Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar VFD na 6 lampach IV-11.

lewaros 11 Cze 2010 12:42 10940 9
  • Zegar VFD na 6 lampach IV-11.

Witam.

Wydaje się, że to pierwszy taki zegar w Polsce który ujrzał światło dzienne na tych lampach. Lampy można spokojnie dostać za około 80zł na innych serwisach eb...

Dolna płytka sterująca została ściągnięta z projektu korko czonga Klik ale nie obyło się bez problemów. Znalazłem piękną bibliotekę zrobioną przez kolegów z elektrody ale jak się okazało nie podali co to np jest segment A, B C D czyli gdzie to się zapali. Autor mógł wymyśleć sobie dowolnie. Oczywiście jednak robił to wg swojego wzorca no ale nie zamieścił tego wzorca co utrudniło trochę pracę. Ale jednak udało mi się dokończyć zegar zrobić własnego datasheeta. Zamieszczę go wkrótce na stronie.
    Przepraszam za jakość wykonania górnej płytki ale to jest prototyp, cieszę się że działa w ogóle, i przylutowywałem kabelki z 20tyś razy. Ale wydaje mi się że i tak dużo przeżył. A więc do fotek. (Obudowę zrobię jakoś w tygodniu) Płytkę z lampami zamieszczę także jakoś niedługo jak dokończę.

Zegar VFD na 6 lampach IV-11. Zegar VFD na 6 lampach IV-11. Zegar VFD na 6 lampach IV-11. Zegar VFD na 6 lampach IV-11.

Póki co nie jestem w stanie zrobić lepszych zdjęć lepszej jakości. Ale mogę tylko napisać ze lampy świecą ostro. Tak że wygląda jakby był TV włączony - porównywalnie i jeśli jest skierowany do twarzy to uniemożliwia spanie (niektórym :) ). Zegar prezentuje sie bardzo ładnie, jedna lampka świeci słabiej, pewnie widać na zdjęciu. Jest to trochę widoczne w rzeczywistości ale jakoś daje rade.

Zdjęcia samych układów:
    Zegar VFD na 6 lampach IV-11. Zegar VFD na 6 lampach IV-11. Zegar VFD na 6 lampach IV-11.

zapraszam do komentowania, oraz zachęcam do budowy swoich zegarów. tak samo jak kolega korko czong zwracam uwagę na to żeby nie psuć starych dobrych mierników dla kilku lamp. te mierniki może i sa dużej wielkości ale są pomimo lat bardzo dobre w użytkowaniu.

Pozdrawiam

EDIT//

Zegar fizycznie działa. Jedynie co brakuje to obudowa.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 11 Cze 2010 20:31
    karbon
    Poziom 21  

Nie rozumiem, nie było datasheetów tych lamp?
    W czym twkił problem z wysterowaniem segmentów?

• #3 11 Cze 2010 23:01
    dipol
    Poziom 33  

W latach 70 takie zegary się produkowało na masowa skale jeszcze przetrwał w warsztacie bo ma funkcję także pomiaru częstotliwości ,ale w tym czasie jeszcze ciebie na świecie nie było hihi.
    73!

• #4 11 Cze 2010 23:09
    lewaros
    Poziom 12  

problem w tym ze kolega korkoczong "posegregował" swoje segmenty odpowiednio ABCDEFGH, no i znalazlem datasheet na forum i podlaczylem zgodnie z numeracja forum. No ale jak podlaczylem zegar to wyswietlalo bardzo ciekawe rzeczy. Zegara to nie przypominalo.

• #5 14 Cze 2010 20:17
    oktoda
    Poziom 10  

Zegar na lampach VFD zbudowałem w 1984 r w tym czasie na popularnych TTL ach . Końcowe wysterowanie lamp jest matrycą diodową . Jaskrawość świecenia lamp jest wykonane na fotorezystorze FOK-2 . Zegar działa nieprzerwanie do dziś .

• #6 14 Cze 2010 20:19
    lewaros
    Poziom 12  

Własnie, a jakimi napięciami je zasilasz? Chciałbym żeby te lampy jak najdłuzej wytrzymały?

• #7 14 Cze 2010 22:05
    oktoda
    Poziom 10  

Napięcie żarzenia obniżyłem 30% napięcie anodowe ok 30V .

• #8 14 Cze 2010 22:06
    lewaros
    Poziom 12  

Mam podobnie, zarzenie na około 1,2V i świecą bardzo mocno.
    Ciekawy jestem jak wygląda sprawa tych 5000h które gwarantuje producent.

• #9 16 Cze 2010 13:57
    rell
    Poziom 10  

Cytat:
    Tak że wygląda jakby był TV włączony - porównywalnie i jeśli jest skierowany do twarzy to uniemożliwia spanie (niektórym Smile )

To muszę potwierdzić bo we własnym zegarku mam tak samo, co prawda jest ruski i z 1979r, ale posiada przycisk, który jest odpowiedzialny za "moc" świecenia lamp. Więc są dwa tryby świecenia, może też byś coś takie zrobił?

Zegar VFD na 6 lampach IV-11. Zegar VFD na 6 lampach IV-11. Zegar VFD na 6 lampach IV-11.

• #10 15 Lip 2010 14:27
    BuddyBoy
    Poziom 2  

lewaros napisał:
    Zegar VFD na 6 lampach IV-11.

Witam.

Wydaje się, że to pierwszy taki zegar w Polsce który ujrzał światło dzienne na tych lampach. Lampy można spokojnie dostać za około 80zł na innych serwisach eb...

W latach 80-tych robilem duzo rzeczy na takich wskaznikach radzieckiej produkcj- na pojedynczych IW-18 i na tzw. rurze czyli wiele pozycji w szklanej rurze IW-8 multtiplex. Zdobywalo sie je za grosze w serwisach sprzetu biurowego
    Milo sie to projektowalo i cudownie to swiecilo. W 1973 roku kupilem w Przemyslu radziecki zegar cyfrowy na 3 K176xxx i IW11 - dopiero potem odkrylem ze Rosjanie byli daleko do przodu i byly to specjalizowane uklady cyfrowe MOS.Dalo sie takie uklady zdobywac i mimo braku zabezpieczen pewne konstrukcje pracuja do dzisiaj bez zadnej awarii !