Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel połączeniowy TTL to RS232 (rejestrator i Siemens 35iT)

13 Cze 2010 17:32 3837 4
  • Poziom 2  
    Szanowni koledzy

Może zacznę od tego iż moja wiedza praktyczna na tematy elektroniki jest dość ograniczona Dlatego tez zwracam sie z poważnym pytaniem do poważnych fachowców w dziedzinie sygnałów TTL - RS232 i transmisji danych.
    Mam problem następującej natury:

Posiadam kilka urządzeń rejestrujących i modemów do transmisji danych GSM (Siemens MC 35iT).
    Urządzenia mogą ze sobą współpracować ( tzn. modem GSM wysyła dane zgromadzone przez rejestrator). To działa bo ponieważ sam to sprawdziłem.
    Problem polega na tym iż posiadam tylko jeden kabel łączący modem z rejestratorem i nie uda mi się już kupić takiego drugiego bo go po prostu nie produkują javascript:emoticon(':cry:') , a chciał bym podłączyć reszte urządzeń z modemami
    Na kablu napisane jest TTL to RS 232 ( co nasuwa mi przypuszczenia iż jest to konwerter sygnałów TTL na RS 232 i odwrotnie)

z rejestratora wychodzi 6 kabli z czego na 100 % dwa to zasilanie (plus i minus)
    1)to zasilanie +12V
    2)to masa
    3)?
    4)??
    5)???
    6)???

te 6 przewodów trafia do małego urządzenia podłączonego do kabla i wychodzi z niego 9 przewodów zakończonych złączem DB9 (które to podłączam do modemu)
    z opisu funkcji poszczególnych pinów na złączu DB9 modemu mamy:
    1)DCD - output - Data Carier Detect
    2)RXD - output - Recive Data
    3)TXD - input - Transmit Data
    4)DTR - input - Data Terminal Ready (terminal is activated via
    a rising edge of hight potential (=5 ...+15V)
    5)DGD - - - Ground
    6)DSR - output - Data Set Ready
    7)RTS - input - Request Tto Send
    8)CTS - output - Clear To Send
    9)RI - output - Ring Indicator
    Nie wiem które z nich są wykorzystywane ale przypuszczam że (pewnie RXD i TXD muszą być oraz jakieś pozostałe)

pytanie poje jest następujące :

Czy jest ktoś kto podjął by się opracowaniem takiego kabla który umożliwił by mi transmisję danych z rejestratora poprzez modem (najlepiej z okolic Poznania lub okolic – choć jeśli będzie z innych stron Polski to jestem w stanie dojechać)
    Dodam że mam już kupiony 2 kanałowy konwerter sygnałów TTL na RS232 który można wykorzystać ( o ile będzie potrzebny). Jestem w stanie udostępnić również wszystkie niezbędne narzędzia, pokryć koszty materiałów jak i ciężkiej pracy związanej z jego opracowaniem.
    Oczywiście jak już pisałem wcześniej mam jeden kabel ORYGINALNY który działa i można się wzorować na sygnałach na nim występujących.

Jeśli ktoś by miał pytania dotyczące tej sprawy proszę pisać (walek30@gmail.com) lub na forum . Dośle lub uzupełnię wszelkie niezbędne informacje
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 29  
    Spójrz tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/RS-232 (pierwsza tabelka).
    Na pewno są wykorzystane linie Tx, Rx,G ND oraz, tak domniemam, linie DCE/DTE i/lub inne przekazujące nie same dane, a sygnały gotowości itp. Zapewne jest to coś podobnego jak na tym schemacie:
    Kabel połączeniowy TTL to RS232 (rejestrator i Siemens 35iT)
    Reset do karty SIM jest wysyłany poprzez pin 6 z rs232 (jest to schemat interface zupełnie nie związanego z tematem, chodzi o zobrazowanie zagadnienia; do tego jest na tranzystorach zamiast max232).
    Czy nie mógłbyś zamieścić zdjęcia wnętrza owego konwertera TTL/RS232?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    załączam zdjęcia tego urządzenia na kablu:
    Urządzenie wygląda na skomplikowane jednakże pełni ono jeszcze inne funkcje oprócz łączenia modemu i rejestratora. do rejestratora trafiają tylko 4 kable sygnałowe z całej masy dostępnych na zdjęciach.

Kabel połączeniowy TTL to RS232 (rejestrator i Siemens 35iT) Kabel połączeniowy TTL to RS232 (rejestrator i Siemens 35iT) Kabel połączeniowy TTL to RS232 (rejestrator i Siemens 35iT) Kabel połączeniowy TTL to RS232 (rejestrator i Siemens 35iT) Kabel połączeniowy TTL to RS232 (rejestrator i Siemens 35iT)
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    walek30 napisał:
    do rejestratora trafiają tylko 4 kable sygnałowe z całej masy dostępnych na zdjęciach.

Wnioskuję, iż całość wygląda następująco:
    -konwerter poziomów TTL-RS232 jest zbudowany na układzie MAX232
    -być może sprawa sprowadzi się de facto do sprawdzenia, pod które nóżki układu MAX232 są podłączone owe cztery przewody i zbudowanie tak uproszczonego układu, spełniającego zakładaną funkcję (tj. tylko połączenia modemu z rejestratorem)
    Sprawdź ten wątek i napisz, jak to wygląda w rzeczywistości.
    Wcześniej pisałeś jednak o sześciu przewodach. Czy dwa pominięte, to + zasilania oraz GND?
  • Poziom 2  
    Sprawę rozwiązałem
    Pomogła mi sugestia wyszukania Max-a232 na tym elemencie.
    Co prawda nie było to takie proste ponieważ ścieżki za maxem prowadziły do jakiś układów multipleksujących natomiast skupiłem się na dopasowaniu odpowiednich sygnałów na wyjściu konwertera TTL-RS232 i porównaniu tych samych sygnałów na układzie który posiadałem.
    Poza tym problem komunikacji urządzenia z modemem GSM poprzez układ TTL-RS232 tkwił również w kwestii iż konwerter TTL-RS łączyłem poprzez łącze DB-9 kablem prostym a należało go połączyć kablem NULL-MODEM
    PINY
    2 na 3
    3 na 2
    4 na 1+6
    5 na 5
    6+1 na 4
    7 na 8
    8 na 7

Dzięki takiemu połączeniu udało mi się nawiązać połączenie poprzez układ MAX 232

Dziękuje za pomoc
    Jestem trochę laikiem - tu można dodać jakieś punkty osobie za udzielane sugestie.? Jak mogę to zrobić?

Temat uważam za zamknięty