerobiony na zmienny - czy to taka tajemnica że autor ogłoszenia milczy o tym fragmencie zasilania.

  Jeszcze jedno. Była wzmianka że ta cewka ma być zanurzona w jakimś elektrolicie. A co z izolacją? To przecież WN 15kV. Jak chłodzić w jakiejś cieczy, to w oleju transformatorowym.
 • #11
  Katoo
  Level 17  
  Do ustalania częstotliwości chciałbym użyć pwm w zakresie od 500hz do 500khz (skala bardzo rozległa pozwoli na dokładne dostrojenie urządzenia).Co do alternatora bo raczej wybrałbym go, myślę że jak bym wyciągną 2 listwy prostujące napięcie może by to coś dało, jeżeli nie to co w takim razie mógłbym zastosować? RAPELC 14v,180A?? Drugi alternator to 100A chcesz połączyć 2 alternatory? Co do cewki rura z pleksi 80fi wew. i grubości 10mm zaślepiona z 2 stron (dorzucam prosty schemat chłodzenia )

  Chłodnica z miedzi +2 wentylatory po obu stronach komputerowe i czujnik ciepła włączający pompę na 12v i wentylatory oraz nie wielki zbiornik na olej transformatorowy .

  Zlece wykonanie cewki wysokiego napięcia.
 • #12
  RAPELC
  Level 17  
  Ja tu nie kombinuję z mocą. Sam pisałeś poprzednio że myślisz o wstawieniu drugiego alternatora.

  "myślałem nawet o wstawieniu 2 alternatora 100A ."

  Alternator to w rzeczywistości prądnica 3 fazowa. Diody (te duże to mostek 3 fazowy) prostują ten prąd 3 fazowy i na wyjściu w ten sposób jest napięcie stałe. Jak je wyciągniesz to co wtedy? Pomyśl. W alternatorze jest regulator napięcia wyjściowego. Działa on impulsowo (coś w rodzaju PWM) ustalając średni prąd wzbudzenia - stały prąd płynący w uzwojeniu wirnika. Jak zewrzesz tranzystor kluczujący w regulatorze to popłynie max. prąd wzbudzenia i alternator da największe napięcie i prąd jaki będzie możliwy przy danych obrotach. Regulator przy takiej kombinacji jest zbędny. Natomiast te małe diody prostują prąd wzbudzenia, bo przez wirnik musi płynąć prąd stały.
  Więc to co piszesz o kombinowaniu z diodami alternatora to nie rozumiem sensu.

  Osłona zewnętrzna chłodnicy cewki z plexi? hm, Naelektryzuje się i może nieprzyjemnie poważnie kopnąć. Ja bym dał raczej z zewnątrz metalową i uziemił. Przecież zasilanie strony pierwotnej jest na poziomie ziemi. Izolacja WN od obudowy to wewnątrz, odpowiednie odstępy izolacyjne. Olej transformatorowy to izolator i łuk nie będzie szedł tak jak w powietrzu. Poczytać o konstrukcji transformatorów WN w energetyce, tam są one dopracowane i sprawdzone do perfekcji. 15KV to w końcu nie tak dużo. W energetyce są linie 100kV i z izolacją sobie tam też poradzono.
 • #13
  Majster
  Level 13  
  Mili Panowie!
  Dyskusja jest ciekawa, przepraszam ale mam problemy ze zrozumieniem o co tu chodzi. Nawet jesli uda się ten wspaniały eksperyment to powstaną problemy z interpretacja wyników np częstotliwość pwm od 500Hz do 500 Khz. Przy modulacji szerokości impulsów będą generowane harmoniczne tylko jakich wielkości fizycznych. Akumulatory, alternatory itd rozumie,że tu chodzi o układ zasilający tą cewkę. Podejrzewam, że winien to być układ zbliżony do klasycznego samochodowego. Zasilanie bezpośrednio z alternatora wprowadzi do cewki WN pewne pulsacje, ich analiza i wpływ na eksperyment nie musi być oczywisty. Brakuje mi zrozumienia podstaw: ta cewka WN to ma zasilać jakieś elektrody?, czy być zanurzona. Opis tej rury z plexi sugeruje, że chodzi tylko o pole elektryczne. Wolał bym nie zajmować się zimna fuzją / bo mi sie gorąco robi/ tylko cewką WN. Dla tego celu wskazane jest napisanie jednoznacznych założeń funkcjonalnych, co ona ma czynić? Dalej będziemy myśleć jak to wykonać.
 • #14
  RAPELC
  Level 17  
  Katoo -
  Czy jest w ogóle sens zasilać to ustrojstwo z akumulatora czy alternatora, gdy wszędzie jest pod dostatkiem prądu w sieci robionego przez elektrownie? Przecież to eksperyment a nie wykonanie jakiegoś silnika który będzie w jakimś urządzeniu ruchomym.
  Od 500Hz do 500kHz taki przedział częstotliwości w którym ma pracować trafo, to nie wiem jak. Chyba że tak jak np. w samochodzie. Obwód pierwotny prądu jest przerywany z częstotliwością w podanym zakresie a cewka ma rezonans własny (dobrany do tych najwyższych częstotliwości) taki aby było w stanie zdążyć zaindukować się odpowiednie napięcie na wtórnym, natomiast PWM reguluje czas przepływu (narastania) prądu w uzwojeniu pierwotnym. Tak że na cewce otrzymuje się impulsy WN o energii zależnej od wypełnienia PWM. Ale czy 12V na pierwotnym dla wysokich częstotliwości impulsowania nie będzie za mało.
  Obliczenie i wykonanie cewki dla tak szerokiego zakresu to już eksperymentowanie z niepewnym wynikiem. Nie mam zamiaru tego robić za darmo. Jak na razie do tej pory autor tematu milczy o zapłacie.

  Majster -
  Mi też chodzi o wykonanie cewki (odpłatnie, bo społecznie to zero zainteresowania) i stąd to pisanie aby ustalić jakie są do niej wymagania. Autor tematu napisał w mailu, że w tym eksperymencie nie występuje żadne promieniowanie. Może to i prawda, ale kto to wie gdy zjawisko fizyczne jest niezbadane i tak naprawdę nie wiadomo czy w ogóle istnieje. Można o tym dość mało poczytać wpisując w Google "zimna fuzja" i wybierając to gdzie występują nazwiska tych 2-ch gości wymienionych w tym temacie. Więc nie ma powodu aby się robiło "gorąco". Ale to nie mój problem.
 • #15
  Majster
  Level 13  
  Kolego Rapelec!
  Z uznaniem czytam kolegi uwagi dlatego,że w większości są one słuszne. Jest kilka aspektów tego problemu:
  - tu nie chodzi o cewkę tylko transformator WN /lub autotransformator/
  - taki transformator może być impulsowy lub na napięcie sinusoidalne w szczególności 50 Hz
  - podejrzewam, że w obu przypadkach istotny jest kształt i wielkość prądu w elektrolicie.
  - interpretacja zjawisk dla trafo /i prądów/ impulsowych może być bardzo trudna. Jest jest to też kwestia zdefiniowania wielkości.
  - w eksperymencie elektrolit nie musi być opornością liniową. Dlatego obserwacja i pomiar /lub rejestracja/ prądu elektrolitu może wiele wnieść.
  - na początek badał bym przy prądach sinusoidalnych bo łatwiej wyciągać wnioski
  - w przypadku metody stosowanej przez autora trudno określić wartość napięcia, częstotliwości. Impulsy w samochodzie są oscylacjami rezonasowymi RLC. Nie są znane szczegółowe połączenia obwodu pomiarowego autora i wielką niewiadomą jest kształt impulsów prądu w elektrolicie. Skąd ta wiara, ze zwiększanie mocy alternatora cokolwiek wnosi, nie wiem.
  - słusznie kolega zauważył, że obok zasilania alternatorem istnieje możliwość zasilania z sieci energetycznej. Inna koncepcja będzie wymagała innego transformatora.
  Sądzę, że czas już zadać pytanie autorowi wątku kim Pan jest? Hobbysta który fascynuje się problematyką czy osobą ze stosownym zapleczem materialnym i intelektualnym?

  Pozdrawiam
 • #16
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  W miejsce konkretnych ofert zaczęła się dyskusja która powinna być prowadzona na PW lub w innym dziale forum, np. DIY, a nie w dziale ogłoszeń.