Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Określenie nietypowego transformatora.

13 Cze 2010 11:42 1710 7
  • Poziom 15  
    Dzień dobry,
    Czy to jest transformator z mikrofali? Określenie nietypowego transformatora. Określenie nietypowego transformatora. Określenie nietypowego transformatora. Określenie nietypowego transformatora.

Wygląda dosyć konkretnie ale jest zaspawany(jeden szew po każdej stronie). Indukcyjność cienkigo uzwojenia to 2,68mH i 3,6Ohm, zaś grubego to 0,7Ohm i 0,06mH.
    Wymiary rdzenia to [6x3,2]cm Grubego uzwojenia jest ok 24zwoje zaś cienkiego ok 300-400zwoi.
    Po podłączeniu napięcia 28V do cienkiego uzwojenia uzwojenia się grzeje dosyć znacznie.
    Na środku cienkiego uzwojenia gdzieś tak w połowie na grubości uzwojenia między warstwami znajduje się jakaś dziwna wkładka i wystają z niej dwa końce, po zmierzeniu ich omomierzem pokazuje zwarcie.

Mógłby ktoś określić co to za dziwny transformator i do czego może się nadać?
  • Poziom 30  
    Z tego co mi się wydaje to transformatory w mikrofalówkach służą do podwyższania napięcia więc pierwotnym będzie to uzwojenie z grubych drutów. Może ktoś to potwierdzi? Jednakże osobiście nie podłączył bym takiego uzwojenia do sieci.
  • Poziom 34  
    Ta wkładka między uzwojeniem to jest bezpiecznik termiczny i po przekroczeniu temperatury na uzwojeniu następuje jego uszkodzenie i następuje przerwa na uzwojeniu transformator kwalifikuje się do wymiany.Można przywrócić transformator do pracy zwierając nóżki uszkodzonego bezpiecznika termicznego stosując zabezpieczenie uzwojenia transformatora w obwodzie zasilającym.Transformatory małej mocy zamiast skręcania pakietów blach transformatorowych, blachy ich są przespawane.Nie podałeś czy transformator zasiliłeś napięciem stałym czy zmiennym.Transformatory możesz tylko zasilić prądem zmiennym o odpowiednim napięciu.
  • Poziom 15  
    Oczywiście że napięciem zmiennym, pytanie wykracza chyba po za wszelkie kanony przyzwoitości. Ten niby bezpiecznik termiczny to jest zwarciem jak go mierze omomierzem więc zwieranie go nic nie daje.
  • Poziom 34  
    Na omoomierzu pokazuje Ci zwarcie.Jaki z tego wniosek? Ano taki że bezpiecznik jest dobry.Ten bezpiecznik jest wmontowany szeregowo z uzwojeniem.Jakby był padnięty to na omonierzu wykazał by przerwę to znaczy brak przejścia.
  • Poziom 15  
    Denerwują mnie takie odpowiedzi, przecież wiem co to oznacza.

Ale to nie zmienia sprawy, i tak nie wiem do czego nadaje się ten transformator i jak go podłączyć.
  • Poziom 25  
    Witam. Sądząc po wyglądzie uzwojeń to transformator ten nadaje się do skupu metali ( po rozbiórce dostaniesz więcej za miedź) może na piwo wystarczy.A grzeje ci się, bo najprawdopodobniej ma jeszcze zwarcie międzyzwojowe. Osobiście bał bym podłączyć się go do sieci , bo jeśli jak piszesz ma 300-400 zwojów to sugerowało by to że przy tym przekroju rdzenia było by to uzwojenie na 230V. Nie napisałeś też, czy ma odczepy (na zdjęciu chyba je widać). Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    marlonbrando napisał:
    Denerwują mnie takie odpowiedzi, przecież wiem co to oznacza.

Ale to nie zmienia sprawy, i tak nie wiem do czego nadaje się ten transformator i jak go podłączyć.

Skoro wiesz wszystko to po co pytasz i zakładasz temat? I zamiast być wdzięczny kolegom, że poświęcają swój czas próbując ci pomóc to niewdzięcznie szczerzysz zęby.

Nie rozumiem takiego podejścia do sprawy;(