Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik Wyciągu Trocin do pił i innych maszyn

maister1992 11 Jun 2010 07:12 9785 13
Bosch
 • #1
  maister1992
  Level 10  
  Witam wszystkich. Piszę pierwszy raz na forum więc jak coś nie tak to dawajcie znać.

  Potrzebuję sterownik do wyciągu trocin z pod pił, frezarek itp. Ma on za zadanie włączać i wyłączać wyciąg jeśli zostanie uruchomiona maszyna podłączona do niego. Silnik w wyciągu 2 fazowy 2,2 kw a w innych maszynach 3 fazowy. Takie sterowniki są w odkurzaczach przemysłowych np. festo**. Dokładnie nazywa się to wbudowane gniazdo do zasilania elektronarzędzi z funkcją zdalnego sterowania – funkcja ta pozwala na automatyczne załączenie odkurzacza w chwili włączenia szlifierki, bruzdownicy, młota czy innego narzędzia, które zostało podłączone do odkurzacza. Jeżeli potrzebujecie jakiś informacji to piszcie. Potrzebuję informacji gdzie to kupić albo jak to zrobić.

  Pozdrawiam.
 • Bosch
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  pafciowaw
  Automation specialist
  Do detekcji prądu można użyć przekaźnik priorytetowy
  http://fif.com.pl/lista_produktow/42
  w którego "kanałem pomiarowym" jest obwód zasilania danego urządzenia wymagającego wyciągu.
 • #4
  maister1992
  Level 10  
  pafciowaw wrote:
  Do detekcji prądu można użyć przekaźnik priorytetowy
  http://fif.com.pl/lista_produktow/42
  w którego "kanałem pomiarowym" jest obwód zasilania danego urządzenia wymagającego wyciągu.  czyli jak umieszczę to urządzenie w wyciągu i podłącze do tego piłę to po uruchomieniu piły włączy się także wyciąg.
 • Bosch
 • Helpful post
  #5
  pafciowaw
  Automation specialist
  Sterownik Wyciągu Trocin do pił i innych maszyn
  można to tak podłączyć;
  Z 1 fazy jest zasilany (przez styk NO przekaźnika) wentylator jaki ma się załączać, kiedy będzie włączone inne urządzenie w gniazdko 230 Vac

  Z 2 fazy jest zasilany sam przekaźnik priorytetowy (jego wewnętrzna elektronika)
  no i z 3 fazy przez kanał pomiarowy jest przepuszczony przewód doprowadzający prąd do gniazdka 230 Vac.
  Kiedy prąd płynący w przewodzie (umieszczonym w kanale pomiarowym) przekroczy zadaną wartość wtedy styk przekaźnika zwiera obwód wentylatora.
  Oczywiście wszystkie zasilenia L1-L3 mogą być z dowolnych faz zasilania 3-fazowego lub mogą być zasilone z JEDNEJ fazy.
 • #6
  maister1992
  Level 10  
  Nie jestem fachowcem ale z tego co poczytałem na temat przekaźników priorytetowych to ma on za zadanie wyłączyć obwód niepriorytetowy (wyciąg) jeśli zostanie przekroczone pobieranie mocy w obwodzie priorytetowym (piła). A mi chodzi żeby to działało odwrotnie czyli jak w obwodzie priorytetowym zostanie pobierana moc to załączyło drugi obwód.
 • #7
  pafciowaw
  Automation specialist
  W przekaźnikach priorytetowych masz na wyjściu styk 1P (przełączny) czyli można wykorzystać zarówno com-NC jak i com-NO.
 • #8
  worw
  Level 21  
  Piłę załącza zapewne jakiś stycznik, sprawdź czy nie ma na nim jakiegoś wolnego styku, lub czy nie da się dołożyć nadstawki. Jeśli jest stycznik to sprawa załatwiona. Ewentualnie można się jeszcze wpiąć w cewkę tamtego stycznika i sterować innym.

  Edit

  Jeśli nie ma stycznika, to można zza wyłącznika wziąć napięcie i podać na stycznik załączający wentylator.
 • #9
  maister1992
  Level 10  
  myślałem też o tym tak jak piszę worw ale ten wyciąg nie będzie podłączany tylko do piły ale także to innych maszyn i chciałbym żeby było to tak jak jest w tych odkurzaczach przemysłowych.
 • #10
  malvit
  Level 17  
  Czy nie byłoby bardziej proste dodanie dodatkowego przekaźnika (Ps1..)w maszynach które sterowałyby stycznikiem wentylatora(Stw) jak zrozumiałem 2-fazowego. Równolegle do styków Ps można dodać wyłącznik aby była możliwość załączenia wentylatora wyciągu bez żadnej maszyny. Przepraszam z odręczny szkic połączeń.
  Sterownik Wyciągu Trocin do pił i innych maszyn
 • #11
  worw
  Level 21  
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jest jeden wyciąg i kilka maszyn? Maszyny mają silniki 3 faz to zapewne są połączone na stałe do sieci? Dobrze myślę?
 • #12
  maister1992
  Level 10  
  maszyny są 3 fazowe ale nie są stale podłączone do sieci z powodu braku instalacji. I nie zamierzam na razie tam zakładać bo trzeba muzo kasy włożyć której brakuje
 • #13
  worw
  Level 21  
  Najtaniej będzie chyba od wyłączników maszyn pociągnąć cienki przewód sterowniczy i nim serwować stycznikiem w wyciągu. Włączenie maszyny powoduje włączenie wentylatora. Przykładowy schemat podał kolega malvit.