Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr cyfrowy do 350 zł z interfejsem USB (AX-176?)

Constictor 22 Sie 2011 18:38 5862 21
  • #1 22 Sie 2011 18:38
    Constictor
    Poziom 11  

W tamtym roku w końcu nie kupiłem, ponieważ nie było pieniędzy.
    Teraz mam i w końcu postanowiłem kupić jakiś lepszy miernik (lepszy od tych za 10-20 zł :P) z możliwością podłączenia do komputera (USB). Budżet to ok. 300 zł.
    Nadal zastanawiam się nad modelem AX-176, czy to dobry wybór, miał ktoś styczność z tym miernikiem, lub słyszał coś o nim? Czy może jednak jakiś inny?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam

Moderowany przez ciasteczkowypotwor:

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.

0 21
  • #2 22 Sie 2011 21:04
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 22 Sie 2011 22:27
    Constictor
    Poziom 11  

Sorry, ale nie każdy jest milionerem i kupuje miernik za 4k, choć nie będzie używał go profesjonalnie...
    A poza tym w podobnych cenach są zawsze rzeczy trochę lepsze i trochę gorsze od reszty (nie chodzi tylko o mierniki, ale o wszystko).

PS. Rozumiem, że Ty robisz tak: idziesz na giełdę, masz pewną ilość pieniędzy, pierwsze co widzisz w tej kwocie bierzesz (bo jest w zasięgu), nie sprawdzasz, nie dowiadujesz się czy jest awaryjny itp. itd.

1
  • #4 22 Sie 2011 22:28
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 22 Sie 2011 22:36
    Constictor
    Poziom 11  

Bo tak właśnie mi odpowiedziałeś.

Jak nie masz nic sensownego do napisania, to nie pisz (odpowiedzi typu - bierz pierwsze lepsze - mnie nie interesują).

1
  • #6 22 Sie 2011 22:45
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 22 Sie 2011 23:27
    Constictor
    Poziom 11  

O widzisz, teraz normalna odpowiedź ;)

Jednak wolał bym USB, ponieważ nie posiadam komputera z RS232, a konwerterów RS232->USB i użeraniem się z nimi mam już dość (częściej nie działały, jak działały).

Funkcje (oprócz podstawowych): pomiar kondensatorów (tak do 10mF - często mi tego brakowało), częstotliwości (był mi kiedyś potrzebny, a zakres to nie wiem), temperatury (przynajmniej ten podstawowy zakres -50...1000*C), współczynnika wypełnienia, oraz podłączenie do komputera jak już pisałem wcześniej.

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem.

1
  • #8 28 Sie 2011 09:46
    Constictor
    Poziom 11  

Dziękuję wszystkim niezmiernie za "pomoc"...
    Niestety mnie to nie dziwi, ponieważ przeważnie, gdy o coś gdzieś zapytam, to i tak sam muszę w końcu wybrać czy rozwiązać problem.

0
  • #9 28 Sie 2011 10:24
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 28 Sie 2011 13:13
    Constictor
    Poziom 11  

Motronic napisał:
    Constictor napisał:
    częstotliwości (był mi kiedyś potrzebny, a zakres to nie wiem),

A na co liczyłeś?
    Do ilu? 100kHz? 40mega?

Tak ciężko było dopytać, jeżeli bez tego nie możesz mi odpowiedzieć? Skąd ja mam wiedzieć co dokładnie napisać mam, żeby Ci wystarczyło?
    Nie jest to dla mnie najważniejsza funkcja, dlatego nie podałem konkretnej liczby, ważne, żeby spełniał resztę parametrów (kilka, kilkanaście MHz, jak będzie mniej też się zastanowię nad takim miernikiem).
    Kondensatory pisałem, że do 10mF, ale może być oczywiście więcej.

Z tego, co patrzyłem to nie ma wiele mierników z interfejsem USB (a z tych, chyba nie wszystkie są godne polecenia?), więc można wymienić parę modeli i napisać, że ten ma częstotliwość do 66MHZ, a tamten do 100kHz (a resztę założeń spełniają oba). Czyż nie?

Ja go nie będę używał profesjonalnie, do konkretnych czynności, więc nie jestem w stanie określić, jakie mi będą potrzebne zakresy (będzie wykorzystywany do wszystkiego, a nie wiem, co będę robił w przyszłości). Dlatego potrzebuje miernik z interfejsem USB, w miarę trwały, żebym nie miał z nim problemów, żeby miał przyzwoitą dokładność i funkcję, które są najbardziej potrzebne.

PS. Ja na swój post bym odpowiedział (jakbym się znał na miernikach) właśnie w sposób taki jak napisałem, podać parę mierników.
    Ale Ty oczywiście zawsze wiesz co dokładnie będziesz potrzebował w przyszłości... ale ja nie jestem jasnowidzem.

PS2. Cena do 350 zł.

0
  • #11 29 Sie 2011 21:08
    drak
    Poziom 19  

W sumie nie za bardzo widzę, sens podpinania miernika do komputera.
    Te chińskie mierniki mają po prostu własną przejściówkę usb-rs.
    Sprzęt pomiarowy wybiera się do konkretnego zastosowania.

Jeśli chodzi o twoje parametry to zobacz UNI-T UT71A, nie jest to super miernik ale spełnia twoje wymagania oprócz temperatury, ma truerms i pewnie jest ogólnie lepszy od tych AX (wnioskuje po wyglądzie i parametrach).

Natomiast tak ogólniej jeśli myślisz o elektronice to ważniejszy jest oscyloskop, skoro piszesz o pomiarze wypełnienie i częstotliwości to pewnie nie masz. 350 zł to analog lub część kwoty na nowy cyfrowy więc to rozważ.

Powodzenia !

0
  • #12 30 Sie 2011 00:19
    Constictor
    Poziom 11  

drak napisał:
    Sprzęt pomiarowy wybiera się do konkretnego zastosowania.

Bardziej "profesjonalnie" to tak, ale ja dotychczas zajmuje się tylko czasami elektroniką (można by powiedzieć, że się "bawię" ;))

drak napisał:
    Jeśli chodzi o twoje parametry to zobacz UNI-T UT71A, nie jest to super miernik ale spełnia twoje wymagania oprócz temperatury, ma truerms i pewnie jest ogólnie lepszy od tych AX (wnioskuje po wyglądzie i parametrach).

Jest sporo droższy.
    A co myślisz o takim EnergyLab EM6000?

drak napisał:
    Natomiast tak ogólniej jeśli myślisz o elektronice to ważniejszy jest oscyloskop, skoro piszesz o pomiarze wypełnienie i częstotliwości to pewnie nie masz. 350 zł to analog lub część kwoty na nowy cyfrowy więc to rozważ.

Też kiedyś o tym myślałem, ale stwierdziłem, że dotychczas robiłem niewiele rzeczy, w których byłby niezbędny oscyloskop. Najpierw muszę mieć normalny miernik, bo ten za 10-20 zł wiele nie pomaga.

0
  • #14 30 Sie 2011 10:22
    Constictor
    Poziom 11  

O miernikach może dużo, ale o AXIO i EnergyLab EM6000 nic...

Firma UNI-T nie bardzo do mnie przemawia, a tym bardziej kupowanie takiego urządzenia na allegro.

0
  • #15 30 Sie 2011 11:01
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Constictor napisał:
    O miernikach może dużo, ale o AXIO i EnergyLab EM6000 nic...

Mierniki które wynajdujesz to jakieś wynalazki - nie dziw się, że o nich nic nie ma.
    W linkach, które podałem są wartościowe informacje o kilku urządzeniach i firmach.

Obecnie z klasy średniej liczą się trzy firmy Sanwa, Brymen i UNI-T ( z Appą różnie bywa)
    Constictor napisał:

Firma UNI-T nie bardzo do mnie przemawia, a tym bardziej kupowanie takiego urządzenia na allegro.

Na allegro sprzedają też duże firmy np. NDN - nie wiem czego tu się bać.
    Dostajesz f-vat i gwarancję.

-1
  • #16 30 Sie 2011 13:30
    Constictor
    Poziom 11  

rubens napisał:
    Mierniki które wynajdujesz to jakieś wynalazki - nie dziw się, że o nich nic nie ma.

Na forum ktoś polecał mierniki EnergyLab z klasy średniej, bo o AXIO to ogólnie mało informacji.

rubens napisał:
    W linkach, które podałem są wartościowe informacje o kilku urządzeniach i firmach.

O jakich linkach piszesz?

rubens napisał:
    Obecnie z klasy średniej liczą się trzy firmy Sanwa, Brymen i UNI-T ( z Appą różnie bywa)

Sanwa nie znalazłem z interfejsem USB.
    Nad Brymen się zastanawiałem, ale tam trzeba osobno dokupić przewód USB, który kosztuje "jedyne" 109 zł, co razem daje prawie 500 zł za BM257.

PS. Jakoś wcześniej nie zauważyłem, że ten UNI-T UT71A nie ma pomiaru temperatury, więc odpada.

PS2. Dopiszę jeszcze, że szczególnie zależy mi na dokładnym (jak na swoją cenę oczywiście) pomiarze U i A DC/AC, R, Temp., oraz interfejs USB. Reszta by się przydała, do orientacyjnego mierzenia, ale nie jest niezbędna.

0
  • #17 30 Sie 2011 13:43
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Motronic napisał:
    czowieku, wybierasz miernik za 3 stówki jeszcze grymasisz? To tak jakby 50 letnia panna chciała przebierać w kandydacie na męża; bierze się co jest w zasięgu.

Nic dodać nic ująć.
    Albo będziesz miał dobry miernik, albo "miernik" z USB.
    Nie da się mieć wszystkiego co chcesz za 350 zł.
    A na rynku są dobre "pełne" konwertery RS-232-USB.

0
  • #18 30 Sie 2011 14:41
    Constictor
    Poziom 11  

rubens napisał:
    Albo będziesz miał dobry miernik, albo "miernik" z USB.

W miernikach z USB, też na pewno są lepsze i gorsze.
    "jak na swoją cenę" - chodziło mi w porównaniu do mierników z USB w takiej cenie, a nie do wszystkich mierników w tej cenie...

rubens napisał:
    A na rynku są dobre "pełne" konwertery RS-232-USB.

Tylko ile one kosztują i czy będą działały pod systemem Win 7 x64?
    Jeżeli będzie działać, to są/jest jakiś miernik (lepszy od tych które podałem), który zmieści się w tej kwocie razem z przejściówką i wysyłkami?

0
  • #19 30 Sie 2011 21:44
    drak
    Poziom 19  

Kolejny miernik klasy średniej

Cytat:

Też kiedyś o tym myślałem, ale stwierdziłem, że dotychczas robiłem niewiele rzeczy, w których byłby niezbędny oscyloskop. Najpierw muszę mieć normalny miernik, bo ten za 10-20 zł wiele nie pomaga.

Miernik za 30 zł z pomiarem temperatury z allegro np. DT9208A + oscyloskop to jest to czego potrzebujesz, jeśli chcesz się rozwijać w kierunku elektroniki :) serio.

Pisałeś o pomiarze częstotliwości i wypełnienia to oscyloskop załatwia idealnie. Jeśli chodzi o chińskie mierniki to pomiar częstotliwości działa w miarę dobrze przy sygnale o kształcie kwadratu w innych wypadkach potrafi podawać głupoty.
    Z wypełnieniem myślę, że miernik będzie sobie radził, jednak są duże ograniczenia miernik ma tylko parę pomiarów na sekundę i nie wiesz w sumie co się dzieje w szybszym obwodzie.

Kabel usb czy rs w sumie niewiele daje, takie rozwiązania stosuje się do pomiaru dużej ilości elementów i automatyzacji tego procesu. Opisz może co chciałbyś robić za pomocą tego kabla usb.

UNI-T UT-71A kosztuje 350 zł jest całkiem fajny ma true rms, barograf, te Twoje usb, więcej cyfr lepsze parametry od wszystkich mierników jakie tutaj podałeś.

A pomiar temperatury to prosta sprawa, kiepska nie kompensowana termopara + wzmacniacz operacyjny to siedzi w takich miernikach klasy niskiej i średniej.
    Chiński miernik z takim pomiarem temperatury można mieć za 15 zł :)

Dodano po 4 [minuty]:

Cytat:
    Tylko ile one kosztują i czy będą działały pod systemem Win 7 x64?
    Jeżeli będzie działać, to są/jest jakiś miernik (lepszy od tych które podałem), który zmieści się w tej kwocie razem z przejściówką i wysyłkami?

Kosztują nawet i 20 zł z przesyłką :). Działają z windows 7 x64.
    wpisz w allegro PROLIFIC i zobaczysz całą gamę
    [/quote]

0
  • #20 31 Sie 2011 16:27
    Constictor
    Poziom 11  

drak napisał:
    Kolejny miernik klasy średniej

Pytałeś się o niego, to dostałem odpowiedź od "rubens", że to jakiś wynalazek.

drak napisał:
    Miernik za 30 zł z pomiarem temperatury z allegro np. DT9208A + oscyloskop to jest to czego potrzebujesz, jeśli chcesz się rozwijać w kierunku elektroniki serio.

Chodzi o to, że ten miernik jest mi potrzebny także do ogólnych zastosowań (np. przy samochodzie i innych rzeczach).
    W najbliższym czasie nie będę się rozwijał w stronę elektroniki, studia nie całkiem w tym kierunku, mało czasu itp. Na tą chwilę robię układ na ATmega8, w planach też układ na ATmega16 (nie wiem za ile będę miał czas i chcęci żeby się tym zająć), do których nie będzie mi potrzebny oscyloskop.

drak napisał:
    Pisałeś o pomiarze częstotliwości i wypełnienia to oscyloskop załatwia idealnie. Jeśli chodzi o chińskie mierniki to pomiar częstotliwości działa w miarę dobrze przy sygnale o kształcie kwadratu w innych wypadkach potrafi podawać głupoty.
    Z wypełnieniem myślę, że miernik będzie sobie radził, jednak są duże ograniczenia miernik ma tylko parę pomiarów na sekundę i nie wiesz w sumie co się dzieje w szybszym obwodzie.

Już pisałem, że to jako "bajer" (orientacyjnie coś zmierzyć).

drak napisał:
    Kabel usb czy rs w sumie niewiele daje, takie rozwiązania stosuje się do pomiaru dużej ilości elementów i automatyzacji tego procesu. Opisz może co chciałbyś robić za pomocą tego kabla usb.

Do tego, do czego został stworzony: odczytywanie i zapisywanie pomiarów na komputerze. Przez większość czasu jestem koło komputera i interfejs USB by mi ułatwił "zabawę".

drak napisał:
    Kosztują nawet i 20 zł z przesyłką . Działają z windows 7 x64.
    wpisz w allegro PROLIFIC i zobaczysz całą gamę

Przejrzałem kilka aukcji i dopiero ten za 40 zł z wysyłką ma napisane, że działa pod Win 7 x64.

W takim wypadku miernik do 310 zł z RS232 i funkcjami opisanymi wyżej?

0
  • #21 28 Wrz 2011 23:22
    turecki8
    Poziom 9  

Constictor napisał:

PS. Jakoś wcześniej nie zauważyłem, że ten UNI-T UT71A nie ma pomiaru temperatury, więc odpada.

Pomiar temperatury znajdziesz w UT71B (ok. 50zl drozszy od UT71A - 390zł na alledrogo). Inne dodatki to pomiar pętli 4/20mA, data logger na 100 wyników i trochę lepsza dokładność.

Jednak w tej cenie ja osobiście wziąłbym Brymena 257 lub 815/817. Miernik znacznie szybszy i przez to bardziej komfortowy w obsłudze. Brak w zestawie kabla USB, ale 1) osobiście nie widzę częstego zastosowania tej funkcji, 2) jakby jednak okazała potrzebna to można kabel dokupić. A szybkości do UNI-Ta nie dokupisz.

0
  • #22 29 Wrz 2011 00:03
    Constictor
    Poziom 11  

Miernik już kupiłem, od ok. 2 tygodni go użytkuję.
    Ostatecznie wybór padł właśnie na Brymen BM257 wraz z przewodem USB. Bardzo fajny miernik, jak na razie jestem z niego zadowolony.

0