Witam.
Masz na myśli gazowy przepływowy podgrzewacz wody Junkers z serii WRP?
Możesz wkładać tam również tylko jedną baterię, i też będzie działał, ale będzie się szybciej zużywać.
Trochę dziwne że tak szybko zużywają się baterie w tym urządzeniu. Z praktyki wiem że dobre baterie wystarczają na dużo dużo dłużej. Żeby zużyć baterie w czasie 1 miesiąca, musiał byś puszczać ciepłą wodę (uruchamiać urządzenie) kilkadziesiąt razy dziennie (urządzenie najwięcej energii elektrycznej z baterii pobiera w momencie zapłonu, a w trakcie pracy zużycie baterii jest już nieznaczne). Nawet u użytkowników którzy mają małe dzieci, i woda jest puszczana co chwilę, to baterie wytrzymują pól do roku czasu. Tam gdzie woda nie jest często puszczana, to baterie wytrzymują nawet i 2 lata, a zdarza się że dociągają nawet do 3 lat.
Zacznijmy od tego, jakie baterie stosujesz. Zastosuj dobrej jakości baterie alkaliczne. Niech będą to baterie nowe wyjęte z jednej paczki (nie dwie różne, lub w różnym stopniu używane) ponieważ przy połączeniu równoległym (tak są baterie połączone w tym urządzeniu), ma to potężny wpływ na ich żywotność. Następnie zwróć uwagę że w tych urządzeniach obie baterie wkłada się plusem do przodu urządzenia. Nie kupuj baterii w małych kioskach bo w lecie są przegrzane (często leżą za szybą na słońcu, gdzie się nagrzewają do takich temperatur, że nie można ich utrzymać w ręku), a w zimie przemrożone, co znacznie skraca ich żywotność. Kupuj baterie w większych sklepach, gdzie temperatura jest raczej stabilna. Zwracaj uwagę na datę ważności. Właśnie te przyczyny mogą skutkować szybkim rozładowaniem baterii.
Jeśli baterie są pewne, to jeśli masz model z czerwoną lampką (dioda sygnalizująca zużycie baterii) obok włącznika, to odłącz ją, bo często ten wskaźnik zużycia baterii powodował szybkie ich zużywanie. Należało by też sprawdzić czy obwody elektryczne termy nie mają gdzieś upływności (zawilgocenie, zalany mikro-wyłącznik), oraz czy nie jest uszkodzona centralka zapłonowa.
Jeśli chodzi o zastosowanie innego źródła zasilania, to akumulatory Ni-Cd, Ni-MH się nie nadają ze względu na zbyt niskie napięcie. Jeśli myślisz o akumulatorze żelowym, to by musiała być pojedyncza cela (2V, a po pełnym naładowaniu nawet 2,5V), tylko nie wiem czy centralka nie ulegnie uszkodzeniu przy napięciu zasilania 2,5V (jest przystosowana do zasilania napięciem 1,5V), a ponadto akumulator został by nadmiernie rozładowany i w konsekwencji uszkodzony zanim urządzenie przestało by działać, lub zasygnalizowało zużycie baterii.
Jeśli chodzi o zasilacz, to musiał by mieć napięcie 1,5V, i wydajność prądową co najmniej 2A. Oczywiście w przypadku zastosowania zasilacza sieciowego, należy przestrzegać przepisów dotyczących miejsca montażu urządzenia ze względu na strefy bezpieczeństwa, czyli chociażby podgrzewacz nie mógł by wisieć nad wanną.
Pozdrawiam.