Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux ENB 3660 - alarm - prosba o pomoc w diagnozie

niepokoj 14 Jun 2010 08:13 5911 3
    niepokoj
    Level 2  
    Witam wszystkich na początku z racji tego, że to mój pierwszy post. Jednak portal śledzę już od kilku lat i szacunek dla wszystkich, którzy dzielą się tutaj swą wiedzą.

Dzisiaj mam nadzieję, ktoś swą wiedzą mnie pomoże.
    Od jakiegoś czasu mam problem z lodówką Electrolux ENB 3660, kupiona w 2003

Objawy:
    - od czasu do czasu (1-2 na dobę) lodówka zaczyna piszczeć i migają 3 lampki na panelu
    - po kilku minutach piszczenie ustaje samoistnie, po resecie z prądu także ustaje
    - przy wyłączaniu kompresora słychać ze sterownika cichutkie piśnięcie (praktycznie za każdym razem)
    - nie działa wyłącznik na panelu - tzn przy naciśnięciu słychać piśnięcie ale nie można wyłączyć lodówki
    - temperatura w zamrażarce przy ustawieniu obu pokręteł na max waha się od -10 do -20 (fakt, że w ostatni weekend było dość gorąco + władowaliśmy tam 10 kg truskawek i trochę piszczała alarmem temperaturowym)

Pytania do fachowców:
    - co oznacza mruganie 3 lampek kontrolnych (od lewej 2 na czerwono, ostatnia na pomarańczowo)
    - czy to może być uszkodzony sterownik ?
    - czy jeżeli w zamrażarce na najwyższej półce temp zmienia się w ciągu 10 minut od -20 do -10 to znaczy, że grzałka do odszraniania działa ?

Oczywiście lodówka została wyczyszczona z kurzu na skraplaczu i przeczyszczone były styki na sterowniku.
    Zastanawiam się czy wymienić sterownik czy to może szwankuje inna część ?

Z góry dziękuję za wskazówki
    niepokoj
    Level 2  
    Podbiję, bo:

- Wymieniłem sterownik
    Teraz lodówka daje się wyłączać i wyłączać przyciskiem na panelu, ale nadal:

- od czasu do czasu (1-2 na dobę) lodówka zaczyna piszczeć i migają 3 lampki na panelu, po kilku minutach piszczenie ustaje samoistnie, po wyłączeniu / włączeniu także ustaje
    - przy wyłączaniu kompresora słychać ze sterownika cichutkie piśnięcie (praktycznie za każdym razem)

Wchodzę w tryb testowy (włączenie lodówki z przytrzymanymi 3 klawiszami) ale nie mam dokumentacji żeby przeprowadzić diagnozę

W tym trybie przyciskam po kolei
    - przycisk alarmu - zapala się
    - przycisk temperatury - zapala się
    - przycisk szybkiego zamrażania - też się zapala.
    Jedna rzecz - podświetlenie pokręteł zmienia częstotliwość pulsowania

Jeśli ktoś ma dostęp do dokumentacji to bardzo proszę o pomoc.
    Serwis, który wymienił sterownik stwierdził, że wszystko OK, ale parę godzin po ich wyjściu lodówka znowu zaczęła piszczeć jak wyżej.

z góry dzięki
    Tomek
    kalupek
    Level 1  
    Witam! Miałem dokładnie ten sam problem w tej samej lodówce, w serwisach chcieli wymieniać całą elektronikę, inni radzili wyrzucić lodówkę na złom! Problemem był czujnik temp parownika na przodzie zaraz przy drzwiach zamrażarki - dostawał przerwę chwilami. Pozdrawiam
    niepokoj
    Level 2  
    Witam,

Dobrze wiedzieć o czujniku na przyszłośc.

U mnie problem został rozwiązany w następujący sposób:
    - sterownik wymieniony (pierwszy raz) i tak jak pisałem wcześniej - dziwne zachowanie, mniej więcej takie jak na starym sterowniku przed wymianą
    - sprawdziłem daty produkcji starego i "nowego" sterownika - wyprodukowane w tym samym okresie, zatem nie nowy tylko "regenerowany"
    - reklamacja w serwisie, który zajmował się tematem
    - zamówili nowy sterownik, po wymianie wszystko OK

wniosek - sprawdzać co panowie montują - kontrola najwyższą formą zaufania ;)