Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra F - obrotomierz szaleje bez uruchamiania silnika

olooo 13 Cze 2010 15:42 4440 10
  • #1 13 Cze 2010 15:42
    olooo
    Poziom 15  

Mam Astrę F 1,8 16V silnik C18XE benzyna + LPG. Przekręcam kluczyk (nie zapalam!) a obrotomierz zaczyna podskakiwać, skacze 2-3 tys. obrotów i do zera , tak w kółko. Czasami wskazuje nawet wyższe pseudo obroty, a potrafił się też zawiesić, wskazując pozycje poza skalą (zahaczył o element obudowy w pozycji "na godz 13"). Co może być przyczyną? Słaby akumlator?

• #2 13 Cze 2010 15:53
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zimne luty, uszkodzona instalacja elektryczna, uszkodzenie samego obrotomierza.

• #4 13 Cze 2010 16:16
    emeryt2
    Poziom 42  

C18XE ma maduł zapłonowy?

• #5 13 Cze 2010 16:19
    robokop
    Moderator Samochody

emeryt2 napisał:
    C18XE ma maduł zapłonowy?

Obojętnie czego by nie miała - uszkodzony wzmacniacz tranzystorowy może działać jako generator. Najważniejsze - samochód odpala? Wstępnie można podłożyć inny zegar, jesli będzie to samo to chyba DIS do wymiany.

• #6 13 Cze 2010 16:22
    1078231
    Usunięty  
  • #7 13 Cze 2010 16:29
    emeryt2
    Poziom 42  

Tak , z pinu sterownika nr.32.
    Nie ma też żadnego DIS - sa , cewki sterowane bezpośrednio z ECU.

• #8 14 Cze 2010 21:48
    olooo
    Poziom 15  

Nie wiem czy zapali bo zakręciłem rozrusznikiem kilka razy i padł akumulator (ładuje). Przed awarią dziwne bywało zachowanie samochodu bo w momencie kiedy skakała wskazówka obrotomierza to spod maski słychać było dziwne 'cykanie. Nasłuchiwałem czy to regulacja położenia reflektorów czy silnik krokowy i nie jestem pewien na pewno aparat zapłonowy podawał iskrę - czyli samochód nie zapalony (kluczyk był przekręcony) - obrotomierz skacze - odpinam jeden kabel z aparatu zapłonowego i widzę jak iskra skacze z pomiędzy bolcem a ścianką.

• #9 14 Cze 2010 22:41
    robokop
    Moderator Samochody

emeryt2 napisał:

cewki sterowane bezpośrednio z ECU.
    Te cewki to jest właśnie DIS. Tyle tylko że tam chyba są faktycznie bez elektroniki. Jeśli skacze iskra na włączonym zapłonie i nieuruchomionym silniku to niestety uwalony sterownik chyba.

• #10 15 Cze 2010 03:07
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak iskrzy na stojącym silniku, to sterownik i jego wiązka do sprawdzenia.

A dyskusja ta, to kolejny przykład na to, jak ważne jest podanie wszelkich możliwych informacji i danych. Od razu byłoby wiadomo dużo więcej!

• #11 25 Cze 2010 19:59
    olooo
    Poziom 15  

Chyba padł czujnik położenia wałka rozrządu bo po odłączeniu wtyczki od tegoż czujnika nastała cisza - obrotomierz nie skacze, cewka nie iskrzy. Po podłączeniu wtyczki do czujnika wszystko świruje jak wcześniej.

=> Czujnik wymieniony na nowy kupiony za 20 zł na portalu aukcyjnym i Astra znowu chodzi jak dawniej. Dzięki wszystkim za pomoc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME