Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór anteny Dolny Śląsk Wałbrzych

tomwi17 10 Cze 2010 20:40 3691 9
  • #1 10 Cze 2010 20:40
    tomwi17
    Poziom 10  

Witam,

Jutro mam zamiar kupić antenę kierunkową do DVB-T. Jestem z Wałbrzych obecnie zrobiłem testy na mojej sędziwej antence MLog 6-60 aktywna :) złapałem sygnał Czarnej Góry tylko 10% ale to normalne przy tej antenie. Odległość od nadajnika jakieś 80-90km.Obecnie antena jest na balkonie:( na następny miesiąc bedę wspinał się na dach:). Przez miesiąc będzie antena nad oknem później dach.

Oto moje propozycje anten nie może być dłuższa niż 150cm:)

Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit

Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T

Antena Maximum UHF14

Jeszcze bym prosił o pomoc w wyborze przedwzamcniacza

0 9
  • #3 10 Cze 2010 22:08
    tomwi17
    Poziom 10  

a co sądzisz o tej antenie

0
  • #4 10 Cze 2010 22:31
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Zdecydowanie polecam antenę ATX-91 .

Wydaje mi się, że antena UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit to tylko wymysł szalonego konstruktora dla zbudowania NOWEGO typu anteny i tylko dla tzw. KASY.

Ta sama nazwa Tri Digit to świadczy tylko o tym, że :
    Tri = to trzy anteny (tylko po co)
    Digit = to niby do odbioru DVB-T
    (komercyjna nazwa dla Laików) podobna do (starych czasów) przejścia z transmisji czarno-białej na kolorową, gdzie wszyscy (w tamtych latach) na "gwałt" zmieniali anteny na "kolorowe". :D

Antena ta (jak minie pamięć nie myli) to produkcja z Hiszpanii a zalety tej anteny są nie adekwatne do ATX-91 .

Oczywiście wybór anteny , należy tylko do Ciebie a ja tylko podpowiadam co jest lepsze. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #5 11 Paź 2010 20:34
    toskoda
    Poziom 10  

Nie słuchaj fałszywych doradców, Ja jak wielu innych szukam odpowiedniej anteny wiem już jaka nie zdaje egzaminu i odradzam jej kupno ATX-91 tandetnie zbudowana z plastikowych zacisków gdy bardziej zawieje wiatr części fruwają, antena ma uznawany jako super efektywny wzmacniacz MC-9102 Ceramic producent reklamuje antenę że ma zasięg 160 km a u mnie 80 kilometrów od nadajnika 20 kw tnie obraz jak zwykła siatkowa kupiona za 40 zł. ostrzegam i radzę aby patrzeć na budowę i faktyczne parametry a nie reklamowe bajery.

Dodano po 7 [minuty]:

tomwi17 napisał:
    a co sądzisz o tej antenie

Tak to jest dobra antena ma duży zysk energetyczny nawet bez wzmacniacza i jest solidnej budowy, myślę że nasi producenci sciągneli jaj wzór z Hiszpańskiej popularnej wersji televes, i ta Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 też jest warta uwagi ze wzmacniaczem do 100 km odbiera bez problemu.

Czuję się zmieszany (po moim wyjaśnieniu), ale będąc w obowiązku samego komunikatu (raportu), nadmieniam, że :
    Post był raportowany jako
    regulamin pkt. 8,1 i pkt. 12 .
    Przypomnę, że raportowanie wpisu usera - to kliknięcie raportu do Moderatora, który musi zareagować własnym [dodatkowym] wpisem o danym tym raportowaniu - lecz takim , aby w wykładniku regulaminu był stosownym wyjaśnieniem tego "raportu".
    Co niniejszy czynię.
    [SP5ANJ]
    PS. Jestem pomiędzy tzw. "Młotem a Kowadłem", ale jako MOD tego działu, muszę działać zgodnie z regulaminem i obowiązkiem (społecznym) tego Forum.

0
  • #6 12 Paź 2010 08:38
    Martinez1989
    Poziom 14  

Ja polecam ATX. Mam tę antenę i wcale wiatr jej nie wygina, ani nie gubi części....

0
  • #7 12 Paź 2010 22:56
    Sebas9k
    Poziom 16  

Witam po długiej przerwie :]

Po mojemu wybrałbym ATZ/25 np. od firmy Inel i umieściłbym ją wraz z symetryzatorem w puszce na dachu prowadząc jak najkrótszy kabel do odbiornika.
    Jeśli chcesz, możesz wybrać też ATX91/107 wyposażoną w symetryzator, lecz nie zdziw się, jeśli po kilku latach antena będzie "wybrakowana" :(

Poza tym dla małego sprostowania:
    Antena nie ma czegoś takiego jak "zasięg". Antena po prostu zbiera to, co jest w eterze.

A co do przedwzmacniaczy typu MC9102/LNA pakowanych do anten UHF... Skoro antena jest na pasmo IV-V (UHF) to po jaką <cenzura> pakować "coś", co wzmacnia pasmo wychodzące poza zakres roboczy anteny (tutaj mam na myśli VHF) plus dodatkowe śmieci itp... Nie powinno się robić takiej fuszerki (tutaj sprzedawcy jak np. firma na literę "d" reklamuje takową yagę z zyskiem do 42dBi co ma raczej aspekt humorystyczny :D )

Jeśli jednak zajdzie konieczność użycia przedwzmacniacza, należy wybrać taki, który pracuje tylko na określonych pasmach - regulowany z najniższym możliwym wzmocnieniem (przykład podał kolega SP5ANJ) lub produkowanego na zamówienie, który to będzie wzmacniał konkretne kanały;
    A jeszcze lepiej: wybrać miejsce dla anteny (czasami wystarczy umieścić antenę kilkadziesiąt centymetrów w prawo/lewo i/lub wyżej/niżej by uzyskać na tyle dobry i stabilny odbiór, który nie będzie wymagał żadnego wzmocnienia)

Pozdrawiam.
    Sebastian.

0
  • #8 15 Paź 2010 19:41
    matis057
    Poziom 33  

Cytat:
    Nie słuchaj fałszywych doradców, Ja jak wielu innych szukam odpowiedniej anteny wiem już jaka nie zdaje egzaminu i odradzam jej kupno ATX-91 tandetnie zbudowana z plastikowych zacisków gdy bardziej zawieje wiatr części fruwają, antena ma uznawany jako super efektywny wzmacniacz MC-9102 Ceramic producent reklamuje antenę że ma zasięg 160 km a u mnie 80 kilometrów od nadajnika 20 kw tnie obraz jak zwykła siatkowa kupiona za 40 zł. ostrzegam i radzę aby patrzeć na budowę i faktyczne parametry a nie reklamowe bajery.

Fałszywych doradców to mamy w większości sklepów, nie tutaj. My doradzamy najlepsze możliwe rozwiązania. Dziwne, kupiłem ATX-91 i przy bardzo silnym wietrze części nie "fruwają". A może miałeś tą antenę za nisko? A antena Tri Digit nie nadaje się do niczego. DVB-T bardzo kiepsko na tym idzie a jeszcze gorzej analog.

0
  • #9 20 Paź 2010 10:08
    Martinez1989
    Poziom 14  

Ja mam antenę ATX-91 do nadajnika mam ok. 100 km i bardzo dobrze tą anteną zbieram DVB-T z Suchej Góry. Więc ją bardzo polecam. Antena 8 m nad ziemią nawet jak wieje wiatr nic nie gubi;)

0
  • #10 20 Paź 2010 15:37
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

toskoda napisał :

Cytat:
    Nie słuchaj fałszywych doradców

No wielkie dzięki za dobre słowo. :D

Fakt jest faktem, że anteny ATX-91 produkowane do roku 2007 miały takie mechaniczne niedociągnięcia.
    [mocowanie izolatorów do boom-u, same izolatory, puszka instalacyjna pod symetryzator czy stop aluminium PA-? w elementach]

Jednak firma Dipol napisała wyjaśnienie o ATX-91 i tym podobne w samej jej konstrukcji, że zmienili materiał izolacyjny pod/do elementów i teraz zapewniają, iż takich problemów nie będzie.
    Napisali to na własnej stronie (chyba) w 2008 roku.

Tyle wyjaśnienia.

Pozdrawiam.

0