Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na czym zrobić częstotliwość pośrednią i demodulator?

13 Cze 2010 20:30 9664 37
  • Poziom 14  
    Witam. Jestem w trakcie tworzenia schematu tunera FM i mam problem. Nie wiem na jakim układzie scalonym zrobić częstotliwość pośrednią (10,7MHz) i demodulator. W necie zobaczyłem to na UL1200N, ale po pierwsze jest mało dostępny, a po drugie dosyć drogi. Więc co by mi bardziej doświadczeni koledzy zaproponowali?

Bardzo proszę o pomoc:)
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    Witam, dzięki za zainteresowanie. Może źle się wyraziłem:) UL1200N nie jest, aż tak drogi i trudno dostępny, ale za układ zapłacę 1,5zł, a za przesyłkę pewnie z 7-15zł albo i drożej. Ja jestem z pod Warszawy więc najlepiej było by mi kupić w AVT albo na WOLUMENIE. Na jakim innym układzie można to zrobić?

• IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Na wolumenie masz to za 1.- zł.
    Nie kombinuj jak koń pod górkę, ten układ jest bardzo dobry, łatwo dostępny i tani, więc jak coś zepsujesz to nie ma tragedii. Możesz też poszukać TBA120S lub TBA120U, TBA120T i jego odpowiedniki (UL1242, UL1244, UL1245, A223D ...), ale te układy nie są tak "eleganckie", nie mają wyjścia do wskaźników: siły sygnału i dostrojenia.
  • Poziom 14  
    Witam, mam kilka pytań.
    Czy można na sam początek, podłączyć samą głowicę ("Gloria") z torem p.cz i demodulatorem bez syntezy i stereodekodera?
    O ile dobrze ogarniam to stereo dekoder daje nam to że mamy przyzwoity dźwięk i możemy podłączyć 2 głośniki, tak?
    A synteza co ona robi? Jaką role spełnia?
    Czy mogę wrzucić schemat który ulepiłem? Czy wtedy koledzy by mi powiedzieli co mam źle itd?
    Na czym można zrobić stereodekoder?
    Czy żeby zestroić tuner trzeba mieć jakieś specjalistyczne narzędzie? Jak to zrobić?

Pozdro:)
  • Poziom 36  
    Kolego, jeżeli robiłeś już cokolwiek z elektroniki i masz o tym wiedzę, ale nie robiłeś nic z techniki radiowej - zacznij od książek:
    Tomasz Bogdan - "Urządzenia Radiowe" (bywa na aukcjach i w antykwariatach, po kilkanaście zł)
    Zdzisław Bieńkowski - "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (dobra, każdy rozdział o czym innym, jest e-book)
    Jak nie, to najpierw:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic606914.html
    http://www.google.pl/#hl=pl&q=proste+odbiorni...oste+odbiorniki+&gs_rfai=&fp=c67b6e68e91fdfad
    albowiem na razie to Twoje pytania są podobne jak w:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic985274.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic83175.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1427656.html
    (nawet nie jak w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic268646.html)
  • Poziom 14  
    Witam. Z elektroniką sporo obcowałem i mam za sobą kilka książek o elektronice. Ale żadnej o radiotechnice:(książkę napewno zamówię bo są na allegro za małą cenę. Przeczytam w wakacje, bo wtedy będę miał dużo wolnego czasu). Z tego co wyczytałem z tematów które mi Kolega podesłał, to wynika z tego, że na sam początek mogę podłączyć samą głowicę "Gloria" z torem p.cz i demodulatorem.
    Wtedy głośnik podłączamy do demodulatora? Jeżeli stosuję głowicę "Gloria", to co muszę podczepić pod pin strojenie i AWR? Pin do syntezy zostawiam w spokoju?

• Poziom 14  
    Zobacz jaki jest tor radiowy FM. Pokrótce wygląda tak: głowica UKF-Pcz- demodulator-stereodekoder[dla mono nie potrzebny]-wzmacniacz mcz-głośnik. Sam demodulator nie "napędzi" ci słuchawek [no może i da radę ale kiepsko] nie mówiąc już o głośniku! Głowica musi mieć urządzenia "towarzyszące": układ strojenia [ręczne/pll], ARw i ARCZ[ nie konieczne ale wskazane]- to pobiera się z Pcz. Google mój przyjaciel i tam znajdziesz wiele konstrukcji poszukiwanych odbiorników i torów 10,7. TBA120 [polski odpowiednik UL1242] znajdziesz na każdym złomie w odbiornikach TV i Radiowych.
  • Poziom 14  
    Witam, dzięki za zainteresowanie i pomoc:)Mam pytanie: czy wzmacniacz m.cz. mogę wykonać na TDA2822 na podstawie tego schematu?

Na czym zrobić częstotliwość pośrednią i demodulator?
    Czy ten schemat jest dobry?
  • Poziom 37  
    Schemat m.cz wydaje się ok. Osobiście radził bym Ci poszukać jakiegoś odbiornika na jednym układzie scalony (w.cz, p.cz i dekoder stereo) wywalić część w.cz i zamiast niej podłączyć twoją głowicę. Tanio prosto i dobrze a odpada strojenie demodulatora czy innych filtrów
  • Poziom 43  
    Skompletuj "kawałki", które można zasilać z tego samego napięcia. Ponieważ dla UL1200 potrzebujesz zasilanie 12V, więc wzmacniacz akustyczny zasilany z 5V jest tu nieporozumieniem, daj też wzmacniacz zasilany z 12V, np. TDA2002 - ta kostka jest tańsza od TDA2822 i łatwiej dostępna.
  • Poziom 14  
    Witam.Jaki by Koledzy mi doradzili układ scalony, który scala te bloki (w.cz, p.cz i dekoder stereo)?
    A co do UL1242 to posiadam UL1244, ale wcześniej Kolega Rzuuf napisał że UL1200N jest lepszy.Który wybrać, od razu mówię że nie będę robił wskaźników.Użyje głowicy "gloria", i mam pytanie co podłączmy do wyjścia AWR?Czemu to wogulę służy?A jak nie robię syntezy to jak będę "łapał" stacje?A co jeszcze trzeba podłączyć do wyjścia strojenie?Dziś wieczorem wrzucę schemat który ulepiłem:)Koledzy rzuca na niego okiem i powiedzą co źle itd.?A bym zapomniał do czego służy potencjometr w głowicy?

• Poziom 14  
    Witam,po woli wakcje sie kończą i postanowiłem odświeżyć mój pomysł z projektem.Wpadłem na pomysł że wykonam projekt z kitu avt 2469.Czy taki prosty tuner będzie mi dobrze odbierał stacje(bez szumów, zniekształceń itp.) typu eska,jedynak,rfm,złote przeboje?Dodam że mieszkam 30 km od wawy.Drugą sprawą jest to że chciałbym podłączyć do tego rds(https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1219515.html) i teraz mam pytanko.Jak ja będę zmieniał stacje w tym?Bo tuner ma potencjometr, ale jak będę kręcił nim to lcd zacznie mi wariować?
  • Poziom 19  
    skater156 napisał:
    Witam,po woli wakcje sie kończą i postanowiłem odświeżyć mój pomysł z projektem.Wpadłem na pomysł że wykonam projekt z kitu avt 2469.Czy taki prosty tuner

Ja nie nazwałbym tego tunerem. To nic więcej jak proste radyjko. ;)

Cytat:
    będzie mi dobrze odbierał stacje(bez szumów, zniekształceń itp.) typu eska,jedynak,rfm,złote przeboje?Dodam że mieszkam 30 km od wawy.

Powinien. Chociaż w tym projekcie dziwi mnie sposób podłączenia głowicy i filtra FCM do wejścia UL1244. Ten scalak (jak wynika z karty katalogowej) był projektowany z myślą o filtrze LC na wejściu. Do współpracy z ceramicznym był przewidziany UL1245. Chociaż pewnie tak też będzie działało - wydaje mi się, że w którymś Neptunie podobnie był rozwiązany tor audio na UL1244. Ja jakiś czas temu złożyłem Odbiornik UKF wedle projektu z "Młodego Technika" z inną (ale własnoręcznie wykonaną) głowicą. Tam UL1244 jest wykorzystany zgodnie ze schematem z karty katalogowej.

Cytat:
    Drugą sprawą jest to że chciałbym podłączyć do tego rds(https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1219515.html) i teraz mam pytanko.Jak ja będę zmieniał stacje w tym?Bo tuner ma potencjometr, ale jak będę kręcił nim to lcd zacznie mi wariować?

Jeśli oprogramowanie jest dobrze napisane to nie powinien.

Generalnie wykonanie takiego radia nie jest niczym trudnym. W ostatnim czasie dla zabawy Zająłem się kilkoma takimi projektami. Także mogę polecić tuner zaproponowany przez Adamskim (uruchomienie części p.cz. nie nastręcza problemów, został dekoder stereo, chociaż prace chwilowo zawieszone.
  • Poziom 14  
    Witam,dzięki za odpowiedź:) Jeżeli kolega pisze że to jest proste radyjko, to mógł by kolega podać jakiś schemat tunera?Taki w miarę prosty.Dodam że głowice kupie gotową 88-108 mhz (http://sklep.avt.pl/p/pl/48842/glowica+ukf+88-108mhz++avt2469.html).I fajnie by było jak by nie trzeba było żadnych cewek nawijać:D

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Zrób sobie radyjko/tuner (w zależności jak nazywasz) na TDA1088 (popularne odbiorniki z przyciskami SCAN/RESET) i pozbędziesz się problemu głowicy, pośredniej, stereodekodera, syntezy, ARW, cewek (w uproszczeniu wystarczy jedna w VCO) itp.
    Sam schemat tunera Ci nie pomoże. Potrzeba trochę doświadczenia, czasem miernika częstotliwości, sondy w.cz i chęci. W internecie jest mnóstwo na ten temat, a Ty czekasz aż ktoś poda Ci wszystko na tacy. Jak nie masz ochoty nawijać cewki, to daj sobie spokój z w.cz.
  • Poziom 19  
    androot napisał:
    Zrób sobie radyjko/tuner (w zależności jak nazywasz)

Tunerem zwykło się nazywać raczej osobny element większego zestawu, dający na wyjściu czysty, relatywnie słaby sygnał m.cz., który dopiero podłączamy do wzmacniacza, equalizera itp. Tutaj mamy prosty wzmacniacz i mały głośniczek, więc to określenie raczej nie pasuje. Dlatego zwróciłem uwagę na ten fakt. ;)

Cytat:
    na TDA1088 (popularne odbiorniki z przyciskami SCAN/RESET) i pozbędziesz się problemu głowicy, pośredniej, stereodekodera, syntezy, ARW, cewek (w uproszczeniu wystarczy jedna w VCO) itp.

Ja jestem jednak przeciwnikiem takiego podejścia do sprawy. Oczywiście - takie radyjko w celach rekreacyjnych także można sobie złożyć. Jednak robienie tego na osobnych scalakach ma taką dydaktyczną przewagę, że lepiej widać poszczególne bloki radioodbiornika.

Cytat:
    Potrzeba trochę doświadczenia

Trochę, chociaż tutaj naprawdę nie trzeba być specjalistą. Najgorsze co można powiedzieć komuś, kto zabiera się za coś takiego to sugerowanie, że jest to za trudne i lepiej sobie darować, złożyć coś prostszego lub kupić gotowe chińskie radio na targu za 5 zł. ;) Sam jestem raczej początkującym radioamatorem, jednak z doświadczenia wiem, że branie do siebie takich sugestii potrafi poważnie opóźnić powstanie każdego projektu. ;)

Cytat:
    czasem miernika częstotliwości

Miernik częstotliwości bardziej przydaje się w konstrukcjach krótkofalarskich. W przypadku RX radiofonii UKF nie używałem go ni razu (bo i tak nie obejmuje tego zakresu a na p.cz. jest średnio potrzebny). W przypadku testowania głowicy przydaje się co najwyżej prosty generator sygnałowy (trzy tranzystory i dioda pojemnościowa) - częstotliwość jego pracy ustalam za pomocą Nokii N800. ;)

Cytat:
    W internecie jest mnóstwo na ten temat, a Ty czekasz aż ktoś poda Ci wszystko na tacy.

Wiesz, często nie o to chodzi. Ja też wolę, gdy projekt za który się zabieram został przez kogoś przetestowany i polecony. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia problemów.

Cytat:
    Jak nie masz ochoty nawijać cewki, to daj sobie spokój z w.cz.

Nawijanie cewek na UKF i KF naprawdę nie jest takie straszne i nie ma się czego bać. Na początek można jednak tego uniknąć stosując filterki 7x7 (uzwojenia pierwotne tych z serii 2xx nadają się świetnie na cewki dyskryminatora). Dławik przy UL1200 można spokojnie zastąpić osiowym 22uH.
  • Poziom 14  
    Dzięki za dobre słowo otuchy od kolegi Atlantis86 :) Ja postanowiłem że zrobię sobie tuner i tam żadnych radyjek za 5zł nie będę kupował ani robił jakiegoś na jednym scalaku:) Czy kolega Atlantis86 mógł by mi podesłać jakiś schemat tunerka na gotowej głowicy(znaczy sie kupionej gotowej 88mhz-108mhz)?Albo jak przekształcić ten kit z avt żeby stał się tunerem?Czy kolega robiąc podobne projekty napotkał na jakieś problemy?

Moderowany przez androot:

A schemat tunera FM, nie wystarczy? Przecież one w większości są właśnie na "gotowej głowicy" Nie wiesz gdzie szukać czy co?

:arrow: Atlantis86

Nie chcę z Tobą polemizować, bo to tylko zaśmieca temat, dodam tylko:

1. Nie wiem jaki masz miernik częstotliwości, że nie możesz zmierzyć f VCO na UKF FM. Moja samoróbka mierzy do 2,5GHz...

2. Uważam, że zabierając się za coś nowego, trzeba najpierw zdobyć trochę wiedzy. Bo doświadczenie przyjdzie w czasie praktycznej realizacji.
    Jeśli ktoś nie potrafi odtworzyć pośredniej tunera FM (wg. sprawdzonych, np. polskich konstrukcji sprzętu RTV, których schematy walają się po Elektrodzie) to jeszcze musi duuuużo poczytać, a widocznie autorowi tematu nie chce się.
  • Poziom 19  
    Z własnego doświadczenia wiem, że na początku człowiek odczuwa spore opory przed prostym "odtworzeniem" czegoś na podstawie schematów z kart katalogowych lub fabrycznych odbiorników. Gotowy projekt jest tutaj o wiele bardziej przydatny, chociażby z uwagi na rysunek PCB (poprawne prowadzenie ścieżek jest jednak ważne przy wielkich częstotliwościach). Najlepiej jeszcze, żeby ten projekt ktoś wcześniej przetestował w praktyce - sam się już naciąłem na coś co nie działało, gdyż autor najwyraźniej nie miał czasu na złożenie prototypu.

A wracając do pytania użytkownika skater156 (żeby nie robić OT). Tutaj jest lista projektów, na które moim zdaniem warto rzucić okiem.
    • Młody Technik 12/84 - wspomniana już prosta superheterodyna na UL1244 i UL1496. Wykonałem go zastępując opisywaną głowicę projektem z "Radioelektronika" (nie pamiętam który rocznik, coś koło 2000). Gra bardzo ładnie, a nawinięcie cewek wcale nie jest trudne.
    • Jeśli zdecydujesz się na tę konstrukcję możesz zawsze dodać później prosty dekoder stereo na UL1621.
    • Tuner z Młodego Technika 08/1986. Wykorzystywał fabryczną głowicę GFE105 (można spokojnie użyć Glorii), UL1200 oraz UL1621 (dekoder stereo). Wykonałem go - część radiowa działa bardzo dobrze, w najbliższym czasie zabiorę się za uruchomienie dekodera. Płytkę wykonałem bez części zasilacza.
    • Radioelektronik 01 i 02/1980 - był tam projekt tunera UKF. Fabryczna głowica, pośrednia na UL1242, dekoder stereo na UL1601, do tego automatyka na UL1111. Konstrukcja modułowa. Mam gdzieś ksero tego artykułu.
    • Radioelektronik 01 i 02/1984. Kolejny tuner - tym razem bardzo rozbudowany. Kompletny projekt obejmujący opis głowicy UKF, modułu p.cz. (UL1200) i stereodekodera (MC1310), cyfrowego wyświetlacza częstotliwości, programatora i zasilacza. Konstrukcja modułowa.
    • Radioelektronik 12/86 - proste radyjko UKF. Przenośne, raczej do odbioru jednej stacji (dość kłopotliwe przestrajanie cewką) na UL1042, UL1242 i UL1490. Właśnie je składam. Zobacz tutaj
    • Radioelektronik z 1993 (nie pamiętam dokładnie który numer) - w dwóch kolejnych numerach był opis odbiornika na UL1042, UL1200 i TDA2030 z automatycznym przestrajaniem (na CMOSach). Wykonałem w 95% część analogową - kończę głowicę, tor p.cz. i m.cz. działa idealnie z zewnętrzną głowicą.

To powinno wystarczyć na początek. Rozejrzyj się, poczytaj wspomniane artykuły, może znajdziesz coś dla siebie. To da Ci nieco więcej niż proste złożenie kitu z AVT. :)

Natomiast jeśli chodzi o problemy to nie - większych nie było. W przypadku tego odbiornika z MT nie mogłem tylko początkowo zestroić obwodu dyskryminatora. Okazało się, że winna była własnoręcznie wykonana cewka. Nie chciało mi się już jej nawijać od nowa, więc wlutowałem tam filterek 201. Chwilę pokręciłem rdzeniem strojąc demodulator na słuch a potem dokładnie ustawiając "zero FM" na wskazania woltomierza. Obwody wejściowe bez większych problemów zestroiłem za pomocą prowizorycznej sondy w.cz. domowej roboty.

Układy bez filtrów LC na wejściu p.cz. (np. te na UL1200 lub UL1242) uruchamia się jeszcze łatwiej. Wyjście głowicy łączy się z wejściem filtru kwarcowego i dostraja cewkę w odwodzie detektora.
    Nawet złożenie i uruchomienie prostej głowicy UKF wcale nie jest takie straszne, jak niektórzy twierdzą.
  • Poziom 14  
    Witam, przeczytałem te artykuły i najbardziej bym był skłonny wykonać to:
    http://mlodytechnik.pl/archiwum/86-Nw-08-Programowany_tuner_FM.pdf
    Ale nie rozumiem paru rzeczy.Do czego służą te wskaźniki? Ten tuner ma programator ale jaki?Bardzo przeraża mnie nawijanie cewek w tym urządzeniu.
    A teraz jeszcze takie pytanko, czym się różni ten kit avt od tego tunera?
    Przecież kit też ma wzmacniacz+dekoder Fm i wzmacniacz m.cz.
    A bym zapomniał co to zero fm?

• Poziom 15  
    skater156 napisał:
    Witam, przeczytałem te artykuły i najbardziej bym był skłonny wykonać to:
    http://mlodytechnik.pl/archiwum/86-Nw-08-Programowany_tuner_FM.pdf
    Ale nie rozumiem paru rzeczy.Do czego służą te wskaźniki? Ten tuner ma programator ale jaki?Bardzo przeraża mnie nawijanie cewek w tym urządzeniu.

"A bym zapomniał co to zero fm?"
    to zero to brak wiedzy
  • Poziom 14  
    Uważam że taki komentarz jest nie na miejscu.Piszę tu ponieważ proszę o pomoc jako początkujący.Zadając pytania do bardziej doświadczonych elektroników żeby odpowiedzieli na moje pytania:)
    Więc bardzo proszę o pomoc:)
    Jest jak najbardziej na miejscu.
    Lenistwo i nic poza tym.
    Popatrz na pierwszy link, który wyskakuje na magicznej stronie www.google.pl wpisując: "tuner zero fm".
    Forum nie służy do zadawania pytań, na które możesz sam szybciej znaleźć odpowiedź, niezależnie czy jesteś początkujący czy nie. Lenistwa na forum nie toleruję i z reguły kończy się ono ostrzeżeniem.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    skater156 napisał:
    Ale nie rozumiem paru rzeczy.Do czego służą te wskaźniki?

Zespół wskaźników ma trzy części.
    Trzy diody (najlepiej zielona, żółta i czerwona) stanowią wskaźnik poziomu sygnału. Ilość zaświeconych LEDów (oraz ich jasność) pozwala stwierdzić jak silny sygnał odbierasz i ustalić jak dobrze wstroiłeś się w stację.
    Wskaźnik zera FM składa się z dwóch diod i pozwala stwierdzić obecność zera FM (nie świeci się żadna dioda).
    No i jest jeszcze wskaźnik stereo.

Cytat:
    Ten tuner ma programator ale jaki?

Najprostszy z możliwych. Kilka potencjometrów montażowych służących do ustawienia trzech różnych napięć strojenia oraz przełącznik obrotowy do przełączania się między nimi. Tuner powstał w czasach, gdy w paśmie UKF panował o wiele mniejszy tłok. Wówczas taka ilość "pamięci" wystarczała.

Cytat:
    Bardzo przeraża mnie nawijanie cewek w tym urządzeniu.

W tym projekcie nie musisz akurat niczego nawijać. Dławik ~20uH w obwodzie demodulatora FM możesz spokojnie zastąpić dławikiem osiowym (stałym) 22uH. Sam pytałem o to jakiś czas temu na forum- autor projektu narobił zamieszania z tym uzwojeniem koszykowym i licą w.cz. w przypadku mało krytycznego elementu. Cewka dyskryminatora to zwykły filterek 7x7 z serii 2xx.
    Dławik w przetwornicy odpada - wraz z cała przetwornicą. Układu zasilania nie ma sensu wykonywać w takiej formie, gdyż w dzisiejszych głowicach nie potrzebujesz aż 33V do strojenia. Wystarczy 8V.
    Dekoder stereo jest zrealizowany na UL1621, a ten nie wymaga żadnych elementów indukcyjnych.

Cytat:

Przede wszystkim obecnością dekodera stereo.
    Tuner nie ma wzmacniacza m.cz. - jedynie jednotranzystorowy przedwzmacniacz w torze m.cz., przed dekoderem stereo. Jest przewidziany do pracy w zestawie, z zewnętrznym wzmacniaczem.

Cytat:

Najkrócej rzecz ujmując: stan optymalnego zestrojenia detektora FM. ;)
  • Poziom 14  
    Witam, dzięki za odpowiedź:)A co kolega myśli o tym tunerze:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic464687.html
    Jeżeli bym się zdecydował na Tuner z Młodego Technika 08/1986 to przetwornicy i programatora nie robię?Jak nie zrobię programatora to jak będę zmieniał stacje?A teraz główne gdzie sie tu podpiąć z rds na tda7300?
  • Poziom 19  
    skater156 napisał:
    Witam, dzięki za odpowiedź:)A co kolega myśli o tym tunerze:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic464687.html

Moim zdaniem prawie to samo. Główne różnice to zastosowanie innego dekodera stereo, wskaźnika z większą ilością diod (na UL1980, zamiast prostego układu na kilku tranzystorach) oraz skali cyfrowej, którą zresztą również możesz dodać do tunera z MT. Głowica Gloria ma wyprowadzony sygnał generatora lokalnego.

Cytat:
    Jeżeli bym się zdecydował na Tuner z Młodego Technika 08/1986 to przetwornicy i programatora nie robię?

Nie, a przynajmniej nie tak, jak w oryginale. Potrzebujesz stabilizowanych napięć 15V (zasilanie; może być też 12V) oraz 8V (napięcie strojenia głowicy).

Cytat:
    Jak nie zrobię programatora to jak będę zmieniał stacje?

To już zależy od twojej inwencji. Rozwiązań jest kilka. W najprostszym możesz zrobić tak, jak autor podanego przez Ciebie projektu. Na wyjściu stabilizatora dającego napięcie strojenia włączasz potencjometr wieloobrotowy (końcówki między wyjście a masę, suwak do głowicy). Kręcąc nim będziesz zmieniał napięcie strojenia i przestrajał głowicę.
    Możesz zrobić podobny zespół przełączanych potencjometrów montażowych jak w oryginale, tylko zasilanych nie z przetwornicy 33V ale stabilizatora 8V.
    Możesz w końcu wykorzystać jakiś gotowy cyfrowy moduł syntezy, np. TS12 + TP31.
  • Poziom 14  
    Witam, czy potencjometrem dodanym tak jam kolega powiedział do głowicy będę dobrze zmieniał stacje?Czy zamiast tego wskaźnika na tranzystorach mogę podłączyć wskaźnik na U1980?Kolejny kłopot to problem z zakupem ul1200.Gdzie mogę go dostać?Czy można go kupić w warszawie(giełda na wolumenie albo w "podziemiach") jeżeli tak to w którym sklepie?I gdzie podłączyć ten rds?
    A może Ul1200 ma jakieś zamiennik?A jeszcze jedno czyli D1 w demulatorze fm z wkręcanym rdzeniem można zastąpić dławikiem osiowym?Cy kolega wykonywał te n tuner z tą zmianą?