Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekoder binarny - czy ten układ będzie działał ?

11 Cze 2010 20:08 1290 2
 • Poziom 16  
  Złożyłem ten układ i nie działa prawidłowo - zamiast cewek włożyłem Ledy i skutek jest taki że wszystkie świecą a nie powinny wszystkie -powinna tylko jedna wybrana określona przez kod BCD.

  Gdzie jest błąd ?

  Schemat w załączniku.
 • Poziom 15  
  Zacznijmy od prawej strony. Masz diody led podłączone poprzez tranzystory PNP i w takiej konfiguracji stan niski na bazach tranzystorów będzie ledy zaświecał. Stan niski pojawi się tam, gdy na wejściach inwerterów pojawi się stan wysoki. Wejścia inwerterów są natomiast podłączone do wyjść dekodera, który ma wyjścia aktywne stanem niskim - będzie więc tylko jedno w stanie niskim, a reszta w stanie wysokim. Układ nie będzie więc zaświecał jednej diody led, wybranej kodem BCD, tylko zaświecał wszystkie, a jedną wybraną gasił.

  A dlaczego świecą się wszystkie? Prawdopodobnie z powodu błędu przy transoptorach. Otwórz sobie jakiegoś PDFa do niego (a nawet do dowolnego innego) i zobaczysz bardziej prawidłowe podłączenie, tzn. emiter do masy, kolektor przez rezystancję do zasilania i to on jest wówczas wyjściem. W takim układzie, jaki zrobiłeś, napięcie na wejściach dekodera może być dość mocno nieokreślone i dać jakiś nieprawidłowy stan. Wg. tablicy prawdy z PDFa dekodera nieprawidłowy stan na wejściach ustawia wszystkie wyjścia w stan wysoki (i dalej inwerter, na wszystkich jeg wyjściach stan niski więc wszystkie tranzystory aktywne i wszystkie ledy zaświecone).
 • Poziom 17  
  O tempora, o mores, o ...

  1. Przede wszystkim diody LED, które masz teraz włączone zamiast cewek muszą mieć szeregowe rezystory ograniczające prąd (~1kΩ). Mam nadzieję, że jakieś rezystory dałeś, bo piszesz, że diody świecą, a nie, że błysnęły raz, ale za to bardzo jasno.:D
  Na pewno na Twoim schemacie nie ma szeregowego rezystora dioda LED1 (T-1). Naprawdę jeszcze świeci?

  2. Rezystory R9...R18 są całkowicie zbędne w układach cyfrowych. Polecam ich wywalenie.

  3. Rezystory R5, R6, R7, R8 (końcówka#2) podłącz do masy, a nie do wejść układu dekodera U1 (7442). To emitery transoptorów (końcówki rezystorów #1) podłączasz na wejście dekodera A,B,C,D. Powinno działać poprawnie, ale w razie kłopotów ze stanem niskim na wejściach dekodera zmniejsz wartość R5...R8 do 1k.

  4. Jeżeli chcesz, by układ działał według Twojego opisu, to zamiast negatorów 7404 powinneś użyć układów bufora 7407 z wyjściem typu OC (open collector). Ten wymóg OC jest z uwagi na sterowanie tranzystorów na potencjale 12V.
  Wskazane (i to bardzo) jest też przenieść rezystor R21 pomiędzy zaciski bazy T2 (zacisk#1) i rezystora R30 (również#1).
  To samo oczywiście odpowiednio dla WSZYSTKICH pozostałych kanałów.

  5. Rezystory R19 i R30...R38 zmniejsz do 4.7k...10kΩ.
  Dla rezystorów R21...R29 na początek 1k będzie jak najbardziej OK, chociaż te 240Ω też możesz zostawić (jak duży prąd chcesz sterować?)

  Jak masz jakieś wątpliwości, to przerysuj schemat i daj do sprawdzenia.