Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Inspiron 1501 problem z Windowsem XP

pst25 11 Cze 2010 14:39 3582 20
  • #1 11 Cze 2010 14:39
    pst25
    Poziom 14  

Witam. Mam komputer Dell Inspiron 1501 chciałem w nim XP zainstalować. Wszystko przebiega ładnie do momentu restartu. Nie widzi go później i nie chce dogrywać dalej plików tylko instalować od nowa. Gdy wybiorę patrycję co wcześniej pisze, iż tam już jest system. Czemu nie chce kontynuować instalacji ? Jakby dysk był uszkodzony to chyba wcale by nie działał. Pojawia się komunikat, że sytemu nie znalazł. Instaluje Professionala.

• #2 11 Cze 2010 14:58
    krzysiek775
    Poziom 16  

A czy po restarcie, gdy na ekranie wyświetla się "Naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z dysku CD" naciskasz jakiś klawisz :?:

• #3 11 Cze 2010 15:01
    pst25
    Poziom 14  

Nic. Sam startuje jak jest płytka, a jak nie do nie może odszukać zainstalowanego systemu. Jakby nie widział co przed chwilą zrobił.

• #4 11 Cze 2010 17:05
    linuks
    Spec od komputerów

Jakie masz partycje na dysku?

• #5 11 Cze 2010 18:08
    pst25
    Poziom 14  

NTFS 25 i chyba 60 gb. 25 i reszta z 80 :)

• #6 11 Cze 2010 19:38
    linuks
    Spec od komputerów

Sprawdż czy partycja systemowa jest bootowalna sformatuj ją i spróbuj raz jeszcze. Pytałem o partycje bo laptopy mają ukryte partycje ale widzę że dysk był formatowany i partycji recovery już nie ma.
    Pozdrawiam

• #7 11 Cze 2010 22:13
    pst25
    Poziom 14  

Jak sprawdzić ? Próbowałem na partycji c id zainstalować. Może spróbuje pod fat 32 ? W Biosie nie ma jakieś ukrytej funckji, bo czasem trzeba coś wyłączyć w niektórych laptopach tylko oczywiście nie wiem co ;)

Dodano po 39 [minuty]:

Taki komunikat mi wyskakuje przed i po zainstalowaniuWARNING systemu (którego nie czyta jak wspomniałem)
    WARNING:The baterry cannot be identyfied. This system will be unable to charge this bateryy

Press any key to continue
    Press<F2> 2 times to enter SETUP
    Press<F12> and any key to enter boot menu

Wybieram dysk twardy i wtedy wyskakuje powiadomienie, że nie znalazł systemu ;/

Zmieniłem partycje na FAT 32 i też nic

• #8 11 Cze 2010 22:13
    hojlo1
    Poziom 35  

A może partycja systemowe nie jest aktywna (jakiś błąd) i wtedy system nie wystartuje. ;)
    Sprawdzić, ewentualnie uaktywnić i będzie ok.

• #9 11 Cze 2010 22:15
    pst25
    Poziom 14  

Czyli ? Jak to zmienić lub sprawdzić ?

• #10 11 Cze 2010 23:02
    linuks
    Spec od komputerów

Uruchom GParted i zobacz co masz ustawione.

• #11 12 Cze 2010 09:03
    pst25
    Poziom 14  

A może ktoś ma jeszcze inne pomysły ? :) linuks Twój sprawdzę wieczorem.

• #12 12 Cze 2010 09:31
    linuks
    Spec od komputerów

Masz kompa bez systemu operacyjnego bo nie możesz go zainstalować.Na dysku nie masz danych bo na D też próbowałeś instalować.Nie wiesz która partycja jest aktywna i nie masz partycji ukrytych (prawdopodobnie były usunięte z dysku ale pewności nie ma bo jak sam robiłes partycje d z windowsa to ukryte mogą być jeszcze).Zacznij od porządku na dysku bo za dużo jest niewiadomych a jak masz poradę jak to zrobić to oczekujesz innych pomysłów.Nie masz wyjścia nie możesz zainstalować systemu to musisz skorzystać z live CD do zrobienia porządku na dysku.
    Pozdrawiam

• #13 12 Cze 2010 11:55
    pst25
    Poziom 14  

Dobre argumenty wygrały. Dam znać :)
    Możecie mi napisać jak zresetować BIOSa-przywrócić ustawienia fabryczne bo nie widzę.

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Wszedł w swój system (mam nadzieje, ze dobrze zrobiłem)
    Pokazał partycje :
    /dev/sda1 fat32 25,69GB
    /dev/sda2 extended 48,83 GB
    /dev/sda5 unknow 48,83 GB
    unallocated unallocated 7,84MiB

co w związku z tym czy to nie to ?

Dodano po 28 [minuty]:

Teraz za pomocą GParted usunąłem partycje i ustawiłem FAT 32 jedną na cały dysk. Nawet jej formatować nie chciał. Jednak problem ten sam instaluje Windowsa i po restarcie nie widzi co zrobił ;(

• #14 12 Cze 2010 12:19
    linuks
    Spec od komputerów

Wyjmij baterie zasilającą BIOS na kilka minut.Dziwne,że gparted nie chciał sformatować partycji.Rozumiem ,że partycja jest ustawiona jako boot.
    Czy był komunikat przy próbie formatowania partycji?
    Pozdrawiam

• #15 12 Cze 2010 13:37
    pst25
    Poziom 14  

Może źle napisałem. Wywaliłem partycje nim i utworzyłem nową. Windows nie wymagał formatowania już. Jak sprawdzić czy jest ustawiona jak boot ? Sam domyślnie nie ustawia c jako bootowalną ? Komunikatu nie było całej partycji się pozbyłem.

• #16 12 Cze 2010 13:50
    linuks
    Spec od komputerów

W GParted widać czy jest boot w kolumnie flagi

• #17 12 Cze 2010 16:25
    pst25
    Poziom 14  

Jest boot pod flags, wiec nie wiem.

• #18 12 Cze 2010 18:34
    linuks
    Spec od komputerów

Na próbę zainstaluj jakiegoś linuksa na tym dysku.Jak się zainstaluje bez problemów to zostanie nośnik z xp jako podejrzany.

• #19 13 Cze 2010 12:30
    pst25
    Poziom 14  

Problem leżał po stronie Biosu. Może śmieszna sprawa, ale nigdy z Dellami nie miałem doczynienia. Wykrzyknikiem zaznacza się urządzenia, które nie mają być czytane (Shift +1) Jak jest wykrzyknik przy nim to urządzenie jest wyłączone. Dziękuję wszystkim za pomoc mam nadzieję, że moja lekcja komuś też się przyda :)

Nie wiem jednak nadal jak się pozbyć przed startem Windowsa

WARNING:The baterry cannot be identyfied. This system will be unable to charge this bateryy

Jak nacisnę enter ładuje się z dysku normalnie, ale bez naciśnięcia wisi .

• #20 13 Cze 2010 18:16
    jacekw7
    Poziom 15  

pst25 napisał:

Jak nacisnę enter ładuje się z dysku normalnie, ale bez naciśnięcia wisi .

Tak na logikę :
    Jak mając problem z identyfikacją baterii sugeruje wejście do biosu to widocznie w biosie da się problem rozwiązać.
    EDIT:
    A tak w ogóle to ładuje tą baterię czy nie ?
    2 EDIT :
    Doczytałem że w Dell'ach to stały numer
    Spróbuj odłączyć baterię ,odłączyć zasilacz ,na 5÷10 sekund przytrzymać przycisk POWER ,popodłączać wszystko z powrotem.

• #21 19 Cze 2010 15:26
    pst25
    Poziom 14  

Dokładnie. Udało się rozwiązać problem z baterią. Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za pomoc. Mam nadzieję, że moje problemy komuś ułatwią życie :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME