Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja do pojedynczego pokoju 18m2 jaka?

RedForce 11 Cze 2010 02:30 18233 12
  • #1 11 Cze 2010 02:30
    RedForce
    Poziom 23  

Witam.

Po ostatniej fali upałów noszę się z zamiarem zakupu przenośnego klimatyzatora (raczej monoblok, ze względu na sąsiadów raczej nie ma możliwości wywalenie czegokolwiek na ścianę).

Założenia mniej więcej takie:

- cena do 1000 złotych, im mniej, tym lepiej.
    - możliwie niski hałas
    - w miarę dobra wydajność (wystarczy jeśli obniży temperaturę w pomieszczeniu o 6-7 stopni).
    - oczywiście coś w miarę solidnego, co nie popsuje się po roku użytkowania.
    Pomieszczenie z jednym oknem wystawionym na południe, w oknie białe żaluzje z materiału.

Prosiłbym o poradę, czy jest możliwe znalezienie urządzenia spełniającego powyższe warunki - a jeśli to niemożliwe, to jak najbardziej zbliżone do podanych.

1 12
  • #2 11 Cze 2010 09:58
    daap007
    Poziom 11  

W tym przedziale cenowym wielkiego wyboru to nie masz, - raczej tylko China i to te słabsze.
    Dobierając klimatyzator przenośny, szczególnie gdy wywiew ciepłego powietrza realizowany jest przez uchylone okno, można zakładać, że wszystkie parametry są tylko umowne.
    Generalnie pamiętaj, że powierzchnia pomieszczenia to tylko orientacyjny parametr na początku kalkulacji.
    Najważniejsze jest ile ciepła "produkuje" pomieszczenie czyli:
    Jeśli masz duże okna od południa i jeszcze o słabych współczynnikach , kiepską izolację ścian, i wydajną wentylacje bez odzysku ciepła itp, to może się okazać że podana przez producenta standardowa wydajność na m kwadrat, może być za mała nawet jak moc zrobisz x 2.

Na deweloperów i spółdzielnie raczej nie ma co liczyć w kwestii izolacji termicznych, więc w domu pasywnym pewnie nie mieszkasz...
    Przy tych funduszach raczej nie przedobrzysz, o to się nie martw :-)

Pozdrawiam

Ps. ewentualnie napisz jaki jest efekt twoich wysiłków. Wielu amatorów z całą pewnością będzie Ci wdzięczna bo praktycznych skutków doboru nikt nie opisuje.

0
  • #3 11 Cze 2010 14:30
    RedForce
    Poziom 23  

A tak orientacyjnie - jakich firm się wystrzegać, jakich szukać?...

1
  • Pomocny post
    #4 12 Cze 2010 20:25
    Krzys-72
    Poziom 2  

Ja już 3 lata korzystam z klimatyzatora przenośnego jest to jakaś chińszczyzna z supermarketu budowlanego.
    Wydajność 9000 BTU (jakieś 10m²), 1040W.

U mnie pracuje przesilona (człowiek uczy się na błędach - niedobrana wydajność), ochładza ok 20m2, w pierwszym roku wybijało ja średni co 3 godziny nieprzerwanej pracy teraz pracuje przy tych 30°C upałach non-stop nawet do 8 godzin (nie wiem dlaczego jej już nie wybija). Mieszkanie w bloku nowym dobrze ocieplonym, mieszkanie pod strychem ustawione północ-wschód, przy 30°C na zewnątrz w pomieszczeniu daje rade utrzymać 26-25°C ale nieprzerwanej pracy do tego żaluzje cały czas zasunięte (odbicia słońca od sąsiednich bloków).
    Powiem tak, dobrze się zastanowić, nie wiem jak teraz ale to są dość głośne urządzenia poza tym trzeba znaleść sposób na pozbycie się gorącego powietrza i skroplin, mój ma własną wbudowaną pompkę (nie wszystkie mają). Taki klimatyzator odprowadza ciepło karbowaną rurą i trzeba znaleść miejsce aby ja wyprowadzić na zewnątrz. Ja wstawiłem w okno plekse, nakleiłem srebrną okleinę i w niej otwór na rurę, pleksa jest tak zamontowana ze nie ma problemu z zamknięciem okna, wystarczy wyjąć rurę z otworu i można zamknąć okno bez demontażu wszystkiego.

0
  • #5 17 Cze 2010 19:55
    RedForce
    Poziom 23  

Dziękuję za informację :)

Zastanawiam się, czy nie byłoby możliwe podłączenie rury odprowadzającej do kratki wentylacyjnej (kwestia przepisów... ale wydaje mi się, że u nas każda kratka ma osobny punkt wyjścia na zewnątrz, odizolowany od reszty).

Druga sprawa - jeśli na zewnątrz jest 35 stopni, to nawet jeśli wywalam za okno gorące powietrze, to i tak z zewnątrz napływa nowe, gorące. Jak to jest rozwiązane? Istnieje możliwość doprowadzenia z zewnątrz osobnego ciągu powietrza do chłodzenia, tak aby nie wymuszać wymiany w pomieszczeniu? (oczywiście nie zamierzam całkowicie likwidować wentylacji, tylko ograniczyć)

PS. Jak piszę bzdury, to proszę nie oddawać ostrzegawczego werbalnego strzału w plecy :) jestem laikiem w tych kwestiach, zabrałem się za to niejako z przymusu...

1
  • Pomocny post
    #6 17 Cze 2010 21:38
    daap007
    Poziom 11  

Po to jest forum żeby pytać!!! :-)
    Pyta Ten który nie wie albo się nie zna a potrzebuje informacji - to chyba zrozumiałe.
    Osobiście uważam że nie ma głupich pytań, jedynie głupie odpowiedzi :-D

Z tego co kojarzę, to przepisy nie zabraniają podłączania się do wentylacji. Gdzieś widziałem prospekt gdzie był to normalny wariant wyprowadzenia ciepłego powietrza.

Cóż jak ciepłe powietrze jest odprowadzane na zewnątrz, to gdzieś musi napływać świeże! inaczej się nie da, chyba że lubisz niskie ciśnienia ;-)

Nie mam pojęcia czy producenci klimatyzacji to stosują ale np w piecach gazowych bywa stosowany tzw system "turbo" czyli rura w rurze. Jedną (dłuższą) wylatują spaliny a drugą (krótszą) jest zaciągane powietrze.

Zawsze możesz po prostu "podprowadzić" powietrze z zewnątrz pod klimatyzator, jednak osobiście mam wątpliwości czy to da wymierne korzyści. Gdy tak było, wszyscy producenci by to stosowali.

Pozdrawiam :-)

0
  • #7 20 Cze 2010 01:36
    RedForce
    Poziom 23  

Właśnie o tym ostatnim rozwiązaniu myślę - "rura w rurze" działa chyba jak wymiennik ciepła, co w przypadku pieca będzie chyba korzystne, ale dla klimatyzatora nie bardzo...)

Z tego co widzę, to ilość powietrza wydmuchiwanego przez klimatyzator jest dość spora (z tej rury wylotowej nieźle dmucha)- więc do pomieszczenia będzie zaciągane świeże... stąd też pytanie.
    Z drugiej strony pobieranie przez klimatyzator chłodniejszego powietrza z pomieszczenia sprawi, że wydajność pompy ciepła będzie większa... tu niestety nie jestem aż takim specjalistą z fizyki by pokusić się o obliczenia.

Myślę więc, że pokuszę się o podłączenie wylotu do owej wentylacji.... póki co zbieram fundusze na sam klimatyzator :)

Dziękuję za pomoc.

0
  • #8 20 Cze 2010 11:12
    Krzys-72
    Poziom 2  

Są takie klimatyzatory z 2 rurami jedna czerpna a druga do usuwania gorącego powietrza. Widziałem taki, ale nie pamiętam firmy i nie mam jak sprawdzić, poza tym miał jeszcze możliwość odprowadzania skroplin wraz z gorącym powietrzem (pewnie je odparowuje w jakiś sposób) nie miał rurki do odprowadzania skroplin. Przy czym była możliwość dowolnej konfiguracji czerpania powietrza z pomieszczenia chłodzonego jaki i spoza przez dodatkową rurę. Potwierdzam o dość dużym zapotrzebowaniu na powietrze, u mnie w czasie pracy odwraca ciąg kominowy w klatkach wentylacyjnych w mieszkaniu.

0
  • #9 01 Lip 2010 19:20
    RedForce
    Poziom 23  

Witam ponownie... miałbym kolejne pytanie: czy opłaca się kupić takie coś jak Zelmer 23Z011?...

1
  • #10 12 Lip 2010 20:58
    ni875823
    Poziom 10  

@Krzys-72: mógł byś podrzucić fotografię, jak wygląda ta plexi w oknie?

0
  • #11 13 Lip 2010 14:22
    pawel2m
    Poziom 10  

RedForce napisał:
    Witam ponownie... miałbym kolejne pytanie: czy opłaca się kupić takie coś jak Zelmer 23Z011?...

Witaj, kupiłem 3 dni temu 23Z011 w Selgrosie za 549 brutto. To jest chiński generic z nadrukiem Zelmera.

Jest tani ale bardzo głośny 65 dB. POsiada 2 rury, 1 zasysa powietrze do wentylacji drugą odprowadza ciepłe powietrze (mozna suszyć włosy :))

Ogólnie jest ok, poza tym ze produkowali go idioci w Chinach a Polacy nie dopilnowali i np funkcja timer jest okrojona tylko do +/- 12 h. Czyli wychodzisz z pracy o 17 to nie możesz ustawić żeby sie na 9 włączył :( bo właczy sie bladym świtem....

Poza tym juz mi sie coś w nim zepsuło, bo teraz po właczeniu sprężarka zaczyna prace dopiero po 5 minutach...krecenia wentylatorem..

0
  • #12 13 Lip 2010 14:35
    kornelius.z
    Poziom 10  

Było pytanie o Zelmera 23Z011. Widziałem takie coś u znajomego i chwalił sobie, szczególnie teraz kiedy są takie upały i bez jakiegokolwiek chłodzenia można się ugotować w pokoju. Pzdr :)

0
  • #13 18 Lip 2010 21:35
    admyn
    Poziom 2  

Witam wszystkich. I mnie, jak wszystkim dały się odczuć upały. Ponad 30 stopni za oknem, a mieszkaniu (okna od połdnia) dokładnie 30 stopni. Postanowiłem kupić klimatyzator przenośny, bo o zewnetrznym nie mam co mysleć (instalacja). Kupiłem w ubiegły piątek w Selgrosie klimatyzator Optimum 9 (do 17 metrów kw.)
    Po kilkunastu godzinach pracy temperatura spadła do 27 stopni no i pozostał ból głowy od szumu klimy (53 dB). A kupiłem go zachęcony reklamą Producenta; "Idealny do domu i biura" Dziś oddałem go sprzedawcy. Ponieważ prawo polskie nie przewiduje żadnych zwrotów produktów (z pewnymi nielicznymi wyjątkami) powołałem się na to, że: nie spełnia swojej funkcji oraz reklama producenta wprowadza ludzi w błąd - oddano mi pieniądze. Optimum 9 przeznaczony jest do pomieszczeń do 15 m. kw., Ja używałem go w pomieszczeniu 8 m. kw. i zupełna kicha. Przestrzegam wszystkich. Pozdrawiam.

1