Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Update panela Siemens OP77A

crew1988 10 Jun 2010 20:23 7117 36
 • #1
  crew1988
  Level 14  
  Witam serdecznie,
  Mam problem związany z panelem Siemens OP77B, a mianowicie:
  Na danym panelu była wizualizacja, dokonałem kilku jej zmian w wincc flexible 2008 Adv. Dopisałem dwie linie programowe, po czym chciałem załadować nową wizualizację do panela OP77A. Posiadam PG Siemens M2 a wieć podłączyłem sie do panela za pomocą orginalnego przewodu MPI. W menu Info/Setting danego panela ustawiłem MPI/DP na remote on a adres panela zostawiłem domyślnie pod nr.1. Następnie w Set PG/PC Interface ustawiłem typ połączenia na Profibus <activ> a adres PG dałem jako 10. Następnie wcisnąłem ikone transferu projektu w wincc flexible 2008. Wyskoczyło pytanie o OS wersję kliknałem yes po czym załadowała się wizualizacja do panela. Niestety podczas ponownego uruchomienia panela, OP77A startuje klikając na start pojawia się komunikat o braku pliku wizualizacji. Posiadam backup danego panela jako plik .psb. Niestety nie moge nawiązać połączenia z panelem. Jak ustawić dane połączenie z panelem, jakie opcje zaznaczyć w OP i co zaznaczyć w set PG/PC interface?? Jak załadować dana wizualizacje aby nie powtórzyła się dana sytuacja?? Mianowicie wcześniej w panelu była wersja 1.0.3.0 a ja wgrałem nową wizualizacje z 1.0.4.1

  Proszę o pomoc.
  W załączeniu przesyłam plik wizualizacji z programem step 7.
 • #2
  sq9jjh
  Electrician specialist
  Dołóż jeszcze więcej punktów za załącznik, na pewno Ci pomoże Ktoś. :D

  poprawiłem :) bestler
 • #3
  asher
  Level 17  
  Dwie sprawy:

  1. Jeżeli projekt był na OP77A a próbujesz wgrać go na OP77B to rzeczywiście może nie zadziałać. Panele są wizualnie niemal identyczne ale zapewne się różnią (nie miałem styczności z OP77B wiec na 100% nie jestem pewien).
  2. Musisz wykonać upgrade/downgrade firmware-u panela tak aby wersja na WinCC Flex i panelu była identyczna. Najlepiej posłużyć się do tego programem ProSave

  Co do resetowania panela, przywracania ustawień fabrycznych i problemach z komunikacją po MPI, niedawno na forum był wpis na ten temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1685545.html
 • #4
  crew1988
  Level 14  
  Udało mi się powrócić do stanu panela z przed zmian tzn w danym momencie panel OP77A posiada os wersję 1.0.3.0 natomiast w wizualizacji którą mam w wincc flexible jest os wersja 1.0.4.1, co powoduje że podczas wgrywania wizualizacji do panela pojawia się komunikat o potrzebie zmiany wersji. Po wgraniu danzch plików wizualizacji panel włącza się ale pojawia sie komunikat o braku plików wizualizacji. Próbowałem także zrobić przy pomocy ProSave zmiane samej os wersji, niestety nie przyniosło to żadnego rezultatu.
  Co zrobić w danym momencie?? Jak wgrać tą wizualizacje do tego panela OP77A z wcześniejszą wersją os??
 • #6
  asher
  Level 17  
  Wersja firmware-u/OS panela musi! być jednakowa jak wersja z WinCC Flex! Inaczej nie da się tego wykonać. Masz dwie możliwości:
  1. Robisz updare wersji panela do takiej jaką masz na WinCC (z poziomu ProSave albo WinCC - OS Update)
  2. Zmieniasz wersję projektu do takiej jaką masz na panelu: w Device Settings i może uda ci się to przekompilować? lub zrób nowy projekt z prawidłową wersją OS i przekopiuj screeny z poprzedniego

  Co od pkt 2 to nie próbowałem jeszcze takiej akcji ale nie masz nic do stracenia. Co do zmiany OSu to nie napisałeś dlaczego nie udało ci się wykonać update-u z ProSave.
 • #7
  crew1988
  Level 14  
  Asher,
  Jeżeli w WinCC flexible mój projekt posiada version of device1.0.4.2 a w panelu OP77A mam wersje 1.0.3.1 to musze:
  Odpalić ProSave wybrać rodzaj panela a także rodzaj kumunikacji i adres -> kolejno OS update i co mam tu wybrać kolejno?? Którą wersję i gdzie one znajdują się do wyboru?? Z tego co wiem to są wersje 01.04.00.00_09.35 i wersja 01.04.00.02_01.01

  PS. Dana wizualizacja stworzona jest dla panela OP77A i taki oto panel posiadam :)
 • #9
  crew1988
  Level 14  
  Mam rozumiec ze mam wgrac do OP77A tylko OS update zawierajacy wersje V 1_4_0_2 ( z rozszerzeniem *.img) a nastepnie wgrac swoj projekt ktory zawiera Device of version 1.4.0.2??
 • #11
  crew1988
  Level 14  
  Czyli krok po kroku -> Włączam ProSave-> Wybieram w zakładce General rodzaj panela, rodzaj przewodu ( tutaj np Profibus) a następnie adress ( w moim przypadku 1) -> zakładka Os Update -> Z listy wybieram OP77A -> Kolejno wersje 1_0_4_2 z rozszerzeniem *.img -> i kliam OS update -> następnie odpalam wincc flexible 2008 adv -> Ładuje mój projekt który ma device of version 1.0.4.2 i to koniec.

  Czy dana transmisje OS Update mogę wykonać przy użyciu kabla MPI? Czy po wgraniu projektu napewno załączy się on ( tzn nie pojawi sie komunikat o braku programu )??
 • #12
  bhtom
  Level 38  
  Zrób najpierw ProSavem backup tego co masz, aby nie stracić (OS Update czyści całą pamięć panela). Następnie zrób OS update metodą którą opisałeś. Po wykonaniu i uruchomieniu panel wyświetli menu startowe. Musisz od nowa ustawić parametry transferu (adres i prędkość) i możesz wgrywać projekt z WinCC. Po Profibusie też powinno pójść, lepiej jednak zrobić to serialem (kabelkiem do S7-200 USB-PPI). Jak coś nie wyjdzie będziesz musiał zrobić OS update z resetem do ustawień fabrycznych. W pdf-ie od OP77A jest wszystko dobrze opisane i to nawet po polsku.
  Pozdrawiam.
 • #13
  crew1988
  Level 14  
  Bhtom można prosić o jakiś namiar na danego pdf-a??
  Mam jeszcze pytanie dotyczące małej zmiany programowej odnosnie licznika sztuk produktu. Napisałem dwa networki w OB1 dokładnie Ntw 4 i 5 a także dorzuciłem DB30. Chciałbym jeszcze dorzucić na panalu w miejscu przycisku F3 na obrazie stuckzahlera +1, a mianiowicie dodanie jednej sztuki do danego licznika ( czasami zdarza się że produkcja "ratuje" materiał poza maszyna a licznik o tym nie wie więc jest potrzeba dodania sztuki ręcznie. Nie mam już pomysłu jak to zrobić tak więc proszę o pomoc :)


  PS. Czy można zrealizować w danym panelu funkcje zegara aby wskazywana była godzina, jeśli tak to proszę o jakąś podpowiedź :)
 • #14
  bhtom
  Level 38  
  Pod F3 ustawiasz jakiś merker, np. M10.0 (tylko wtedy gdy klawisz wciśnięty) a w programie ten merker i zbocze dodatnie a dalej do twojego licznika funkcją ADD dodajesz 1 i tyle.
  Co do daty i godziny to stwórz sobie w jakimś DB komórkę Date and Time (8 bajtów). Wywołaj sobie, np w OB1 funkcję SFC 1 (Read system clock) i na jej wyjściu wpisz adres Twojej komórki DiT. Później w panelu w zakładce Connections masz kartę Area pointer. W zmiennej Date/Time PLC wpisujesz adres Twojej komórki z datą i godziną z DB i następnie częstotliwość odświeżania (np. 1 min). Panel sam będzie aktualizował swoją datę i godzinę z PLC. Musisz tylko gdzieś ją wyświetlić na ekranie.

  PDF pkt.7.4
 • #15
  crew1988
  Level 14  
  Cytat:
  "Pod F3 ustawiasz jakiś merker, np. M10.0 (tylko wtedy gdy klawisz wciśnięty) a w programie ten merker i zbocze dodatnie a dalej do twojego licznika funkcją ADD dodajesz 1 i tyle "

  Początkowo w F3 -> Events -> Wybieram -> Edit bits -> SetBitWhileKeyPressed-> tylko nie wiem co mam wpisać w Tag??
  Kolejno....
  Mam rozumieć że w OB1 w Ntw 4 badź Ntw 5 mam dodać w obojętnie którym miejscu:
  FP M10.0
  ADD 1
  T DB30.DB....

  Taki mam pomysł choć wydaje mi się że to nie zadziała ;/
 • #17
  crew1988
  Level 14  
  A jak to ujac w programie PLC?? Gdzie mam to wpisac tzn wykrycie zbocza i dodanie 1 do licznika. Czy moj zapis przedstawiony w poscie wczesniejszym jest ok??[/code]
 • #19
  crew1988
  Level 14  
  Stworzyłem nowy Network w OB1 tzn Ntw6 i tam zapisałem nastepujaco
  A M 10.0
  FP M 10.1
  JNB _001
  L MW 202
  L 1
  +I
  T MW 202
  _001: NOP 0

  Niestety nie wiem czy to ma być MW202 tak jak Ty to napisałeś. Jeśli tak to z kąd się to wzieło?? Jeśli to nie jest to, to jaki dokładnie MW mam wpisać ze swojego projektu??
 • #20
  bhtom
  Level 38  
  Ma być słowo z Twojego projektu, to, które zlicza sztuki. Chyba, że masz zliczanie zrobione bezpośrednio na liczniku, to zrób print screen-a z tym fragmentem, który zlicza sztuki, a powiem Ci jak to zrobić.
  Dlaczego uparłeś się na pisanie w STL-u, przecież LAD jest bardziej czytelny w tej sytuacji?
 • #21
  crew1988
  Level 14  
  Masz rację bhtom, w tym wypadku język LAD jest o wiele bardziej czytelny. W załączeniu są print screen'y danego licznika. Daną część programu odpowiedzialną za zliczanie sztuk ujełem w OB1 w Ntw 4 i Ntw5. Dodatkowo stworzyłem DB 30 które także jest w załączniku. A więc może na podstawie tych załączników powiesz mi co wpisać do IN1 i OUT w bloku ADD I ??
 • #22
  bhtom
  Level 38  
  W ntw 4 OB1 pod A DB10.dbx2.7 dopisujesz linijkę O M10.0, gdzie M10.0 to Twój merker ustawiany z panela. Licznik będzie zliczał impulsy z DB10.DBX2.7 lub Twojego merkera z panela (dodawanie ręczne sztuk). W panelu tworzysz taga M10.0 i wpisujesz go w tej właśnie funkcji (SetWhileKeyPressed).
  PS: Skasuj prowizję za pobranie screenów.
 • #23
  crew1988
  Level 14  
  Ma być to Tag wewnętrzny panela o nazwie M10.0 czy mogę go np pobrać z symbols z projektu simatic??
  Jeszcze takie pytanie wstawiłem na kolejnej masce pole zegarka, niestety nie wiem jak go zkonfigurować aby on wyświetlał aktualna godzine?? Z tego co wiem to można jakoś pobierać czas ze sterownika PLC...tylko nie wiem jak to zrobić?? W wincc flexible z tego co wiem to musze ustawić to w area pointer w zakładce connections tylko nie wiem co mam wybrać w symbols i adres?? Czas ustawie na 1s połączenie wybiore te które mam już skonfigurowane :)
 • #25
  crew1988
  Level 14  
  Zrobilem tak jak pisales we wczesniejszym poscie abym stworzyl DB z zmienna Data and Time.
  Zdefiniowalem ja nastepnie wypelnilem area pointer odnosnie Data and Time a mianowicie symbol adres i odswiezanie, lecz nie wiem jak to zdefinowac w OB1.

  Przykladowo Ntw ...
  SFC 1

  i co dalej?? Czy po wylaczniu zasilania czas bedzie nadal aktualny. Gdzie ustawic dany czas w sterowniku??
 • #27
  crew1988
  Level 14  
  Wywołałem daną funkcje w OB1, kolejno stworzyłem DB50 gdzie jest zmienna typu Data and Time o rozmiarze 8
  CALL "READ_CLK"
  RET_VAL:= ???
  CDT := ???
  Niestety nie wiem co wpisać w ret_val i cdt ?? Bhtom, czy dobrze zrobiłem wstawiając dane pole Daty i czasu w wincc flexible i w zakładce general zaznaczyłem Display system time, w jakim celu jest użycie tag??
  Zdefiniowałem w area pointer połączenie kolejno adres wybrałem DB50.DBW0 i czas odświeżania ustawiłem na 1s.
  Czy dobrze zdefiniowałem adres w area pointer??
  Będe bardzo wdzięczny za pomoc :)
 • #28
  bhtom
  Level 38  
  W SFC1 w CDT wpisujesz adres Twojej komórki DiT, a w RET_VAL dowolne wolne słowo (funkcja zwraca na RET_VAL komunikat błędu). Odświerzanie czasu możesz śmiało ustawić na 1min - wystarczy. Nie musisz zaznaczać "display system time" użyj "use tag" i wpisz adres Twojej komórki DiT. Panel będzie wtedy wyświetlał bezpośrednio czas ze sterownika. Musisz pamiętać, że np alarmy wyświetlane są z czasem systemowym panela i aby godzina zgadzała się z bieżącą, ustawioną w PLC, trzeba zastosować synchronizację czasu w area pointer.
 • #29
  crew1988
  Level 14  
  W Ret-Val wpisałem MW150, natomiast w CDT wpisałem DB50.DBW0 niestety zostało to podświetlone na czerwono, dlaczego, co źle zapisałem?? Gdzie ustawia sie czas systemowy w sterowniku PLC??Jak dokonać danej synchornizacji czasu?
 • #30
  bhtom
  Level 38  
  Czas ustawiasz w Simatic Managerze w zakładce PLC/Diagnostic Setting/Set Time of Day (PLC synchronizuje się z czasem programatora).
  Co do podświetlenia na czerwono to spróbuj w edytorze programu w zakładce Options/Customize/LAD FBD odznaczyć opcję Type Check of Addresses. Powinno pomóc jeśli oczywiście komórka DiT jest poprawnie zdefiniowana.