Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tv terris LTV321 17MB15e-7 pasy i fonia

satanistik 12 Cze 2010 02:21 3716 9
  • #1 12 Cze 2010 02:21
    satanistik
    Poziom 27  

Telewizor ma następujące objawy - na obrazie pojawiają się ciemne i jasne pasy poziome wędrujące wolno w górę obrazu. Dodatkowo pojawianiu się pasów towarzysz zanik fonii. Sprawdzałem napięcia w zasilaczu i nie są zakłócone, profilaktycznie wymieniłem elektrolity w okół procesora fonii ale to raczej nie jego wina gdyż sygnał na wejściu wzmacniacza nie zanika. Nie pojawia się również sygnał wyciszenia a więc można przypuszczać że problem jest we wzmacniaczu.
    Wzmacniacz w klasie D na TDA 8932. Dziwne jest to że układ wzmacniacza intensywnie się nagrzewa nawet na niewielkiej głośności - a klasa D nie powinna mieć takich strat. Co może być przyczyną takich objawów?

0 9
  • #2 12 Cze 2010 12:14
    satgal
    Poziom 40  

Na tej samej 17MB15e-7 zrobiony jest tv Hitachi, ale wzmacniacz końcowy m.cz. był na osobnej płytce i też z jakiegoś powodu tylko czasami były zaniki głosu, trudno było znalezć uszkodzenie bo to zjawisko występowało raz na parę miesięcy.

0
  • #3 12 Cze 2010 17:50
    mirex
    Poziom 43  

Jeśli to wszystko prawda - czyli napięcia zasilania stabilne i czyste, audio jest, mute nie zmienia poziomu, elementy wokół TDA8392T prześwietlone - to jakie wnioski i po co temat przed wymianą scalaka?

Tak z ciekawości - objaw taki sam niezależnie od źródła sygnału? POWERUP sprawdzony?

0
  • #4 12 Cze 2010 19:54
    satanistik
    Poziom 27  

Objaw zależny od źródła - na początku na tv był a na av nie. Ale teraz się wyrównało. Faktycznie zaniki pojawiały się rzadko ale teraz się nasiliły. Wzmacniacz jest na małej płytce. Zastanawiam się nad zastosowaniem innego wzmacniacza - zwykły liniowy tda powinien sobie poradzić bo układ oryginalny jest trochę niedostępny. Najbardziej zastanawiające jest to że początkowo pasy pojawiały się wraz z zanikiem dźwięku , teraz jednak pasy są cały czas a zaniki dźwięku występują losowo. Na zewnętrznym sygnale av i euro oraz planszach testowych z menu serwisowego pasów brak - muszą wchodzić gdzieś z p.cz lub głowicy.

0
  • #5 12 Cze 2010 20:09
    mirex
    Poziom 43  

To może warto jeszcze trochę kondensatorów elektrolitycznych powymieniać? Mimo, że napięcia wyglądają dobrze.
    A on czasami na indywidualnej antenie nie pracuje?

0
  • #6 12 Cze 2010 20:29
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    na obrazie pojawiają się ciemne i jasne pasy poziome wędrujące wolno w górę obrazu.

Więc problem z częstotliwością 50Hz, sprawdź zasilacz antenowy,oraz kondensator sieciowy w zasilaczu telewizora. Problemy z filtracją napięć przetwornicy, objawiają się w postaci zygzaków linii pionowych....

Cytat:
    ciemne i jasne pasy poziome wędrujące wolno w górę obrazu.

Te pasy czasami wędrują w dół, wiesz od czego jest uzależniony kierunek ich wędrowania?????

0
  • #7 12 Cze 2010 21:28
    satanistik
    Poziom 27  

kierunek wędrowania powinien zależeć od różnicy częstotliwości generatora ramki (gdzieś te impulsy w tym układzie są nawet jeżeli tylko w programie) oraz częstotliwości zakłócenia. A przynajmniej tak mi się wydaje. Co do zasilacza to posiada on układ kompensacji mocy biernej - może to on generuje takie zakłócenia.
    Co do instalacji antenowej to była sprawdzona przez wpięcie innego tv i jest ok.
    Wymienię kondensator sieciowy dla pewności - mierzyć nie będę bo zapodziałem oryginalną sondę i trochę boję się o oscyloskop (używam kabelka bez dzielnika zastępczo).

0
  • #8 12 Cze 2010 21:37
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    kierunek wędrowania powinien zależeć od różnicy częstotliwości generatora ramki

Brawo...... I w tym kierunku szukaj uszkodzenia, nie zawracaj sobie głowy częstotliwościami w granicach 15, czy 30 kHz.

Dodano po 7 [minuty]:

Cytat:
    Co do instalacji antenowej to była sprawdzona przez wpięcie innego tv i jest ok.

Osobiście mam cztery telewizory i tylko na jednym widać ten efekt, z czystego lenistwa nie chce mi się tego usunąć , bo na satelicie jest dobrze. :D :D

0
  • #9 13 Cze 2010 14:34
    satanistik
    Poziom 27  

Kondensator sieciowy wymieniłem , niestety nic to nie dało. Do układu TDA dołożyłem dodatkowy radiator - może to pomoże bo temperatura zdecydowanie spadła. Sam układ to koszt ok 50zł więc nie wiem czy zdecyduję się go wymieniać czy nie dam jakiegoś liniowego wzmacniacza szczególnie że ten ma małą wadę - nie da się ustawić bardzo cichego dźwięku - jest 0 a potem nagle od jakiegoś poziomu zaczyna grać ale jest to za głośno na nocne oglądanie.

Niestety po złożeniu obudowy i zawieszeniu telewizora po starcie obraz składa się niemal samych pasów i całkowity brak dźwięku - po 10 min pracy wszystko się unormowało, paski całkowicie zanikły.

Okazało się że przyczyną jest najprawdopodobniej jakaś przerwa lub zimny lut - mocne stuknięcie powoduje ustąpienie objawu. Niestety nie wiem czy nie łatwiej wymienić płytę niż znaleźć tam przerwę szczególnie że lutowanie to nieciekawa bezołowiówka.

0
  • #10 07 Sie 2010 04:30
    satanistik
    Poziom 27  

Po wymianie zasilacza objaw ustąpił lecz jakość obrazu dalej pozostawiała wiele do życzenia - dopiero po wymianie płyty głównej na 17MB15e-3 obraz zdecydowanie się poprawił.

0