Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Enkoder i serwonapęd Bosch Rexroth

12 Cze 2010 15:36 3810 4
 • Poziom 9  
  Witam, jestem studentem automatyki i robotyki. Mam w szkole taki serwonapęd Boscha Rexrotha, pokazówkę (na obudowie przyciski, wlaczniki i silnik zabudowany w obudowe).
  Chcialbym zglebic wiedze na temat tego serwonapędu bo jest to ciekawy temat. Mam w zwiazku z tym 2 glowne pytania:
  1. Na silniku jest enkoder absolutny optyczny wieloobrotowy. W danych technicznych napisane jest ze mierzy on 128 inkrementów i ponad 4096 obrotow. Nie rozumiem tego. Jesli enkoder jest absolutny to powinien odczytywac z tarczy polozenie wg kodu Graya itp i rozdzielczosc powinna byc jakas podana. A tutaj nic. Wiec czym sa te inkrementy? i jak to sie dzieje ze enkoder wie o ile obrotow sie przekrecil? Czyzby z jedna tarcza byla sprzeżona druga tarcza mowiaca o wykonanych obrotach?
  2. Serwonaped ten mozna wykorzystywac w obrabiarkach (tak jest napisane w reklamowkach boscha). Do obslugi tego serwonapedu wykorzystuje IndraWorks. A do zaprogramowania PLC, jego podprogram czyli IndraLogic. Mozna tutaj zadawac predkosci, pozycje itp itd. Jednak jak mozna by wykorzystac ten naped w obrabiarce aby pracowal on w obrabiarce? tzn w czym napisac do niego program CNC? W indraworksie chyba sie nie da, chyba ze mam jakas uboga wersje.
  Prosze o wytlumaczenie tych rzeczy.
  Jest to serwonaped Boscha Rexrotha: modul zasilajacy HCS02-1e-w0012-a03
  modul sterujacy csh01.1c pb ens mem ma1 s1 s
  oraz serwosilnik synchroniczny MSK030B.
  info z danych technicznych o ekoderze:
  Enkoder i serwonapęd Bosch Rexroth Enkoder i serwonapęd Bosch Rexroth
 • Computer Controls
 • Poziom 15  
  Witam. Jaki typ sprzężenia zwrotnego jest nabudowany na silniku jest zakodowany w pełnym numerze silnika, rozumiem że to sprawdziłeś...podajesz tylko częściowy numer/typ. Co do przetwornicy nie wiem jak to jest w tym przypadku musiałbym sprawdzić , ale sa wykonania z wbudowanym PLC , można też zaprogramować bloki pracy i wybierać ich wykonanie za pomocą wejść cyfrowych.
  Oczywiście można też zadawać rozkazy ruchu dynamicznie za pomocą sieci przemysłowych. Proponuje też sprawdzić firmware przetwornicy, ma to także duże znaczenie co do możliwości tego napędu. Pozdrawiam
 • Computer Controls
 • Poziom 9  
  Oznaczenie silnika to MSK030B-0900-NN-M1-uG0-NNNN. Czyli z tego co patrzylem z dokumentacji , ten silnik ma enkoder o numerze M1 czyli wieloobrotowy 128inkrementow , 4096 obrotow absolutny. No i wlasnie nie wiem na jakiej zasadzie to sie odbywa, czy zatem rozdzielczosc tego enkodera( jesli inkrement to jedna podzialka) to 2^7bitow? ale jak odbywa sie mierzenie tych 4096 obrotow , nawet na wylaczonym zasilaniu? czy przez przekladnie z druga tarcza mierzaca ilosc wykonanych obrotow? czy przez zasilanie bateryjne licznika zliczajacego obroty?
  Aha czyli, przypuscmy ze mialbym kilka takich serwonapedow, polaczylbym je profibusem i moge wtedy sterowac je z jednego programu tak? A jakim programem moglbym napisac do nich program CNC, g-code?
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Witam. Co do enkodera to jest tu kilka przydatnych informacji : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1099582.html. Jeśli chodzi o sterowanie , ja używam np PLC Siemens S7-300 z profibusem, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby to był inny producent. Cały algorytm działania jest pisany w programie dedykowanym dla danego sprzętu w moim przypadku Step 7. Potrzebne są tylko pliki gsd od producenta napędu (każdy takie oferuje) i już można "działać". Siemens posiada także cały pakiet niezbędnych komponentów dla systemów CNC ( dedykowane jednostki PLC, napędy, soft). Tak zwane sterowanie wieloosiowe oferują tez inni znaczący producenci. Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  1. Trochę o enkoderach:
  Enkoder absolutny to taki który po włączeniu zasilania podaje do sterowania dokładną pozycję. Praktycznie więc to wygląda tak, że włączasz prąd i maszyna już wie w jakim położeniu jest wałek, bądź silnik. Coś jak elektroniczna suwmiarka, włączasz i pokazuje wymiar na wyświetlaczu.
  Z enkoderem inkrementalnym jest malutki problem dla maszyny, bo po włączeniu w przeciwieństwie do poprzednika nic nie wiadomo o położeniu wałka, maszyna radzi sobie z tym problemem uruchamiając napęd. Podczas ruchu szukany jest punkt referencyjny (takie zero które pozwala maszynie zorientować się w położeniu). Można to porównać do czujnika zegarowego, który sam z siebie nie pokazuje niczego dopiero po ustawieniu sobie zera, można odczytać pożyteczne informacje.
  Powodem dla którego stosowane są przyrządy inkrementalne (liniały, enkodery) jest cena - są tańsze od tych absolutnych.
  2. Zakręciłeś.
  Serwo-napęd naturalnie można wykorzystać w maszynie CNC. Trzeba go jednak zintegrować ze sterowaniem CNC maszyny, a robi się to w samym PLC (taki "BIOS" maszyny). Chodzi o to, żeby przekazać obrabiarce wszystkie jego parametry techniczne. Obrazowo można to porównać do komputera i dodania np karty WiFi. Wkładasz kartę i nic się nie dzieje, trzeba zainstalować sterowniki w których są informacje o sprzęcie, żeby zaczęła działać.

  Programy CNC to jest inna bajka i nie są związane z napędem. Program CNC możesz sobie napisać ręcznie w notatniku, w sterowaniu na maszynie, bądź wygenerować z jakiegoś CAM'a. Klasyczny program CNC wcale nie integruje w napęd maszyny i nie ma dla niego znaczenia producent bądź też model napędu zainstalowany na obrabiarce. Od tego są też wyjątki, np. Siemens umożliwia w programie CNC manewrowanie napędem - tylko, że to jest już wtedy unikalny program przeznaczony wyłącznie do jednego typu maszyny i nie sugeruj się tym małym odstępstwem bo czysty ISO nie pozwala na takie zabawy.