Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zastosować i jak podłączyć stycznik / przekaźnik ?

zmorales 11 Cze 2010 14:48 6130 3
  • #1 11 Cze 2010 14:48
    zmorales
    Poziom 2  

Witam .
    Na wstępie informuję że nie jestem ani elektrykiem ani tym bardziej elektronikiem , stąd może moje pytanie będzie banalne dla zawodowców . Aktualnie w domu mam remont , ekipa budowlana zrobiła co miała zrobic a ja zajmuję się poprawkami po nich . W związku z tym wpadł mi do głowy taki pomysł , którego nie potrafię rozwiązać . W przedpokoju mam sufit podwieszany , na którym zainstalowane będą trzy lampy ( każda po dwie żarówki ) . Lampy te wyłączane są wyłącznikiem dwu klawiszowym ( jaden klawisz - jedna lampa , drugi klawisz - dwie lamy ) . Dodatkowo , dla efektu ozdobnego chcę zainstalować na brzegach sufitu listwę diodową ( ok. 10 metrów ) i chciałbym aby przy wyłączeniu lamp żarówkowych wyłącznikiem klawiszowym na ścianie , automatycznie włączała się listwa diodowa . Wyłączenie listwy diodowej następowałoby albo gniazdkiem na ścianie lub pilotem . Moje pytanie brzmi , co należałoby podłączyć do instalacji aby wyłączenie światła w lampach żarówkowych automatycznie powodowało włączenie listwy diodowej , a zarazem wyłączenie listwy nie powodowałoby zapalenia z powrotem żarówek . Myślałem czy nie załatwiłby sprawy jakiś stycznik przerzucający zasilanie z jednego odbiornika który jest w tym momencie wyłączony na drugi . Będę wdzięczny za pomoc .

0 3
  • Mitronik
  • #2 11 Cze 2010 15:24
    FastProject
    Poziom 28  

Ok ale jak będzie jasno na dworze to po co włączać listwę LED? Może lepiej jak miało by to być ewentualnie na pilota, to zrobić sterownik z elementem światłoczułym, który po wykryciu ciemności (czy to po nadejściu zmierzchu czy po wyłączeniu żarówek) włączał by listwę LED. Dodatkowo jeśli jednak chcielibyśmy wyłączyć listwę to pilotem to zrobimy, wtedy z takim sterownikiem była by możliwość ściemniania lub rozjaśniania listwy(w zależności jak zasilane są diody LED).

Dodam na końcu, że mogę zaprojektować taki sterownik. Jak jest pan zainteresowany to proszę o kontakt e-mail.

0
  • Mitronik
  • #3 11 Cze 2010 15:47
    zmorales
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź . Mam juz włącznik zmierzchowy , to był mój jakiś pierwszy pomysł . Co prawda nie robiłem jeszcze prób ale spróbuję go podłączyć , choć mam wrażenie że za każdym razem jak wykryje on ciemność będzie włączał listwę led , co za tym idzie nie będzie możliwości wyłączenia listwy . Wyłączenie z kolei czujnika zmierzchowego powodować będzie że ponownie fizycznie będzie trzeba go włączyć ( zasilić ) . Chyba że to działa na jakiejś innej zasadzie . Zrobię najpierw próbę , jeśli coś by nie grało odezwę się .

0
  • #4 14 Cze 2010 12:52
    jozi88
    Poziom 12  

Ja bym to tak uczynił:
    z tym że dla jednego włącznika, dla dwóch też by się dało.
    Pozdrowienia.

Nawet na dwa i więcej przełączników by trzeba tylko że na dwa przełączniki trzeba małe transformatorki z 230 na bodajże 5V i układ sumę logiczną zanegowaną
    (dawno nie miałem z tym do czynienia więc proszę w razie pomyłki nakierować).
    Zasada działania:
    jeśli załączymy jeden przełącznik to na wyjściu logicznym pojawi się 0
    jeśli zgasimy "światło" to na wyjściu układu pojawi się 1
    p.s do tego na wyjściu jako element wykonawczy trzeba użyć tranzystorka lub odpowiednio stycznika na napięcie cewki 5V
    pozdrawiam i schemacik do ewentualnych poprawek bo na szybkości robiony:

0