Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik elektryczny - wskazania / odczyt

KrisW 13 Cze 2010 11:22 4780 9
 • #1 13 Cze 2010 11:22
  KrisW
  Poziom 2  

  Panowie jest problem, niestety na działaniu prądu i liczników nie znam się. W związku z czym proszę o pomoc. Temat jest następujący : jeden główny licznik który jest na mnie i 11 podliczników. Suma zużycia na podlicznikach różni się od zużycia na głównym liczniku o 2100 KWh. Gostek który w późniejszym czasie podłączał trzy podliczniki źle to zrobił bo podał napięcie między fazowe aż w jednym garażu spaliło lampy. Czy takie podłączenie mogło uszkodzić liczniki jednofazowe i jak to wpływa na wskazanie licznika. Jeszcze jedna szalona myśl. Czy można tak podpiąć prąd, że jak w iednym garażu włączysz prąd to w drugim cofa się licznik?

  0 9
 • #2 13 Cze 2010 11:43
  karol3
  Poziom 25  

  Witam .
  Wszystkie podane rozwiązania są możliwe . A na poważnie ; proszę zatrudnić do rozwiązania problemów normalnego elektryka .
  Pozdrawiam

  0
 • #3 13 Cze 2010 11:56
  KrisW
  Poziom 2  

  Tak tylko jak teraz udowodnić, że gość zniszczył w ten sposób liczniki iźle przez to wskazują.

  0
 • #4 13 Cze 2010 12:06
  Magister_123
  Poziom 33  

  Tam jest instalacja 1 czy 3fazowa, mam na myśli te 11 pod liczników?
  Liczniki tarczowe czy elektroniczne.
  Przy tarczowych wystarczy magnes neodymowy przyłożyć i już będą złe odczyty.
  Czy pod liczniki znajdują się u odbiorców (garaże, domki letniskowe, kamienica)?
  Błędne podłączenie lamp nie powinno wpłynąć na teoretyczne uszkodzenie liczników.

  0
 • #5 13 Cze 2010 12:19
  KrisW
  Poziom 2  

  Instalacja jest jednofazowa. Liczniki tarczowe. Napięcie na głównej skrzynce przed garażami do której były przyłączane garaże jest 400V. Miał się podpiąć w tej skrzynce do jednej fazy jednym kablem do tzw. 0 (kabel niebieski) drugim a trzecim do kabla ziemi (żółto-zielony). On podpioł się do fazy jednym drugim (niebieskim do fazy i trzeci dobrze. I takie napięcie przeszło przez licznik ( 400V) oraz lampy które spaliło, który jest przecież przystosowany pod 230V. Więc jeśli spaliło lampy to nie widzę powodu dla którego nie miało by uszkodzić licznika. Szukając przyczyny odkryłem że miał włączony grzejnik, ale on nie wie od kiedy. Jak przeliczyłem mic grzejnika to by mi tak pasowało, że licznik źle liczy pobór.

  0
 • #6 13 Cze 2010 12:42
  slawekx
  Poziom 28  

  Czy ów "gostek" robił to dobrowolnie. Bo jeżeli dostał od Ciebie "pozwolenie" to jesteś współwinny i miej pretensje sam do siebie. Takie roboty powierza się fachowcom.

  0
 • #7 13 Cze 2010 12:51
  Magister_123
  Poziom 33  

  Wymienić liczniki (23zł/szt. na Alledrogo) oczywiście podłączyć przewody prawidłowo żeby nie było powtórki. Całość zaplombować i kontrolować zużycie.
  Musisz się z tym liczyć że suma KWh z pod liczników nie będzie idealnie zgadzała z licznikiem głównym. Nie powinny być to różnice większe jak kilka - kilkanaście KWh w skali roku.

  0
 • #8 13 Cze 2010 14:39
  karol3
  Poziom 25  

  Po pierwsze nic nie udawadniać chyba , że sobie . Winny jest zleceniodawca . Praktycznie zatrudnić elektryka i mając do dyspozycji 3 fazy rozdzielić obwody . Podlicznikom raczej się nic nie stało . Instalacje podobno potrafi założyć stara babcia , tak mówił pewien inspektor nadzoru . W końcu wymyślił , że całe puszki należy wypełnić wazeliną techniczną . Idiotyzmy są dobre do momentu w którym nastąpi nieszczęście . Przed laty mój wykładowca mówił , że prądu nie należy się bać , ale należy go rozumieć i mieć do niego szacunek . Z postów wynika , że instalację wykonywali koledzy po piwku , a to naprawdę pachnie tragedią . A co do wskazań licznika nie lamentować i niezwłocznie zapłacić . Niestety nauka kosztuje , ale życie jest cenniejsze .
  Pozdrawiam

  0
 • #9 16 Cze 2010 21:22
  Enpro
  Poziom 21  

  Jeśli gostek miał grzejnik to pewnie sam sobie regulował zużycie na swoim liczniku jak włączał grzejnik a napewno podliczniki nie były oplombowane.

  0
 • #10 16 Cze 2010 23:27
  retrofood
  Moderator

  KrisW napisał:
  Instalacja jest jednofazowa. Liczniki tarczowe. Napięcie na głównej skrzynce przed garażami do której były przyłączane garaże jest 400V. Miał się podpiąć w tej skrzynce do jednej fazy jednym kablem do tzw. 0 (kabel niebieski) drugim a trzecim do kabla ziemi (żółto-zielony).


  Sam nie wiesz co piszesz (a piszesz bzdury, przynajmniej w tym cytacie), więc jedyna rada, żebyś poszukał świadomego elektryka, który po wykonanej pracy ma obowiązek zostawić Ci protokół z opisem prac i pomiarów oraz własnym podpisem.
  Kto tego nie zechce zrobić, to go pogoń od razu.
  I nie słuchaj żadnych tłumaczeń. Normalnym elektrykom inaczej nie wolno. Problemy z podpisem maja tylko popaprańcy.

  0