Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon Urmet z unifonem i 4 słuchawki

11 Cze 2010 22:21 5050 10
 • Poziom 9  
  Witam.
  Zakupiłem domofon urmet wraz z unifonem i 4 słuchawkami.
  Chcę to podłączyć w domu jednorodzinnym. Nie wiem ile przewodów prowadzić do słuchawek i zasilacza. Brama będzie otwierana pilotem więc zamek elektromagnetyczny nie będzie potrzebny.
  Proszę o pomoc, bo muszę już tynki kłaść...
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista Domofony
  To zależy jaki konkretnie domofon kupiłeś, ale najczęściej wystarczy położyć YTDY 6x0,5 czyli 6-cio żyłowy do słuchawek i XzTKMXpw 5 x 2 x 0,5, czyli 10-cio żyłowy, żelowany kaseta-zasilacz.
  Inna sprawa - 4 słuchawki mają działać pod jednym przyciskiem?

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • Poziom 16  
  jeśli jeszcze nie położyłeś okablowania to proponował bym zamianę 6x0,5 na 8x0,5 różnica w cenie niewielka a na pewno zwróci się w przyszłości.
  oczywiście 6x0,5 też wystarczy
 • Poziom 9  
  Mam 4 słuchawki 1132/1 i po trzy przyciski wywołania do każdej, zasilacz 19l1,oraz panel miwus 525/1D z jednym przyciskiem. Chciałbym to złożyć tak żeby z bramy dzwoniły wszystkie słuchawki. W domu natomiast chcę żeby można było wywołać poszczególną słuchawkę na zasadzie interkomu tzn. z salonu żeby można było wołać tylko tę z garażu lub piętra.Na opakowaniach nie ma takiego schematu. Nadmieniam, że zestaw składał fachowiec z Miwi.Przewody to druga rzecz.Czy muszę ciągnąć wiązkę od każdej słuchawki do każdej słuchawki czy wystarczy, że pociągnę je do zasilacza i tam nastąpi połączenie. Przewód kupiłem 8 żyłowy.Przy bramie nie jest konieczne połączenie zamka bo brama będzie przesuwna z czasem na pilota.I czy zasilacz może być na listwie z bezpiecznikami.Pozdrawiam z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  OPRZEWODOWANIE
  od zasilacza do każdej słuchawki jak będziesz puszczał przewody (8)
  1132/1
  GND 6
  SL 1
  MIK 2
  gen wewnętrzny Wspólne zaciski interkomu
  1 wyłołanie CA
  2 wywołanie przyciski interkom
  3 wywołanie -II-
  4 wywołanie -II-
  POŁĄCZENIE
  w zasilaczu musisz wstawić diody (dla filtrowania wywołania wewnętrznego)
  sygnał wywołania na daną słuchawkę poprzez skręcenie w zasilaczu wszystkich wywołań dzwonił by do wszystkich słuchawek

  Odpisz czy to zrozumiałeś ...?
 • Poziom 9  
  Witaj TOMEYE.Jesteś chyba fachowcem bo piszesz skrótami, które są dla Ciebie zupełnie oczywiste. Ja niezupełnie je kumam.Rozumiem, że wystarczy jeden ośmiżyłowy przewód do każdej słuchawki od domofonu.Jak możesz napisz z czego te wymienione skróty są. od bramy mam przewód 10X0.5.a te diody to skomplikowana operacja?i jakie muszą mieć parametry.pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Domofon Urmet z unifonem i 4 słuchawki

  połączenia wywołania rozdziel diodami 1N4007 w/g rysunku
  polaryzacje musisz dobrać tak by z kasety dzwoniło ta dioda przepuszcza + tylko w jedna stronę

  za prostotę sory robiłem odręcznie
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Witam!

  Może po kolei... To, co zapewne nazywasz unifonem, to jest bramofon. Bramofon - stacja bramowa, Unifon - stacja domowa (słuchawka).

  Między zasilaczem a unifonami radzę zastosować przynajmniej przewody 8-zyłowe, bo tyle dokładnie potrzeba i wystarczy (podstawowe 4 + 4 linie wywołania CA). Na Twoim miejscu zastosowałbym jednak YTDY 10 a nawet 12 żyłowy o przekroju 0,5mm2 pod warunkiem, że instalacja domofonowa nie będzie szła razem z prądową. Jeśli tak - wtedy skrętka ekranowana FTP. Przewody YTDY są taniutkie, a po zastosowaniu większej ilości żył - mamy zapas na przyszłość w razie uszkodzenia lub przebudowy instalacji.


  Jeśli chodzi o połączenie między zasilaczem a bramofonem, polecam stosować kable żelowane XzTKMXpw - nawet 5x4x0,5 czyli 20 żył.
  Absolutne minimum wg mnie to 7+4+2=13 żył - 7 podstawowe, 4 na wywołania (być może w przyszłości zajdzie potrzeba podziału wywołań), 2 na rygiel. Dobrze też dać jakieś zapasowe żyły, dlatego polecam 5x4x0,5.

  Zapisz sobie konkretne, unikalne kolory żył z przewodów do unifonów, które będą ich wywołaniami. Np unifon nr1 ma wywołanie zawsze na pomarańczowym itd. Pozwoli to bezproblemowo popodłączać wywołania interkomowe. (wg TEGO schematu.
  Puki co instalujesz kasetę 1-przyciskową, więc musisz połączyć wywołania ze sobą, tak jak pisali Koledzy powyżej. Obojętne czy zrobisz to przy bramofonie, czy przy zasilaczu, jednak przy zasilaczu mamy więcej miejsca :)

  Jeśli dobrze zrozumiałem, nie masz furtki a jedynie bramę sterowaną pilotem. Polecam Ci podłączyć zatem przycisk otwierania rygla w unifonie (zaciski 9 i 10) do sterownika bramy (jeśli ma takie wyjścia sterownicze) Jest to wygodne, bo piloty lubią się gubić itp ;)
  Jeśli z jakichś powodów nie dasz rady sterować tym przyciskiem (np zdecydujesz się na furtkę z ryglem) to z pomocą przychodzą dodatkowe żyły w przewodzie do unifonu o których mówiłem wcześniej :)

  Jeśli chodzi jeszcze o przewody YTDY do unifonów, warto dać je chociaż w miękkim peszlu instalacyjnym bo są dosyć cienkie i mogą się uszkodzić.

  Mam nadzieję że tym przydługawym postem pomogłem Ci trochę i naświetliłem sytuację :)

  pozdrawiam
  Witek
 • Poziom 9  
  Dięki Panowie.do bramy mam zakopany 10 żyłowy żelowany przewód.Przeszło 100 metrów.Rozumiem Tomyeye, że tem prostokąt przy diodach to zasilacz.zostaje mi rozgryźć jak przy zasilaczu podłączyć.Rozumiem, że od słuchawek 10 żył zupełnie wystarczy.pPozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Domofon Urmet z unifonem i 4 słuchawki

  skrobałem ręcznie trochę to trwało ....
  Wszystkie łączenia aparatów robisz w zasilaczu pod zaciski o ile 4 przewody z aparatów tam się schodzą.
  Wszystko inne masz w postach powyżej POWODZENIA
 • Poziom 9  
  Witam
  Mam pytanie i zarazem prośbę odnośnie podłączenia identycznego zestawu, czyli unifon 5x1132/1 bramofon 5025/1d ale zasilacz mam 19a2.
  Moje pytanie dotyczy schematu podłączenia, czy schemat podłączenia różni się pomiędzy zasilaczem 19l1 a 19a2 :?:
  W instrukcji zasilacza 19a2 jest napisane ( Dzięki zastosowaniu zasilacza interkomowego nie słychać rozmowy wewnętrznej przy panelu wywołania) czy posiada jakieś zabezpieczenie i można połączyć to w inny sposób :?: , czy jednak muszą być zamontowane diody jak przy schemacie z zasilaczem 19l1.
  Jeśli schemat się różni i nie będzie kłopotu, to poproszę o pomoc w danym schemacie z zasilaczem 19a2

  Z góry dzięki
  Pozdrawiam :bye: