Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr RC do gitary basowej

Sang 13 Cze 2010 15:36 2345 6
  • #1 13 Cze 2010 15:36
    Sang
    Poziom 9  

Witam. Ostatnio zamontowałem w gitarze basowej brzęczyki piezo - umiejscowiłem je pod mostkiem. Piezo przenosi bardzo nieliniowo częstotliwości, wiec postanowiłem wykonać filtr który obetnie niepotrzebne "góry' a następnie sygnał puszcze przez mały przedwzmacniacz żeby sygnał miał odpowiedni poziom. sygnał puściłem na analizator widma

Tak wygląda czysty sygnał:
    http://img823.imageshack.us/img823/8915/przed.jpg

Stosując equalizer wymodelowałem sygnał na taki jaki mnie interesuje, przy czym starałem się w niego jak najmniej ingerować.
    Spektrum i ustawienie eq wygląda tak:
    http://img34.imageshack.us/img34/3799/72786491.jpg

Czy ktoś mógł by mi pomóc zinterpretować mniej więcej jakich filtrów powinienem użyć? Wydaje mi się ze dolnoprzepustowy oraz delikatny górnoprzepustowy aby wymodelować najniższe częstotliwości. Interesuje mnie wiedza ta temat jak zachowują się takie filtry, jaka jest ich "tolerancja" obcinają od razu przy danej częstotliwości i kaplica? Chciał bym mniej więcej "odwzorować sprzętowo" eq z drugiego zdjęcia.

Zdjęcia proszę zamieszczać na serwerze obrazkowym forum.
    [Art]

0 6
  • #2 13 Cze 2010 19:22
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Moje doświadczenia z elementami piezoelektrycznymi są inne.Wydaje mi się że owa "nielinniowość" wynika z zamontowania brzęczyka w elektrycznej gitarze basowej,która nie posiada naturalnego akustycznego brzmienia,a element piezo jest tzw.MIKROFONEM kontaktowym.więc przetwarza to co do niego dociera poprzez drgania mostka,głównie alikwoty,a nie basowe spektrum instrumentu.Stosowanie korekcji i filtrów nie wiele da bo nie można wzmocnić częstotliwości których praktycznie nie ma.

0
  • #3 14 Cze 2010 15:04
    Sang
    Poziom 9  

Witam, dzięki za odpowiedź, po części masz rację, jednak w gitarach basowych bardzo często stosuje się przystawki piezo. Chcę użyć tych przetworników w połączeniu z przetwornikami elektromagnetycznymi, zamieszczam nagranie jaki efekt chcę osiągnąć. Pierwsza część to samo piezo, druga (po krótkiej przerwie) przetwornik el-mag, trzecie to połączenie obydwu. w Zasadzie mógł bym się ograniczyć do odpowiedniego osłabienia wysokich częstotliwości przystawek piezo, myślę ze było by prościej niż budować cały taki eq... ale nadal nie wiem jaki filtr powinienem zastosować aby uzyskać tak jak na obrazku wyżej "przewróconą parabole" żeby częstotliwości w zakresie od 500Hz do 5kHz w taki własnie sposób były "obcięte".
    http://www.speedyshare.com/files/22951440/prb.mp3

P.S. Podbicie wysokich częstotliwości przetwornika elektromagnetycznego nie daje takiego efektu jak odpowiedni jak przetwornik piezo.

0
  • #4 15 Cze 2010 20:47
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Musiał byś,zastosować filtry pasmowe,czyli praktycznie...equalizer.Czy w gitarze masz aktywną czy bierną elektronikę?Przetworniki piezoelektryczne mają wysoką rezystancję wyjściową[wyższą niż magnetyczne i aby dobrze pracowały,chodzi głównie o liniowość pasma przenoszenia] potrzebują przedwzmacniacza o rezystancji wejścia,żędu megaohmów.W "firmowych" konstrukcjach stosuje się więc aktywne przedwzmacniacze wbudowane w instrument,które mają odpowiednie parametry elektryczne wejście-wyjście,kształtują charakterystykę częstotliwościową ew.miksują sygnał z przystawkami magnetycznymi.W warunkach amatorskich wbrew pozorom nie jest to takie łatwe,gdyż taki układ[mający w sumie kilka bloków]musi być mały,i mieć mały pobór prądu.Wydaje mi się więc,że będziesz musiał przebudować układ elektryczny gitary.Mam pewne doświadczenie w tej kwestii-zrobiłem przetwornik i preamp w swoim "akustyku",ale zajeło mi to sporo czasu....

0
  • #5 18 Cze 2010 11:36
    Sang
    Poziom 9  

Mam 2 przystawki typu chumbucker, podłączone do aktywnego układu który umożliwia regulację dołu i góry (-15db do +15db), jest też przełącznik podbicia środka, oraz potencjometr miksowania sygnału z przystawek. Jeden potencjometr jest typu push-pull i umożliwia jak mi się wydaje całkowite ominięcie układu aktywnego bo po podciągnięciu nie działa korekcja i podbicie, tylko volume i balance. Układ ma chyba jakieś bardziej skomplikowane sterowanie volumem, bo gdy włączona jest aktywna nie słuchać trzasków potencjometru, natomiast słychać je przy ominięciu aktywnej. Ogólnie to jak dla mnie to jest trochę skomplikowany układ, nie taki zwykły "preamp" Gitara to Cort C4. Aktualnie wpiąłem po prostu przystawkę piezo do jacka na końcu i włożyłem dodatkowy potencjometr żeby ją odpowiednio ustawić. Zauważyłem ze po włączeniu elektroniki aktywnej w ogóle nie słychać piezo, jak natomiast wyłączę przeamp, to słychać. Ja jestem z tego trochę zielony, jakieś tam podstawy mam ale moja wiedza to taki ułamek niewielki.

Znalazłem na stronie Corta do modelu C4H, różni się z tego co wiem tylko przystawkami. Elektronika powinna być ta sama. http://www.cortguitars.com/downloads/pdfs/C4H.pdf

0
  • #6 18 Gru 2012 11:38
    Nastek
    Poziom 13  

Witam,

Wątek trochę stary, ale poruszyłeś temat, którym się swego czasu interesowałem. Chodziło mi o wykorzystanie niedrogich (w przeciwieństwie do firmowych pickupów za 300 zł i więcej) przetworników piezo do nagłaśniania instrumentów.
    Powiedz w jaki sposób zamontowałeś piezo w gitarze (ew. daj fotkę)

pozdrawiam

0
  • #7 26 Sty 2013 15:51
    Sang
    Poziom 9  

Witam, dawno nie zaglądałem.
    Odkręciłem mostek, przylutowałem przewody do piezo, zrobiłem delikatne wgniecenia w korpusie tak, żeby zmieściły się w nich przewody, ułożyłem piezo i przykręciłem mostek na niego. Efekt w zasadzie był mało zadowalający w zasadzie po kilku miesiącach nieużywania tego przetwornika wyrzuciłem go spod mostka przy okazji konserwacji gitary;)

0