Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na eminence?

mahomet_92 10 Cze 2010 19:41 10810 30
  • Subwoofer na eminence?

Witam,

Chciałbym przedstawić subwoofer estradowy na głośniku 15'' firmy... no właśnie...
    jest to głośnik z kolumny basowej yamaha a z tego co mi wiadomo to yamaha robi
    kolumny na eminence ale nic nie jest pewne bo nie ma na magnesie żadnej nalepki a gość tylko wiedział skąd jest ten głośnik:) kupiłem go w stanie idealnym na allgero po okazyjnej cenie 150zł... ma ogromny magnes, 8ohm, moc rms jakieś 300wat max nie wiem ile.

Skrzynka zrobiona z płyty wiórowej 1,8cm litraż ok. 110l bass reflex strojony na 45Hz, całość oklejona kocem szarym, lekko wytłumiona.

Jak na razie sub gra na zwrotnicy pasywnej która tnie go do 100Hz... troche za dużo no ale musi coś być bo na crossover mnie jeszcze nie stać i odpowiednio mocną końcówke mocy też... napędza to jak na razie powermixer eltron 60 i powiem mimo jego małej mocy nawet dużo wyciąga z suba ale to nie to co powinno być:P

Zapraszam do komentowania:) Jeżeli czegoś nie napisałem proszę pytać

Sory za słabą jakość zdjęć... jeżeli ktoś będzie zainteresowany to podeśle w lepszej jakośći.

Pozdro

Subwoofer na eminence? Subwoofer na eminence? Subwoofer na eminence? Subwoofer na eminence? Subwoofer na eminence?

Fajne!
  • #2 10 Cze 2010 20:23
    TReneR666
    Poziom 12  

A jak obliczałeś obudowę? Pomierzyłeś głośnik?

• #3 10 Cze 2010 20:28
    mahomet_92
    Poziom 9  

obudowa jest ze stronki B&C, troszkę pomniejszone rozmiary ze 114l na ok 110l może nawet i mniej bo 114l to mogło by być za dużo dla tego głośnika, gość mówił że xmaks jest spoko no bo to w końcu głośnik z kolumny basowej a ktoś napisał że obudowa b&C będzie dobra do większości głośników basowych 15'' więc zaryzykowałem i efekt bardzo miły:)

• #4 10 Cze 2010 20:30
    TReneR666
    Poziom 12  

No ja bym się nie podjął budowy bez pomierzenia T-S. A pomierzyłeś przynajmniej charakterystykę przenoszenia gotowego suba?

• #5 10 Cze 2010 20:39
    mahomet_92
    Poziom 9  

jak na razie nie ma co mierzyć na zwrotnicy i wzmaku byle jakim... ale myśle że będzie na razie koło 95db

• #6 10 Cze 2010 21:08
    gófer
    Poziom 34  

Jeżeli głośnik nie jest jakąś straszną padaczką to zagra dobrze w tej obudowie. Dorzuć jeszcze kratę na front, coby nikt membrany nie uszkodził.

• #7 10 Cze 2010 21:11
    Mitur23
    Poziom 23  

A Pokaż magnes tego głośnika?

• #8 10 Cze 2010 21:14
    mahomet_92
    Poziom 9  

zapewniam że padaczka to nie jest:) wolałem kupić w ciemno coś z kolumny yamaha niż nowego alpharda hw z którego bas byłby nijaki... krata oczywiście będzie:) pozdro

fotki Magnesu gdzieś mam jak znajdę to wrzucę a jak nie znajdę to zrobię nowe:)

• #9 11 Cze 2010 00:02
    skaktus
    Poziom 37  

Powiedz mi, jak to jest. Piszesz stroiłeś BR, ale nawet nie masz parametrów. Nie masz też 100 % pewności że to Yamaha, może to jakaś podróbka ? W takim razie na jakiej podstawie całość obliczałeś ?

• #10 11 Cze 2010 08:20
    Michał458
    Poziom 17  

Jeśli mogę prosić to wrzuć wymiary wszystkich ścianek które wyciąłeś ponieważ sam się biorę za budowę (dzisiaj idę do sklepu po głośnik).

Pozdrawiam

• #12 11 Cze 2010 14:46
    mahomet_92
    Poziom 9  

100% pewność mam że głośnik jest z kolumny yamaha ale 100% pewności nie mam że to może być eminence akurat... pisałem wyżej że to projekt ze stronki b&c troszke zmniejszony litraż na 110l. bass reflex długości 44 cm wys. 8cm. W jednym temacie widziałem że ta skrzynka nadaje sie praktyczne do każdego basu 15'' z dużym xmax a gość także mi pisał że ta yamaha takowy posiada. Głośnik waży niecałe 9 kilo więc ciężko tu mówić o jakiejś spapranej podróby solidna konstrukcja. pozdro

• #13 11 Cze 2010 16:40
    Mitur23
    Poziom 23  

Znajdzie się te zdjęcie magnesu? mze ono pomoże w identyfikacji głosnika..

• #14 11 Cze 2010 16:48
    skaktus
    Poziom 37  

mahomet_92 napisał:
    100% pewność mam że głośnik jest z kolumny yamaha ale 100% pewności nie mam że to może być eminence akurat... pisałem wyżej że to projekt ze stronki b&c troszke zmniejszony litraż na 110l. bass reflex długości 44 cm wys. 8cm. W jednym temacie widziałem że ta skrzynka nadaje sie praktyczne do każdego basu 15'' z dużym xmax a gość także mi pisał że ta yamaha takowy posiada. Głośnik waży niecałe 9 kilo więc ciężko tu mówić o jakiejś spapranej podróby solidna konstrukcja. pozdro

Wiesz, nie ma co wierzyć co ludzie mówią. Każdy chwali co sprzedaje. I też nie ma co oceniać głośnika po wadze. Znajomy tak oceniał głośnik XXX po wadze, 30 cm , potężny magnes, potężny kosz. Zrobił z tego subwoofer, nie gra w ogóle, ani to dostroić, ani nic z tym zrobić.

• #15 11 Cze 2010 17:15
    mahomet_92
    Poziom 9  

hm.. no zgadzam się z kolegą... jednak co jak co ale sub ładnie mruczy:) tylko no na eltronie ciężko ful mocy z niego wyciągnąć.. jakby dostał te 300wat/8ohm.. to wtedy zagadał jak trzeba... ale niestety no nie mam u kogo tego sprawdzić..

fotki magnesu:) mam nadzieje że ktoś pozna co to może być ew za firma..

Subwoofer na eminence? Subwoofer na eminence?

ale myślę że jednak to lepsze niż jakikolwiek alphard... być może faktycznie mi gość jakiś kit wcisnął, może to nie jest basowy, jak na razie swoją rolę spełnia:P

jeszcze chciałem dodać że głośnik był kupiony jako używany od prywatnej osoby nie ze sklepu

• #16 11 Cze 2010 17:34
    Mitur23
    Poziom 23  

Kosz ma taki sam jak Celestion.. Ale Układ magnetyczny nie poznaje tego Garnka..

• #17 11 Cze 2010 17:37
    mahomet_92
    Poziom 9  

no też o celestionie myślałem... no nic może ktoś pozna jeszcze

• #18 11 Cze 2010 22:06
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Kosz na pewno jest Eminenca- poznaje po charakterystycznych "wytłoczkach" na ramieniach kosza. Ciężko poznać po zdjęciach, ale obstawiałbym Deltę albo Kappę :) Głośnik, bardzo prawdopodobne, że jest właśnie tej firmy (sam mam Bety pochodzące z kolumn Yamahy, a osygnowane znakiem Piramid Audio :P) Tak poza tym konstrukcja ładnie wykonana, tylko rączki trochę "śmieszne" jak do takiego subwoofera. Jeśli masz wytłumienie przy końcu BR w środku (bo nie widać za dobrze ze zdjęć)- to błąd.

Cytat:
    Powiedz mi, jak to jest. Piszesz stroiłeś BR, ale nawet nie masz parametrów. Nie masz też 100 % pewności że to Yamaha, może to jakaś podróbka ? W takim razie na jakiej podstawie całość obliczałeś ?

Na takiej podstawie, że strojenie zależy tylko od pola przekroju otworu i objętości obudowy, więc nie musi mieć do tego parametrów (fakt, że wysokość strojenia należy dopasować do głośnika).

Jednak zbudowana obudowa jest poniekąd uniwersalna, jeśli przyjrzeć się znanym głośnikom estradowym (a przynajmniej tym najbardziej popularnym wśród konstruktorów DIY, oczywiście nie mówię tu o padakach typu HW Alpharda), to mają one podobne najważniejsze parametry i jest wiele głośników, które w takiej objętości i przy tym strojeniu- zagra poprawnie.

• #19 11 Cze 2010 22:26
    mmaker
    Poziom 18  

Dlaczego kolega nie dał wzmocnień na ścianki? Wiem że nie ma ich w projekcie, ale wydaje mi się że są one niezbędne przy takim głośniku/obudowie... Sam zaprojektowałem ostatnio suba na 15" i okazało się że bez wzmocnień rozpychało ścianki na wszystkie strony.

• #20 12 Cze 2010 15:50
    mahomet_92
    Poziom 9  

nom tak wytłumienie jest na końcu b-r.. a to dlaczego źle?? oczywiście naprawię to tylko chciałbym wiedzieć dlaczego jest niedobrze bo przyda się na przyszłość:) więc okazuje się ,że ten głośnik to oryginał tylko z ustaleniem modelu jeszcze sie pomęcze... ale i tak dzięuje że ktoś potwierdził że to nie jest żadna podróba:) No a rączki takie śmieszne bo gdzieś jakoś nie lubie tamtych dużych takich.. Myśle o dorobieniu drugiej pary obok bo w jedną osobę ciężko się niesie:) w końcu ma to ponad 30kg:)

i dziękuje za uświadomienie innym dlaczego obudowa była nieliczona itd. a zaczerpnięta z uniwersalnego projektu:)

pozdro

Dodano po 1 [minuty]:

yyy rozpórki są tylko ich nie widać:P bez wzmocnień ciężko by było.... jedna rozpórka jest na końcu przy tylnej ściance a druga mniej więcej na środku:)

• #21 27 Sie 2010 21:23
    mahomet_92
    Poziom 9  

hm... zgadzam sie z kolegą Tarru... kopółka ma dokładnie (na zdjęciach tylko wygląda na słabą) 100mm a cewka ma na pewno więcej niż 5cm.. raczki są jakie są... raczej nie wpływa to na dźwięk. Obudowa wcale nie jest za duża nic nie zamula i impuls także jest zadowalający głośnik nie lata jak głupi jak to sądzi kolega wyżej. Oglądając głośniki eminence najbardziej podobna do mojego jest delta. terminal ma taki sam jak mój głośnik i ogólnie wygląd układu magnetycznego jak i kosza jest niemal identyczny. Lecz to tylko przypuszczenia... Póki co subwoofer spełnia swą role jak trzeba. czekam tylko na kase a będzie cross i porządna końcówka i wtedy zobacze co potrafi naprawde.... zapewne słabo nie będzie....

• #22 28 Sie 2010 02:43
    tygrusek
    Poziom 10  

No właśnie gdy już będziesz miał porządną końcówkę to wtedy będziesz łapał głośnik po pokoju

• #23 28 Sie 2010 20:25
    mahomet_92
    Poziom 9  

mów co chcesz. na eltronie głośnik ledwo sie rusza a i tak jest spoko więc kiedy dostanie prawdziwe 300watt to dopiero pomruczy. Wkrótce będzie test. Jeśli nie wyjdzie nic z tego zwróce honor i przyznam racje koledze... póki co można se tylko gadać.

pzdr

• #24 30 Sie 2010 00:16
    kapitan planeta
    Poziom 28  

To kappa 15A głośnik NIE dobry na bass to głośnik do szeroko-pasmówek

Subwoofer na eminence?

http://eminence.com/pdf/kappa-15a.pdf

kappa 15 LFA ma inne zawieszenie (2 grube fałdki)
    PRO 15 LF- 2 jest na aluminiowym koszu (jak wszystkie emi z serii PRO)
    delty 15 mają prążkowane membrany

tak wiec wzmacniacz ci nie pomoże i tak bas będzie lichy, nie rozumiem jak można kupić głośnik nie mając pojęcia co to za głośnik ? (spodobał sie ci po wyglądzie?)
    Zastosowałeś zwrotnice pasywną nie wiedząc jaki to głośnik ! zastosowałeś zwrotnice pasywną w subie !!!
    głośnik midbasowy jako sub +pasywna zwrotnica (pewnie z jakiegoś home audio)nie no na prawdę smutna historia

• #25 30 Sie 2010 21:09
    mahomet_92
    Poziom 9  

na wstępie dziękuje za znalezienie i ustalenie modelu mojego głośnika....

a teraz do rzeczy:

- głośnik mi sie nie spodobał tylko po prostu kasy nie miałem a pomyślałem że lepiej kupić coś z kolumny yamaha niż alpharda hw a na którego jedynie było mnie stać - sam nie wiedząc jaki to głośnik - mój błąd,

- na crossover również kasy nie było więc poszła zwrotnica od 100hz...taką znalazłem w sklepie, duża moc wcale nie szła żeby sie coś działo strasznego, a coś musiało jakoś pasmo przycinać,

No i tutaj coś ode mnie... porównania nigdy z innym subem nie robiłem, ogólnie innych nie słyszałem więc zapewne dla tego wydaje mi się że jest całkiem nieźle z basem - mój błąd.

Po prostu mały budżet i zbyt mało doświadczenia... ale cóż, uczymy się na błędach..

Chciałem szanownego kolegę zapytać jaki BASOWY głośnik eminenca najlepiej pasowałby do tej obudowy?? za ok 1,5 tygodnia nadejdzie gotówka, kupuje od razu crossa i końcówke mocy więc głośnik też pasowałoby koniecznie wymienić...

dziękuje i pozdrawiam

• #26 30 Sie 2010 22:08
    kapitan planeta
    Poziom 28  

najlepiej też kappa
    tyle że KAPPA PRO 15 LF-2 (ok 500zł nowa)
    lub chociaż KAPPA 15 LF (400zł nowa)
    Genaralnie chodzi o ten symbol LF (Low Frequency) taka kappa ma 600W rms,

może też znalazł byś coś w ofercie STX za mniejszą kase zapewniam że taki STX gdn38... i tak zmiażdzy to co masz teraz (na basie)

co do tej zwrotnicy... to po prostu ona pawie wogóle nic nie daje a połowa mocy jaką produkuje wzmacniacz marnowana jest w niej

• #27 30 Sie 2010 22:19
    mahomet_92
    Poziom 9  

ok dziękuje bardzo za pomoc. Więc będzie kappa z serii LF. A jeszcze mam jedno pytanie.. jakiej mocy końcówka najlepiej pasowała by do tej kappy?? powiedzmy do tej 15lf2??

do stx nic nie mam..... ale wolę eminence jednak:P

• #28 30 Sie 2010 22:30
    kapitan planeta
    Poziom 28  

no moc wzmacniacza powinna być co najmniej równa mocy głośnika czyli conajmniej 600W rms w mostku przy takim oporze jaki ma głośnik, kappy zwykle są 8 omowe
    czyli 600-1000W przy 8 omach (w mostku)
    dobrze było by gdyby wzmacniacz mógł pracować w mostku też przy 4 omach... wtedy miał byś możliwość kiedyś dokupić drugą kappe i nie musieć zmieniać wzmacniacza

lecz jeśli ma być tylko jedna sztuka to szukał bym głośnika 4 ohm (wzmacniacz tańszy)

• #29 30 Sie 2010 22:34
    mahomet_92
    Poziom 9  

dzięki więc bedę szukał takiej końcówki:) pzdr

• #30 31 Sie 2010 00:16
    Greg1702
    Poziom 20  

Kolego. Jak Ty policzyłeś obudowę skoro nie znałeś typu głośnika?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME