Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

gramofon Fryderyk g-620 - buczenie po wymianie kabla sygn.

12 Cze 2010 13:27 4449 2
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam problem z wspomnnianym w tytule gramofonem.

Chciałem zmienić kabel sygnałowy (fabryczny, DIN5) na RCA. tak jak na załączonych fotkach połączyłem _chyba_ tak samo jak wcześniej - sygnał L, sygnał R a masa jako ekranowanie.

Ale... :) Z głowicy z tego co widzę wychodzi 5 kabli - R + - L + - i jeszcze jeden... I tu jest pytanie - czy objawy (poniżej) nie wskazują właśnie braku uziemienia ramienia i/lub głowicy? I jeśli tak, który kabel odpowiada za to?

Sorry, jeśli pytanie jest idiotyczne, ale niestety nie udało mi się dorwać serwisówki tego sprzętu - jedyna chyba jest na unitra.org.eu i nie działa od dobrych parunastu dni... A i nie chcę już ekperymentować uziemiając po kolei każdy kabelek, żeby nie zepsuć do końca :|

Albo może to nie w tym rzecz? Objawy są następujące:
    -przed wymianą kabla lewy kanał buczał - miernikiem zbadałem, że sygnał przychodzi na kablu, ale nie przechodzi przez wtyczkę (zimny lut? kiepski materiał z którego zrobiono wtyczkę? wydrapanie bolców "do srebrnego" przyniosło kilkunasto sekundową poprawę - było stereo i żadnego buczenia, po czym samo z siebie wróciło do poprzedniego stanu. ) Dodajmy, że ustawiając balans na wzmacniaczu na wyłącznie prawy kanał przy starym kablu buczenie znikało.
    -buczenie:
    -przy "sieć" na "0" cichutko buczy
    -po włączeniu "sieć" milknie
    -po wciśnięciu "start" buczy + doszedł jeszcze efekt dźwiękowy jęczenia - który chyba ma związek z silnikiem talerza - zmieniając 33/45, lub pokrętłem (+/-) albo podczas rozpędzania po starcie zmienia częstotliwość.
    -dotknięcie ramienia (elementów metalowych), zarówno przy wyłączonym, jak i przy włączonym urządzeniu przekłada się na głośne trzaski na torze sygnałowym.

*wzmacniacz kenwood ka-4020 - oczywiście ma wejście phono i obsługuje mój typ wkładki (dynamiczna), odwrócenie kanałów kiedy buczało na jednym zmieniało głośnik buczący, więc wzmak ok :)

Proszę usunąć "wzmak", zbędne emotikony i poprawić błędy w treści postu.
    GM
  • Computer ControlsComputer Controls
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przede wszystkim należy uprzątnąć obecny bałagan panujący wewnątrz gramofonu. Folia aluminiowa jest całkowicie zbędna.

Następnie:
    - odlutować przewody łączące styki wkładki od punktów lutowniczych na płytce drukowanej,
    - przewód łączący się jednym końcem z rurką ramienia, pozostawić podłączony do płytki drukowanej,
    - odlutować kabel sygnałowy od punktów lutowniczych na płytce drukowanej i rozdzielić jego ekrany,
    - przewody biegnące z wkładki przylutować do żył i ekranów kabla sygnałowego. Należy zachować funkcje przewodów czyli przewody "gorące" wkładki do żył kabla, przewody "masowe" do ekranów kabla sygnałowego. Na razie nie łączyć ekranów kabla ze sobą i z masą gramofonu.
    - na drugim końcu kabla sygnałowego zainstalować wtyki RCA zgodnie z zasadami sztuki,
    - do masy gramofonu, punkt do którego podłączony jest przewód łączący się z rurką ramienia, przylutować odcinek pojedynczego przewodu o długości umożliwiającej wygodne połączenie z zaciskiem GND na tylnym panelu wzmacniacza.

Teraz czas na próby wykonywane przy potencjometrze wzmocnienia we wzmacniaczu ustawionym prawie na minimum.

1. Ekrany kabla sygnałowego połączone ze sobą bez podłączenia pojedynczego przewodu do zacisku GND.
    2. Ekrany kabla sygnałowego połączone ze sobą z podłączeniem pojedynczego przewodu do zacisku GND.
    3. Ekrany kabla sygnałowego połączone ze sobą i z masą gramofonu bez podłączenia pojedynczego przewodu do zacisku GND.
    4. Ekrany kabla sygnałowego połączone ze sobą i z masą gramofonu, z podłączeniem pojedynczego przewodu do zacisku GND.

Osłuchując sygnał w głośnikach, wybrać optymalny wariant z podanych powyżej.

GM
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 9  
    Ups... Zapomniałem odpisać :oops:

Próby prowadzenia uziemienia z wzmacniacza były zdecydowanie nieudane (miałem efekt "strzałów" z głośników ). Pomogło zlutowanie masy kanałów z uziemieniem ramienia i wszystko to razem dolutowane dodatkowo do tego uziemienia nazwijmy je wewnętrznego - tj tej płytki srebrnej spod pcb.

Gra ślicznie i czysto :) Dziękuję Grzegorzu za nakierowanie na problem :wink: