Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydajność parownika (zbyt duża lub zbyt mała)

11 Cze 2010 18:17 6194 11
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam pytanie: Jaki wpływ na układ ma zbyt duży lub zbyt mały parownik gdy zastosowano zawór termostatyczny z zewnętrznym wyrównaniem ciśnień.

Myślę że zbyt duży parownik nie stanowi problemu, zawór się otwiera, utrzymuje zadane ciśnienie parowania, po prostu czujnik przegrzania nigdy nie zostanie załączony ciekłym czynnikiem i zawór zawsze będzie otwarty a ciśnienie utrzymywane.
    Czy się mylę?

Myślę że problem stanowi za mały parownik, ciecz szybko wysteruje czujnik przegrzania - ten będzie dążył do przymknięcia zaworu natomiast sprężarka będzie obniżać ciśnienie i tym samym temperaturę parowania.
    Czy się mylę?

Proszę weryfikację moich wniosków

Pozdrawiam ;-)
  • Poziom 9  
    Pokrótce odpowiem.1 zbyt mały równa się obniżenie temperatury parowania i obniżenie temperatur.y par zasysanych przez sprężarkę
    2 zbyt duży parownik powoduje podwyższenie temperatury parowania co za tym idzie wzrost temperatury zasysanych par czynnika przez sprężarkę.Wbrew pozorom przypadek 2 jest bardziej szkodliwy niż przypadek 1 dla sprężarki.
    Przypadek 2 jest do naprawy zmniejszając wydajność parownika poprzez przesunięcie czujnika TZR w kierunku zaworu rozprężnego.
  • Poziom 39  
    No nie za bardzo, o temp. odparowania decyduje zawór rozprężny, zbyt mały parowacz nie odbierze energii parowania i ciecz zacznie podlewać kompresor czujka termostatyczna zadziała ale do odpowiednich temperatur
    Poza tym czujkę montuje się w określonym miejscu w obrębie rury wylotowej parowacza, nie gdzieś w lamelkach..- Co ma przegrzać pary w komorze chłodzonej? na pewno nie parowacz zbyt wielki- tu decyduje wydajność dyszy zaworu rozprężnego i jego typ(zakres). Zatem na moje oko kolego potwierdzam że parowacz zbyt duży, nie wniesie istotnych komplikacji, natomiast trzeba dobrze wyregulować wydajność zaworu stosownie do mocy kompresora.
    Idealnym jest dobranie wszystkiego na miarę ,wtedy uzyskuje się dobry czas odpowiedzi tzw.
  • Poziom 11  
    Fakt, nie napisałem tego wyraźnie ale zakładamy, że poza parownikiem wszystkie elementy układu są prawidłowo dobrane: agregat do komory chłodniczej a zawór rozprężny TZR jest dobrze dobrany do mocy (wydajności chłodniczej) agregatu. jedynie parownik jest za duży lub mały.

r11, nie rozumiem twojego toku myślenia, jak byś mógł proszę o wyjaśnienie. Przecież parownik pracuje tylko do miejsca umiejscowienia czujnika TZR, za nim nie ma prawa być cieczy tak wiec jeśli przesuniemy czujkę w kierunku zaworu to tak jak byśmy zmniejszyli i tak za mały parownik. Tym sposobem można "naprawić" za duży parownik ale obniżyć ciśnienie.
    Czy się mylę?

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie
  • Poziom 9  
    Ja niepisałem o przesunięciu czujnika w zbyt małym parowniku tylko zbyt duzym co powoduje obniżenie jego wydajności.Pozostała część parownika o czujnika staję się zwykłą linią ssącą przedłużoną o odległość przesunięcia czujnika.Niestety ze zbyt małym parownikiem nic niezrobimy.
  • Poziom 20  
    r11 napisał:
    staję się zwykłą linią ssącą przedłużoną o odległość przesunięcia czujnika

Niestety nie będzie to zwykła linia ssąca ale przegrzewacz pary. W rezultacie sprężarka będzie zasysać nadmiernie przegrzaną parę co w konsekwencji spowoduje m.in. wzrost temperatury tłoczenia (patrz wykres lg p - i dla konkretnego czynnika).
  • Poziom 39  
    lopp napisał:
    r11 napisał:
    staję się zwykłą linią ssącą przedłużoną o odległość przesunięcia czujnika

Niestety nie będzie to zwykła linia ssąca ale przegrzewacz pary. W rezultacie sprężarka będzie zasysać nadmiernie przegrzaną parę co w konsekwencji spowoduje m.in. wzrost temperatury tłoczenia (patrz wykres lg p - i dla konkretnego czynnika).
    To przegrzanie pary będzie pracować na ochłodzenie komory,odpowiedni dobór zaworu i ustawienie jego wydajności na poziomie wydajności sprężarki, spowoduje bezpieczną pracę maszyny.
    W takiej sytuacji praktycznie nie będzie modulacji przez element termostatyczny, zatem punkt odparowania będzie się przesuwał wraz ze spadkiem temp. w komorze, aż w końcu zadziała czujka.
    Jednak parowacz nie przerobi więcej niż udzieli mu dysza zaworu,co zapewni bezpieczną pracę kompresora jak wspomniałem.
    Istotnie w początkowej fazie nieco wzrośnie temperatura/ciśnienie skraplania, ale po to jest technik, aby to ustawić.
    Z takim przypadkiem często sie spotykam, bo czasem coś ktoś ma, i chce właśnie to zamontować.Wszystko idzie policzyć i dobrać, ale czasem trzeba liczyć się z życzeniem klienta.
    Nie mówimy tu o profesjonaliżmie.
  • Poziom 11  
    dokładnie tak jak podaje "jannaszek": ktoś coś ma i chce z tym coś zrobić.
    Typowym brakiem profesjonalizmu nazwał bym zasadę: "klient chce i płaci to my robimy a potem się okaże"
    Tak jak piszesz "jannaszek", wszystko idzie dokładnie policzyć, ale naprawdę nie jest wielką filozofią orientacyjne policzyć pole powierzchni wymiany a przez to moc wymiennika i mieć orientacyjne rozeznanie.
    Osobiście uważam że bardzo profesjonalnie jest powiedzieć klientowi: "szacunkowe obliczenia pokazują że proponowany przez pana parownik jest zbyt duży/zbyt mały i wynikają z tego następujące konsekwencje..."
    Typowy problem z życia wzięty, niema co udawać że wszyscy montują tylko katalogowe :-)

Czyli wychodzi na to że jest tak jak myślałem:
    Za duży parownik - taki problem to nie problem :-)
    Za mały parownik - to jest problem! :-(

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Uświadomienie klienta to podstawa.W innym razie wychodzisz na nieuka!
    żapomniałem o drobnych kruczkach: wyłączenie silników (jeśli jest kilka), przysłonięcie radiatora.
  • Poziom 15  
    po prostu czujnik przegrzania nigdy nie zostanie załączony ciekłym czynnikiem
    najpierw poczytaj jak działa zawór rozprężny

za mały parownik to raczej spory problem - ciecz może nie odparować, może mocno przylać sprężarkę i będzie ból
  • Poziom 11  
    Drogi ja9, twoja wypowiedz nie jest zbyt konstruktywna a tak właściwie to nic nie wnosi do dyskusji.
    Nie można zakładać, że wszyscy wszystko wiedzą ale jeśli sugerujesz że ktoś z tej dyskusji jest w błędzie, to wykaż to.

O zaworach ostatnio sporo czytałem, np tu:
    Link

Wątek o parownikach nie jest zbyt dobrym miejscem by dyskutować o TZR, dlatego na polemikę właśnie tam Cię zapraszam.

Tak na marginesie, jeśli sądzisz że TZR pozwoli na przelanie parownika, to tym bardziej poczytaj w kwestii: " termostatyczny zawór rozprężny " bo widać braki ;-)

Pozdrawiam :-)
  • Poziom 15  
    drogi daap007;)
    jak parownik jest za mały a dysza jest dobrana na parownik taki jak ma być , to jak siknie "myśląc że sika w duży parownik to ciecz nie odparuje raczej "

wg mnie mój post sporo wnosi - przylewanie sprężarki może być powodem jej uszkodzenia np. urwania korbowodu itp.
    może się w niej pienić olej i kupę innych dziwnych rzeczy

pozdrawiam