Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na czym zrobić częstotliwość pośrednią i demodulator?

skater156 16 Sie 2010 12:46 9616 37
    skater156
    Poziom 14  
    Witam, widziałem to na allegro, ale nie za bardzo mi sie widzi zamawianie.Znalazłem u siebie UL1211 (wzmacniacz p.cz AM/Fm) i UL1244 (wzmacniacz p.cz z dekoderem fonii) czy mogę wstawić któryś z tych układów za miast UL1200, wiem że wtedy będzie trzeba zmienić wartości elementów jak i same elementy.Co do rds to bardzo słuszna uwaga, ale pytam sie na zaś żeby nie zbudował tunera do którego nie mogę podpiąć rds

Bardzo proszę o pomoc:)
  • IGE-XAO
    Atlantis86
    Poziom 19  
    skater156 napisał:
    Witam, widziałem to na allegro, ale nie za bardzo mi sie widzi zamawianie.

Chyba wiem o której aukcji mówi kolega androot. Kupowałem u tego sprzedającego te układy (zachodnie odpowiedniki UL1200). Potwierdzam ich sprawność. Raz tylko miałem problem ze wzbudzaniem się, ale na 99% winna była niechlujnie zaprojektowana płytka, a nie sam scalak. W innym układzie działa wyśmienicie.
    Cena naprawdę atrakcyjna.

Cytat:
    Znalazłem u siebie UL1211 (wzmacniacz p.cz AM/Fm)

To prosty układ, ledwie parę tranzystorów na krzyż. ;) Mniej zaawansowany od UL1200, 1242 1244. Nie radzę ci brać się za radio FM na nim z jednego głównego powodu - w strukturze nie ma demodulatora FM. Musiałbyś sam wykonać go w wersji zewnętrznej, a skoro nie lubisz nawijania cewek... :)

Cytat:
    i UL1244 (wzmacniacz p.cz z dekoderem fonii) czy mogę wstawić któryś z tych układów za miast UL1200, wiem że wtedy będzie trzeba zmienić wartości elementów jak i same elementy.

Możesz. Przy czym jak już mówiłem UL1244 był robiony z myślą o współpracy z obwodem LC na wejściu (to 1245 działał bezpośrednio z filtrem ceramicznym). Wiem, że w niektórych urządzeniach (Neptuny, podany przez Ciebie kit AVT) FCM podpinano bezpośrednio do wejścia, ale ja tam wolę trzymać się karty katalogowej, która powyższe stwierdza dość wyraźnie. ;)
    W przypadku 1200 filtr ceramiczny podpinasz bezpośrednio do wejścia układu, więc masz spokój z cewkami.

Gdybyś jednak chciał złożyć tor p.cz. na UL1244 możesz "pożyczyć" schemat z MT 12/84, albo wręcz wykonać ten odbiornik potem dodając dekoder stereo, do którego linka podawałem.

Cytat:
    Co do rds to bardzo słuszna uwaga, ale pytam sie na zaś żeby nie zbudował tunera do którego nie mogę podpiąć rds

Nigdy nie interesowałem się tematyką RDS, więc to co powiem to kompletny strzał. Proszę innych o weryfikację, ale chyba podpina się to do wyjścia sygnału MPX? Czyli tam, gdzie dekoder stereo.
  • IGE-XAO
    skater156
    Poziom 14  
    Witam,Projekt Młody Technik 12/84, ok ale tam są też cewki do nawijania:( po za tym czy tam jest możliwość podłączenia gotowej głowicy?Wpadłem na pomysł jak by tak wykonać taki tuner:
    Głowica(gloria)+wzmacniacz w.cz (ten blok wziął bym z MT 08/1986..BF194 i 2 filtry FMC 10,7 mhz..itd)+ wzmacniacz p.cz na UL1244(kawałek schematu z avt) i potem jakiś stereodekoder:)
    MT 08/1986 ten projekt wydaje sie być ok, ale mineło od tego czasu 24 lata czy nie masz lepszych układów do zrobienia tunera, to takie pytanie z ciekawości:D

Pozdro:)
    Atlantis86
    Poziom 19  
    skater156 napisał:
    Witam,Projekt Młody Technik 12/84, ok ale tam są też cewki do nawijania:(

A no były. Jak już mówiłem wynika to z zastosowania układu UL1244, który był (sądząc po informacjach zawartych w karcie katalogowej) projektowany z myślą o współpracy z filtrami LC. To jego bliski krewniak - UL1245 współpracował z bezpośrednio podłączonym filtrem ceramicznym (tak na wejściu jak i w obwodzie detektora). Ale on bywa dosyć trudno dostępny.

Zresztą jak już mówiłem wykonałem ten projekt i nawijanie cewek wcale takie trudne nie jest, o ile już masz odpowiednie karkasy i drut - po prostu trzymasz się instrukcji.

Cytat:
    po za tym czy tam jest możliwość podłączenia gotowej głowicy?

A dlaczego miałoby nie być. Jeśli głowica jest standardowa nie widzę problemu. Przetestowałem współpracę Glorii z różnymi amatorskimi radioodbiornikami i zawsze się udawało. Radio z MT 12/84 przez jakiś czas współpracowało właśnie z tą głowicą, zanim nie zmontowałem własnej (używanie oryginalnego projektu głowicy raczej mija się z celem).

Cytat:
    Głowica(gloria)+wzmacniacz w.cz (ten blok wziął bym z MT 08/1986..BF194

A gdzie ty tam widzisz wzmacniacz w.cz.? Wszystko co masz za głowicą to już p.cz. ;)

Cytat:
    i 2 filtry FMC 10,7 mhz..itd)+ wzmacniacz p.cz na UL1244(kawałek schematu z avt) i potem jakiś stereodekoder:)

Jak już wspominałem UL1244 został zaprojektowany z myślą o filtrach LC. Czasem faktycznie podpinano do niego bezpośrednio filtr ceramiczny, ale nie możesz tak bez zastanowienia odcinać coś z jednego projektu i przyklejać do drugiego w samym środku bloku funkcyjnego. :) Zerknij do kart katalogowych UL1200 i UL1244.

Stereodekodera też nie podpina się "od tak" - wymagane są minimalne przeróbki toru p.cz. celem zapewnienia odpowiedniego pasma przenoszenia. To niby drobiazg, ale potem będziesz się zastanawiał dlaczego coś nie działa. Zerknij jeszcze raz do projektu stereodekodera z MT - tam wszystko jest dokładnie wyłożone.

Cytat:
    MT 08/1986 ten projekt wydaje sie być ok, ale mineło od tego czasu 24 lata czy nie masz lepszych układów do zrobienia tunera, to takie pytanie z ciekawości:D

Lepszych czy nowszych? Jeśli chodzi o nowsze, to ktoś na samym początku proponował Ci bodajże TDA1086, ale nie chciałeś radia na jednym scalaku. Co do UL1200 to przecież on był stosowany w sprzęcie Hi-Fi w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, który jakoś specjalnie się nie zestarzał. Dzisiaj co najwyżej ładuje się do środka więcej cyfrowych bajerów. ;)
    skater156
    Poziom 14  
    Witam, no tak UL1244 jest do LC, ale np w kicie avt nie ma żadnych cewek.A można by było zrobić tak że zrobiło by się z kitu avt tylko p.cz, a potem do niego jakiś stereodekoder?A może ktoś wie gdzie można kupić UL1200 w wawie?
    Atlantis86
    Poziom 19  
    skater156 napisał:
    Witam, no tak UL1244 jest do LC, ale np w kicie avt nie ma żadnych cewek.A można by było zrobić tak że zrobiło by się z kitu avt tylko p.cz, a potem do niego jakiś stereodekoder?

Pewnie by się dało. Tylko pamiętaj, że ten kit AVT to wersja minimalistyczna. Takie proste radyjko, które ma pobrzękiwać za pomocą średniej wielkości głośniczka. Autor wyraźnie poszedł tutaj na kilka kompromisów (rezygnacja z filtrów LC zgodnie ze schematem aplikacyjnym układu, niewykorzystanie elektronicznej regulacji głośności jaką oferuje UL1244). Szczerze mówiąc nie rozumiem twojego oporu, żeby budować tuner w oparciu o to maleństwo.
    Musisz się zdecydować co chcesz mieć - tuner czy proste, niewielkie radyjko. ;)

Stereodekoder pewnie podłączysz do tego układu. Jak? Patrz do artykułu z MT, o którym pisałem trochę wyżej.

Cytat:
    A może ktoś wie gdzie można kupić UL1200 w wawie?

Przejdź po okolicznych sklepach elektronicznych, zajrzyj na giełdę, popytaj. ;)
    Jeśli nie, to wspomniana wyżej aukcja to niezła oferta.
    skater156
    Poziom 14  
    Witam, ale przecież UL1200 i UL 1244 niczym sie nie różnią przecież więc chyba jak bym dał UL1244 to by tak samo grało.Też bym do tego podłączył stereodekoder.A czy do UL1244 da się dołączyć filtry LC i regulacje głośności.Ja się tam nie upieram tylko sęk w tym że ja nie mam UL1200 i wątpie żebym gdzie kolwiek w wawie go dostał:( A na allegro to jest odpowiednik więc wątpie żeby to dobrze śmgało.

Moderowany przez androot:

A na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski? Po co zaśmiecasz forum, skoro wiesz lepiej?

androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    skater156 napisał:
    Witam, ale przecież UL1200 i UL 1244 niczym sie nie różnią przecież więc chyba jak bym dał UL1244 to by tak samo grało.Też bym do tego podłączył stereodekoder.A czy do UL1244 da się dołączyć filtry LC i regulacje głośności.Ja się tam nie upieram tylko sęk w tym że ja nie mam UL1200 i wątpie żebym gdzie kolwiek w wawie go dostał:( A na allegro to jest odpowiednik więc wątpie żeby to dobrze śmgało.

Jak niczym się nie różnią skoro UL1200 jest torem p.cz tunera UKF FM, a UL1244/1245 to pośrednia fonii TV.

Dalsza kontynuacja tego wątku nie ma sensu, dlatego zamykam temat.
    Jak Autor będzie miał jakieś konkretne pytanie, to odblokuję na jego prośbę.