Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creeper Bot - zdalnie sterowany robot z kamerą

kamilsos 12 Cze 2010 07:19 9480 2
  • Creeper Bot - zdalnie sterowany robot z kamerą

Prezentowany robot powstał z elementów samochodu na zdalne sterowanie. Oryginalna płytka samochodu została zamieniona na płytkę z Arduino. Następnie wyprowadzono połączenia do sterowania silnikami. Robot sterowany jest za pomocą kontrolera Xbox360 podłączonego do laptopa. Komputer odczytuje komendy kontrolera i wysyła je do robota przez bluetooth używając do tego modemu radiowego Bluesmirf Gold. Robot posiada kamerę bezprzewodową sterowaną w dwóch płaszczyznach.

Silniki czerpią energię z 9.6V baterii dla samochodów na zdalne sterowanie. Cała reszta (arduino, serwomechanizmy sterujące kamerą, kamera) posiada własne, niezależne zasilanie w postaci drugiej baterii. Ładowanie baterii jest bardzo łatwe i szybkie, gdyż polega na przepięciu złącza baterii z płytki do ładowarki.

Za pomocą kontrolera konsoli gier firmy Microsoft możliwe jest kierowanie robotem do przodu / do tyłu, w prawo / w lewo oraz sterowanie kamerą do góry / do dołu, w prawo / w lewo.

Napisanie odpowiedniego oprogramowania dla komputera było dla autora wyzwaniem. Wykorzystany został w tym celu język C++, a oprogramowanie miało za zadanie odczytywać stan kontrolera oraz wysyłać na jego podstawie komendy do robota przez bluetooth. Najwięcej czasu zostało poświecone na prawidłowe odczytanie stanu kontrolera.

Oprogramowanie nie musi obsługiwać sygnału video, ze względu na to, iż kamera jest niezależnym elementem robota. Zarówno kamera bezprzewodowa jak i odbiornik sygnału video są komercyjnymi produktami. Konstruktor radzi aby wybrać gotowe rozwiązanie gdyż oszczędzi to dużo czasu, a w niektórych przypadkach – pieniędzy. Autor wykorzystał natomiast specjalny zestaw, który umożliwia sterowanie nie tylko układem napędowym robota, ale także kamerą.

Strona estetyczna może pozostawiać wiele do życzenia, jednak funkcjonalność jest dość spora. Każdy chyba kiedyś chciał mieć kiedyś taką jeżdżącą kamerkę. Nie muszę chyba wspominać jak wiele zastosowań można znaleźć dla tego urządzenia, mimo iż jest to tylko zabawka.

Źródło: http://creeperbot.blogspot.com/2010/05/i-am-creating-this-site-to-showcase-my.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    gemiel
    Poziom 21  
    Tylko co to ma wspólnego z robotem? Robot jest urządzeniem autonomicznym. A ta konstrukcja to zdalnie sterowane podwozie z dołożoną kamerą bezprzewodową. Autor równie dobrze mógł niczego nie zmieniać tylko przykleić kamerę i efekt byłby ten sam.
    Ture11
    Poziom 35  
    EEE coś ten obraz z tej "komercyjnej" kamerki to cudny nie jest... Ogólnie za pomocą Elektrody.pl zraziłem się do Arduino i gotowych modułów - co to za przyjemność złożyć coś z puzzli. Przyjemnie to samemu takie puzle skonstruować !
    Sam kiedyś próbowałem z takim pojazdem, kamerka była przewodowa, i do tego nadajniczek 2,4GHz wypruty z video -- sendera. I chyba to lepiej obraz przesyłało. Zresztą, po co autor użył kontrolera, który łączy się z laptopem, a ten przez bluetooth łączy się z samochodzikiem? To nie lepiej już wsadzić sterowanie bluetooth do kontrolera xbox'a ? Nie trzeba laptopa zatrudniać! Powiewa mi tu taką chęcią pokazania się, że się umie zrobić coś, "profesjonalnie" wyglądającego.. Ale po co? Chyba lepiej postawić na ekonomię, dać zwykłą (jeśli nie samoróbę to kupną) aparature na np. 27MHz i telewizorek 5". Tak mi się zdaje.