Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zakłóca odbiór telewizji

13 Cze 2010 22:33 2435 7
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich ;)

  Nie jestem pewien, czy to właściwy dział (bo temat z pogranicza), ale widywałem tu podobne tematy, więc zaryzykuję.

  Otóż pracujący komputer wywołuje specyficzne zakłócenia sygnału telewizyjnego na niektórych kanałach.

  Naskrobałem prosty schemat ukazujący, jak wygląda rozstawienie sprzętów w pokoju. Zdaję sobie sprawę, że jest tu zapewne wiele błędów i wiele rzeczy można by zrobić lepiej/inaczej, ale własnie dlatego, że możliwości jest wiele, a ja jestem taką nogą w temacie, zwracam się o pomoc:

  Komputer zakłóca odbiór telewizji

  Kabel antenowy telewizji kablowej vectra (kolor niebieski) przebiega przy ścianie za biurkiem z komputerem, do dekodera, dalej łączy się z TV przez eurozłącze (kolor granatowy). Kolorem czerwonym zaznaczyłem orientacyjny schemat zasilania. Przedłużacz od komputera posiada uziemienie i filtr przeciwprzepięciowy. Przedłużacz od TV nie.

  Problemem są różnego rodzaju zakłócenia obrazu. Kiedy komputer po prostu jest włączony, występują sporadycznie i nie są uciążliwe. Ale wystarczy jakakolwiek aktywność przy nim (otwarcie folderu, uruchomienie przeglądarki, itd), aby zakłócenia na kilka sekund uniemożliwiły oglądanie Tv, czasem obraz całkowicie zanika. Co interesujące, problem występuje tylko na niektórych kanałach w ofercie. M.in. TVP, Nsport, National Geographic i kilku innych, podczas, gdy większość kanałów wydaje się być na problem całkowicie odporna. Przy wyłączonym komputerze zakłócenia nie występują, co zdaje się wykluczać z grona podejrzanych router, który pracuje cały czas.

  Tylko co dalej? Od czego zacząć śledztwo? Czy problemem może być przebieg kabla antenowego tuż obok obudowy komputera? Czy raczej poplątane zasilanie? A może jeszcze coś innego? Tak jak napisałem, moja wiedza pozwala jedynie na wątłe domysły, na podstawie których nie chcę na ślepo reorganizować całego domu. Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie ;)
 • Spec od komputerów
  Komputer jest podpięty go gniazda z bolcem uziemiającym ? Metalowa obudowa komputera powinna być ekranem. Inną sprawą to jakość zasilacza komputera. Jak masz możliwość podłącz komputer lub TV do innego gniazda zasilanego z innej fazy. Należałoby też sprawdzić ciągłość ekranu kabla antenowego TV.
 • Poziom 22  
  Osobiście obstawił bym na kabel antenowy. Wykluczył bym zasilanie. Nie wiem jakiej jakości jest ten kabel ale myślę że zastosowanie kabla z pożądanym ekranem by pomogło.
 • Poziom 35  
  Sygnał analogowy b.podatny na zakłócenia.
  Sprawdzić zakończenia wtyczek i ewentualnie odległości od kabli zwiększyć i obserwować.

  Nie wykluczone też jakieś uszkodzenie w PC dające taki objaw.
 • Moderator Samochody
  PC miewają w BIOS-Setupie opcję Spread Spectrum - spróbuj poeksperymentować z różnymi jej ustawieniami (czasami tylko enable/disable, ale czasem również % rozpraszania).

  U siebie obserwowałem efekt w odwrotną stronę (zakłócenia w dźwięku z komputera przy transmisji BT) po złożeniu komputera w chińskiej obudowie marki Tracer...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Samochody
  ...ale w/g schematu komputer nie jest, poza zasilaniem, w jakikolwiek sposób połączony z kablówką ani czymkolwiek co do kablówki jest podłączone.
 • Użytkownik usunął konto