Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux ENB 3660 - alarm - prosba o pomoc w diagnozie

niepokoj 14 Jun 2010 08:13 5752 3
    niepokoj
    Level 2  
    Witam wszystkich na początku z racji tego, że to mój pierwszy post. Jednak portal śledzę już od kilku lat i szacunek dla wszystkich, którzy dzielą się tutaj swą wiedzą.

Dzisiaj mam nadzieję, ktoś swą wiedzą mnie pomoże.
    Od jakiegoś czasu mam problem z lodówką Electrolux ENB 3660, kupiona w 2003

Objawy:
    - od czasu do czasu (1-2 na dobę) lodówka zaczyna piszczeć i migają 3 lampki na panelu
    - po kilku minutach piszczenie ustaje samoistnie, po resecie z prądu także ustaje
    - przy wyłączaniu kompresora słychać ze sterownika cichutkie piśnięcie (praktycznie za każdym razem)
    - nie działa wyłącznik na panelu - tzn przy naciśnięciu słychać piśnięcie ale nie można wyłączyć lodówki
    - temperatura w zamrażarce przy ustawieniu obu pokręteł na max waha się od -10 do -20 (fakt, że w ostatni weekend było dość gorąco + władowaliśmy tam 10 kg truskawek i trochę piszczała alarmem temperaturowym)

Pytania do fachowców:
    - co oznacza mruganie 3 lampek kontrolnych (od lewej 2 na czerwono, ostatnia na pomarańczowo)
    - czy to może być uszkodzony sterownik ?
    - czy jeżeli w zamrażarce na najwyższej półce temp zmienia się w ciągu 10 minut od -20 do -10 to znaczy, że grzałka do odszraniania działa ?

Oczywiście lodówka została wyczyszczona z kurzu na skraplaczu i przeczyszczone były styki na sterowniku.
    Zastanawiam się czy wymienić sterownik czy to może szwankuje inna część ?

Z góry dziękuję za wskazówki
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    niepokoj
    Level 2  
    Podbiję, bo:

- Wymieniłem sterownik
    Teraz lodówka daje się wyłączać i wyłączać przyciskiem na panelu, ale nadal:

- od czasu do czasu (1-2 na dobę) lodówka zaczyna piszczeć i migają 3 lampki na panelu, po kilku minutach piszczenie ustaje samoistnie, po wyłączeniu / włączeniu także ustaje
    - przy wyłączaniu kompresora słychać ze sterownika cichutkie piśnięcie (praktycznie za każdym razem)

Wchodzę w tryb testowy (włączenie lodówki z przytrzymanymi 3 klawiszami) ale nie mam dokumentacji żeby przeprowadzić diagnozę

W tym trybie przyciskam po kolei
    - przycisk alarmu - zapala się
    - przycisk temperatury - zapala się
    - przycisk szybkiego zamrażania - też się zapala.
    Jedna rzecz - podświetlenie pokręteł zmienia częstotliwość pulsowania

Jeśli ktoś ma dostęp do dokumentacji to bardzo proszę o pomoc.
    Serwis, który wymienił sterownik stwierdził, że wszystko OK, ale parę godzin po ich wyjściu lodówka znowu zaczęła piszczeć jak wyżej.

z góry dzięki
    Tomek
    kalupek
    Level 1  
    Witam! Miałem dokładnie ten sam problem w tej samej lodówce, w serwisach chcieli wymieniać całą elektronikę, inni radzili wyrzucić lodówkę na złom! Problemem był czujnik temp parownika na przodzie zaraz przy drzwiach zamrażarki - dostawał przerwę chwilami. Pozdrawiam
    niepokoj
    Level 2  
    Witam,

Dobrze wiedzieć o czujniku na przyszłośc.

U mnie problem został rozwiązany w następujący sposób:
    - sterownik wymieniony (pierwszy raz) i tak jak pisałem wcześniej - dziwne zachowanie, mniej więcej takie jak na starym sterowniku przed wymianą
    - sprawdziłem daty produkcji starego i "nowego" sterownika - wyprodukowane w tym samym okresie, zatem nie nowy tylko "regenerowany"
    - reklamacja w serwisie, który zajmował się tematem
    - zamówili nowy sterownik, po wymianie wszystko OK

wniosek - sprawdzać co panowie montują - kontrola najwyższą formą zaufania ;)