Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen berlingo 2003 2.0 hdi brak świateł pozycyjnych

t0mmek 14 Jun 2010 08:34 17555 5
 • #1
  t0mmek
  Level 2  
  Witam.

  Mam problem brak świateł pozycyjnych z lewej strony, podświetlenie pokręteł nagrzewnicy i tablicy rejestracyjnej. Samochód z klapą i dwa razy drzwi przesuwne.
  Szukam schematu instalacji. Znalazłem uszkodzona izolacje przewodu w przelotce tylnej klapy, prawdopodobnie zwarcie. Wszystkie bezpieczniki dobre a dalej nie ma zasilania. Możliwe, że nie ma bezpiecznika odpowiedzialnego za światła pozycyjne?
  Może jakieś sugestie gdzie szukać? Uszkodzone BSI ?
  Poprawiłem temat. Robokop
 • Helpful post
  #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • #3
  t0mmek
  Level 2  
  Czy mógłby mi Pan przesłać schemat instalacji elektrycznej świateł postojowych?
  Berlingo 2003 2.0hdi VF7GJRHYK93026621 OPR (nie jestem pewny który to )09569fv lub 10844
  Niema zasilania z BSI na 15 pinie na czarnej kostce. Zastanawiałem się czy nie można zrobić mostka po przekaźniku z prawych lamp

  z góry dziękuje i pozdrawiam
 • #4
  bj86
  Level 14  
  u mnie (Berlingo 1.6 HDi z 2008r.) z kolei brak prawych świateł pozycyjnych i do tego prawej lampki oświetlającej tablicę rejestracyjną. mam jakiś schemat z Haynes'a, ale wg niego coś takiego fizycznie nie ma prawa się dziać. dodatkowo nie zgadzają się w nim oznaczenia bezpieczników, więc przypuszczam, że jest guzik warty.

  pytanie: które bezpieczniki odpowiadają za powyższe światełka? jak sprawdzić, czy winny jest BSI, przełącznik zespolony czy może coś jeszcze innego?
 • #5
  Oscar15
  Level 11  
  Udostępniam schemat elektryczny świateł pozycyjnych.
  Możesz mieć zablokowane również BSI. Często się BSI blokuje gdy dochodzi do zwarcia w obwodzie świateł pozycyjnych. Odblokowanie polega na:włączeniu zapłonu i jednoczesnym pociągnięciu przełączników (kierunkowskazów i wycieraczek) do siebie . Trzymamy tak ok 10-15 sekund .Jeżeli BSI było zablokowane przy odblokowywaniu pojazd powinien nam zatrąbić. Jeżeli zatrąbi oznacza to że BSI odblokowało się i powinny pojawić się światła pozycyjne.
 • #6
  bj86
  Level 14  
  Dzięki za schemat, zaraz mu się przyjrzę. Na pewno tak wygląda procedura resetu BSI? Gdzieś znalazłem o włączeniu i wyłączeniu zapłonu, i dopiero pociągnięciu manetek. W przeciwnym razie odpali się spryskiwacz ;)

  W każdym razie skończyło się na wizycie w ASO, gdzie stwierdzili, że BSI jest uszkodzone, prawdopodobnie na skutek zwarcia w gnieździe zapalniczki (?). Wcześniej sam wybadałem, że napięcie nie wychodzi z BSI na lampy. Z tyłu znalazłem oznaczenie przewodu idącego do pozycji (bodajże różowy z ozn. 2878), taki sam przewód (kolor+numer) znalazłem we wtyku 16-pinowym czarnym w BSI (pin bodajże 11?) i okazało się, że nic tam nie było, podczas gdy na przewodzie od lampy lewej (beżowy 2878, pin chyba 3?) napięcie się pokazywało.

  EDIT:
  ze schematu wynikają trochę inne oznaczenia... może kwestia niedopasowania rocznika? albo ja tak na prawdę nic nie sprawdziłem :P