Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Auto po rocznej przerwie OC - Co teraz?

Kolombo012 11 Cze 2010 16:21 2734 13
  • #1 11 Cze 2010 16:21
    Kolombo012
    Poziom 8  

Witam, od niedawna posiadam prawo jazdy i zakupiłem własny samochód. Prosił bym o pomoc gdyż mam mały problem związanych z OC w samochodzie.
    Zakupiłem 2 Czerwca tego roku (9 dni temu) samochód. Niestety stal on już rok z powodu uszkodzonej skrzyni a OC skończyło się w Sierpniu ubiegłego roku (2009). Od kupującego nie dostałem żadnej kartki z polisą ubezpieczeniową, ani też nie wiem czy złożył wypowiedzenie, co najlepsze nie wiem gdzie było wcześniej ubezpieczone, bo niestety transakcja była przeprowadzona przez starszego brata który nic nie pomyślał i nie zapytał:|

Dziś byłem w wydziale komunikacji gdzie przedstawiłem swój problem, pan pracujący tam wydał mi miękki dowód i kazał je ubezpieczyć już dziś, co też już uczyniłem - za miesiąc mam podejść odebrać już twardy dowód. Ale cała sprawa mnie trochę niepokoi. Mam dwa pytania i prosiłbym o odpowiedz.
    1 Co zrobić jeżeli samochód został wypowiedzony w tamtym roku przez właściciela, i stał do tego czasu aż ja go kupiłem zarejestrowałem i ubezpieczyłem. Czy są jakieś konsekwencje tego iż prawie rok stal bez OC?
    2 Co się może stać jeżeli samochód nie został wypowiedzony przez poprzedniego właściciela aż do dnia kiedy go nabyłem?

Czytałem już kilkanaście tematów ale nie znalazłem sytuacji podobnej do mojej. Z tego co słyszałem i czytałem porad innych ludzi to podobno nic mi nie grozi ponieważ ja nie zawierałem umowy OC gdzie samochód (może być) ubezpieczony. I nie mogę ponosić odpowiedzialności za kogoś bo nie płacił zaległych składek.

Prosiłbym o porady gdyż tak jak pisałem jestem początkującym w tych sprawach. Pozdrawiam

0 13
  • #2 11 Cze 2010 20:13
    alonsotcz
    Poziom 11  

z tego co wiem nie interesuje cie przeszłość OC poprzedniego właściciela to jego problem i to go będzie ścigała ubezpieczalnia.

0
  • #3 11 Cze 2010 21:19
    Kolombo012
    Poziom 8  

Dzięki za odp. Jeżeli ktoś wie tez na ten temat coś, proszę dopisywać posty. Każda wiadomość będzie pomocna mi i innym osobom na forum.

0
  • #4 11 Cze 2010 21:24
    Hucul
    Poziom 39  

To poprzedni właściciel ma problem , a nie Ty :D

0
  • #5 17 Cze 2010 11:04
    tzok
    Moderator Samochody

1. Jeśli OC nie zostało wypowiedziane, to był ubezpieczony i TU może ścigać właściciela o zaległe składki.
    2. Jeśli OC było wypowiedziane (co teoretycznie jest niemożliwe, ale w praktyce da się zrobić) to nie ma żadnego problemu.

0
  • #6 17 Cze 2010 11:24
    tarkan1
    Poziom 16  

Jeśli samochód był cały czas zarejestrowany to w tym okresie powinno być opłacane ubezpieczenie, w przeciwny wypadku jest coś takiego ze sprawdzają wyrywkowo czy auto ma ciągłość ubezpieczenia, jeśli nie to jest kara.
    Można wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i nie podpisywać następnej i tu wtedy pojawia się przerwa w ubezpieczeniu.

0
  • #7 17 Cze 2010 11:37
    kamil907
    Poziom 28  

No tak ale to nie zmienia faktu, że ewentualne problemy może mieć poprzedni właściciel a nie kolega który pytał w tym temacie.

0
  • #8 22 Cze 2010 07:36
    emdark
    Poziom 10  

problemy są pewne, ale pewne jest również to, że dotyczą one tylko poprzedniego właściciela. firmy ubezpieczeniowe, albo już później firmy windykacyjne, potrafią po latach upominać się o zaległości poprzez nakazy płatnicze oczywiście z odsetkami nie informując wcześniej o istnieniu zaległości. w wypadku gdy zapomni ktoś np. dopłacić drugiej raty ubezpieczenia.

0
  • #9 22 Cze 2010 21:11
    martinobmw
    Poziom 12  

a ja panowie powiem tak ; przerabiałem ten temat!,a mianowicie
    jeśli auto kupiłeś 9 czerwca 2010 to chcąc nie mieć problemów jeśli owe auto nie posiada polisy OC to z dniem zakupu czyli 09.06.2010 rok musisz zawrzeć nowa na siebie polisę OC.np. jeśli opłaciłeś polisa 15.06.2010r. to za 6 dni będą cię ścigać nawet po kilku latach!.A i jeszcze podpisując umowę(kupna-sprzedaży) powinieneś napisać oświadczenie ze auto nie posiada polisy OC lub rezygnujesz z jego OC.
    a tak na marginesie sprzedając auto polisa musi być ważna minimum 30dni.
    wtedy na 100% unikniesz problemów.
    pozdrawiam.

0
  • #10 22 Cze 2010 22:07
    Hucul
    Poziom 39  

Kolego martinobmw problemy o których piszesz dotyczą poprzedniego właściciela . W tu opisanej sytuacji kolega Kolombo012 nie ma czego się obawiać .
    Co do ścigania po latach , wszystkie długi mają swój okres przedawnienia , więc ubezpieczalnia może upomnieć się o zaległe składki jedynie przez określony czas . Niestety szary obywatel często nie wie o tym i stąd popularność kruków i innych firm ściągających przedawnione długi .

0
  • #11 22 Cze 2010 22:38
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Do 5 lat ale specjalnie odkłądają do końca , żeby większe odsetki zarobić, skarbówka tak samo postępuje.

0
  • #12 23 Cze 2010 20:15
    martinobmw
    Poziom 12  

kolego Hucul . napisałem wyraźnie , jeśli zawarł umowę OC tego dnia co umowa kupna sprzedaży jest Oki a jeśli nie to za te dni będzie musiał zapłacić nawet za 5 lat wiem co mówię miałem taka sama sytuacje . PROSZĘ SIĘ ZE MNĄ NIE SPRZECZAĆ.

0
  • #13 23 Cze 2010 20:30
    Hucul
    Poziom 39  

martinobmw napisał:
    ...jeśli zawarł umowę OC tego dnia co umowa kupna sprzedaży jest Oki a jeśli nie to za te dni będzie musiał zapłacić nawet za 5 lat wiem co mówię miałem taka sama sytuacje . PROSZĘ SIĘ ZE MNĄ NIE SPRZECZAĆ.

To bzdura ! Kupiłem i sprzedałem około trzydzieści samochodów , niektóre bez ważnego OC , żaden ubezpieczyciel nie zmusił mnie do zapłacenia nienależnej składki - wystarczy na bieżąco śledzić zmiany w przepisach i nie dać się zastraszyć . Ubezpieczalnie widząc , że mają do czynienia z klientem znającym swoje prawa nie próbują wymuszać nienależnych im wpłat , lecz większość tzw. "szarych obywateli" po otrzymaniu pisma z groźbami ściągnięcia wpłat przez komornika , czy sprawy sądowej płaci :|

0
  • #14 25 Cze 2010 15:27
    marcys20
    Poziom 18  

martinobmw napisał:
    jeśli auto kupiłeś 9 czerwca 2010 to chcąc nie mieć problemów jeśli owe auto nie posiada polisy OC to z dniem zakupu czyli 09.06.2010 rok musisz zawrzeć nowa na siebie polisę OC.

no niby tak..ale :
    -w ustawie o ubezpieczeniach jest napisane ze sprzedajacy ma obowiazek przekazac kupujacemu polise
    - kupujacy ma 30 dni na ewentualna zmiane ubezpieczyciela (te 30dni idzie z "konta" sprzedajacego")
    - to ze skladka nie byla oplacona wcale nie znaczy ze polisa wygasla!!! a jesli nie wygasla to zostala automatycznie przedluzona i nowy wlasciciel o ile jej nie wyglosi bedzie ja kontynuowal z automatu! a jesli ubezpieczyl w innej firmie bez wypowiedzenia to bedzie musial oplacac w 2 ubezpieczalniach do momentu konca 1 z polis.

0