Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik Goplana 1962r. - uruchomienie

dzi_dziuś 11 Cze 2010 23:12 3709 7
 • #1 11 Cze 2010 23:12
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD

  Witam wszystkich. Udało mi się od złomowania uratować ładny odbiornik lampowy Goplana z 1962r. Nie mam więcej informacji, ponieważ brak jest tylnej ścianki. Radio to nie ma UKF.
  Z odbiornikiem tym jest następujący problem. Opiszę co udało mi się zauważyć.

  Po założeniu przewodu zasilającego i włączeniu powoli zaczynają się żarzyć wszystkie lampy, magiczne oko na pomarańczowo ?, ale głosu jest brak. Głośnik na pewno jest sprawny :), na płycie brak jest kilku elementów jednak z racji że "Goplany" jeszcze nie widziałem nie wiem czy to nie są braki fabryczne. Żarówki skali były spalone, w ich gniazdach jest 6,6V na jednej, a na drugiej 1,5V. Do transformatora przy głośniku nie dochodzi napięcie. Rezystor 1,3k dołączony jest jednym końcem do dużego kondensatora 50mikro, a drugim końcem jest w powietrzu.
  Proszę o naprowadzenie co należałoby sprawdzić.
  pozdrawiam

  Dodano po 48 [sekundy]:

  Odbiornik Goplana 1962r. - uruchomienie

  0 7
 • Pomocny post
  #2 12 Cze 2010 01:25
  TELEWIZOREK52
  Poziom 27  

  Pierwsza rzecz to przylutuj ten opornik do drugiej końcówki kondensatora ,zakładam że nie jest spalony.Dalej zobaczymy.

  0
 • Pomocny post
  #3 12 Cze 2010 09:25
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro

  Zobacz też, czy pozostałe rezystory (zwłaszcza w okolicach ECL86, bo to o nią w tej chwili walczymy) trzymają rezystancję - przede wszystkim z opaskowymi wyprowadzeniami w górnym rogu. Ten typ jest wredny i potrafi mieć przerwę mimo tego, że wygląda na nowiutki.

  0
 • #4 12 Cze 2010 20:44
  kopadam46
  Poziom 16  

  Witam. Przede wszystkim schemat i pomiar napięć na ECL 82. Uruchom m.cz. - zobaczymy co dalej. Pozdrawiam.

  0
 • #5 13 Cze 2010 00:37
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD

  Witam. Rezystor 1,3k przylutowałem jeszcze przed napisaniem postu, jednak to nie dało żadnych zmian w działaniu odbiornika. Zasugerowałem się radą pana moderatora - sprawdziłem rezystory. Z racji ich dobrego wyglądu nie brałem ich uszkodzenia specjalnie pod uwagę, a w tym była przyczyna. 1 rezystor faktycznie był przerwany, ale po drodze znalazłem wiele nie łączących lutów, które zostały poprawione.

  Na chwile obecną odbiornik działa. Po załączeniu fal długich, po ok. 10 sek. słychać trzeszczenie w głośniku, chwile później odbiera falę, z racji nie przestrojenia tylko "jedynkę". Z obserwacji: mocno grzeje się lampa ECL 82, po kilku minutach działania jest na tyle gorąca, że można się oparzyć, na innych taki objaw, przynajmniej po tak krótkim czasie nie występuje. Ponadto w głośniku bez względu na ustawienie głośności słychać buczenie, co może być spowodowane wyschniętymi kondensatorami, których nie sprawdziłem.

  Proszę o sugestię, czy tak działający odbiornik można zostawić, czy należy jeszcze czemuś się dokładnie przyjrzeć.
  Ponadto ma pytanie odnośnie przestrojenia, czy w starym odbiorniku ma to sens (ingerencja we wnętrze) oraz czy w ogóle takie coś się praktykuje (brak funkcji UKF). Przestroiłem już wiele radii, ale były to modle z lat 70-90, stąd też moje pytania.
  pozdrawiam

  0
 • #6 13 Cze 2010 02:09
  TELEWIZOREK52
  Poziom 27  

  Żebyś nie wiem jak przestrajał na falach długich poza jedynką niewiele odbierzesz.Na ECL 82/86 możesz usmażyć jajecznicę i jest to jak najbardziej prawidłowy objaw

  0
 • Pomocny post
  #7 15 Cze 2010 13:38
  Tomek Janiszewski
  Poziom 32  

  dzi_dziuś napisał:
  Proszę o sugestię, czy tak działający odbiornik można zostawić, czy należy jeszcze czemuś się dokładnie przyjrzeć.

  Można delikatnie spróbować dostrojenia filtrów p.cz. (to te w aluminiowych zgrabnych puszkach) oraz obwodów w.cz. (antenowych i heterodyny; to drugie jeśli widać ze stacje wypadają nie tam gdzie powinny.
  Cytat:
  Ponadto ma pytanie odnośnie przestrojenia, czy w starym odbiorniku ma to sens (ingerencja we wnętrze)

  "Przestrojenie" w tym wypadku oznaczałoby dobudowę zakresu UKF, tj. przebudowę Goplany na Światowida. Należałoby uzupełnić odbiornik o brakujące dwa filtry p.cz. na 10,7MHz (plus pojedynczy obwód p.cz na wejściu ECH81), elementy detektora stosunkowego (z diodami germanowymi lub śmieciówką EAA91), przełącznik zakresów wydlużony o jedną sekcję, i oczywiście glowicę UKF na pasmo CCIR. Jak wynika z powyższego - gra nie warta świeczki, bo jeszcze i nową głowną płytkę drukowaną trzeba by wykonać. Ewentualnie możesz conajwyzej przestroić zakres fal krótkich w celu objęcia pasm których w oryginale nie ma.
  Cytat:
  oraz czy w ogóle takie coś się praktykuje (brak funkcji UKF).

  Lampowe radia fabrycznie wyposażnone w zakres UKF przestoić owszem można. Choć jeśli chcemy odebrać cały używany u nas zakres UKF należałoby właściwie mówić o wykonaniu od nowa głowicy, z wykorzystaniem jej mechaniki oraz lampy. Osobiście przebudowałem dwie głowice typu DEA, pracujące w odbiornikach "Kankam" oraz "Relaks".
  Cytat:
  Przestroiłem już wiele radii, ale były to modle z lat 70-90, stąd też moje pytania.

  Twierdzisz że przestrajałeś radia - i takie naiwne pytania zadajesz? :oops: Może wcale ich nie przestrajałeś, tylko dokładałeś gotowe konwertery, np na układzie scalonym SO42P/UL1042 oraz kwarcu 27,145MHz? Radiofile uważają zresztą dołożenie scalonego(!) konwertera za jedynie słuszny sposób potraktowania zabytkoweg lampowego odbiornika, a wszelkie w nim grzebanie w celu przestrojenia UKF - za zbrodnię. Ja tych opinii nie podzielam, co więcej uznaję odbiornik z konwerterem CCIR/OIRT za niefunkcjonalny ersatz wymagający bądź konewrtera przestrajanego (i wtedy przychodzi przestrajać UKF kręcąc galką poza odbiornikiem lub wmontować konwerter do odbiornika co oczywiście jest powszechnie potępianiy grzebaniem) albo zastosować dwa przełączane konwertery szerokopasmowy (lub jeden konwerter dwuzakresowy) co także nie uwalnia od konieczności manipulowania elementami na zewnątrz odbiornika a co gorsze ściąga śmieci i szumy z całego zakresu UKF oraz jego szerokiego otoczenia. Aczaczkolwiek przyzaję że przestrojenie odbiornika tranzystorowego, takiego jak np. "Dana" lub "Izabella" jest nieporównanie łatwiejsze niż lampowego.

  pozdrawiam

  0
 • #8 15 Cze 2010 19:51
  dzi_dziuś
  Specjalista AGD

  Witam. Stąd były moje pytania, gdyż absolutnie wykluczam przerobienie oryginalnego radia na cokolwiek innego. W radiach które przestrajałem nie dawałem konwerterów, tylko robiłem to wymieniając kondensatory itd. nie będę się rozpisywał. A to moje pierwsze lampowe radia jakie robię dlatego tyle jest moich pytań, których nigdy nie zadąłbym przy odbiornikach tranzystorowych jakie robiłem (amator, śnieżnik, taraban, contessa i jeszcze kilka).

  W każdym razie dziękuję wszystkim za pomoc, zwłaszcza osobą, które pomogły uruchomić odbiornik. Jeżeli chodzi o przestrojenie daję spokój, wystarczy mi jedna fala, zwlaszcza że jest to tylko model "ozdobny", niż ingerencja w serce oryginału.
  Temat uważam za zamknięty.

  0