Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar napięcia fazowego - różne wyniki

dgpx 14 Jun 2010 09:34 2424 5
e-mierniki
 • #1
  dgpx
  Level 14  
  Witam,
  Taki temat:
  Kabel 5x4mmkw łączy tablice A z tablicą B. Długość kabla ok 25 mb. Tablica B uległa spaleniu. Po usunięciun tablicy B i ściągnięciu zapasów kabla. Pomiar napięcia na końcówce kabla jest następujący:
  L1 -160V, L2 - 230 V, L3 - 130 V
  W sytuacji, gdy podamy napięcie TYLKO na L1 to na L2 też mam napięcie tyle że sporo niższe.
  Pomiar na początku kabla (na wyjściu zabezpieczenia w tablicy A) napięcia są prawidłowe. Odłączony kabel mierzony omomierzem nie wykazuje zwarcia (ale coś czuję że pomiar omomierzem to zła metoda). I teraz pytanko:

  1. O czym świadczą takie pomiary? Uszkodzona izolacja?

  Wiem, że jest pomiar izolacji kabla, ale może od razu do sklepu po nowy (chociaż chciałbym tego uniknąć jeśli to możliwe)

  Z góry dziękuję
  dgpx
 • e-mierniki
 • #2
  cukras
  Level 17  
  Witam, jeżeli na początku kabla w rozdzielce A jes prawidłowy a na końcu kabla tam gdzie była rozdzielka B jest zły to nie ma co się bawić w pomiary izolacji bo napewno jest uszkodzony. Jak jest możliwość to sprawdź nawet wizualnie kabel czy nie ma wypaleń na powierzchni. Jak są wypalenia to najprawdopodobniej jest to miejsce jego uszkodzenia. Jednak uważam, że jak rozdzielka po pożarze to musiał bardzo duży prąd płynąć i do tego złe połączenia co w efekcie zainicjowało pożar. Moja sugestia- wymień kabel na nowy najlepiej o większym przekroju.
  pzdr
 • e-mierniki
 • #3
  radsat
  Moderator
  cukras wrote:
  wymień kabel na nowy najlepiej o większym przekroju.


  Dobór przekroju dobieramy w zależności od obciążenia, ale o tym autor chyba wie. Oczywiście należy teraz zastanowić się nad przyczyną spalenia rozdzielni B, i spróbować zapobiec temu na przyszłość. Może zabezpieczenia nie odpowiednie!
 • #4
  dgpx
  Level 14  
  Witam,
  żeby było zagadkowo (chociaż mogło się skończyć tragicznie) tablica B zasila 15 pomieszczeń. Wszedzie oświtlenie energooszczędne, brak urządzeń grzewczych.
  Oświetlenie na oddzielnych obwodach zabezpieczone zabezpieczone "eska" B10
  W każdym pomieszczeniu po 2 czasem 3 gniazda elektryczne, zabiezpieczone "eską" 16 ALE C zamiast B (to chyba lipa ?). Róznicówki na gniazdach wtyczkowych. Fazy równomiernie obciażone. Zabezpieczenie w rozdzielni A też 16B, które zadziałało. Niby nikt nic nie podłaczył, ale ogień sie pojawił i jak na razie nie ma pomysłu dlaczego. Na instalację jest projekt, ogladałem protokół z pomiarów.
 • #5
  kondensator
  Level 36  
  dgpx wrote:
  żeby było zagadkowo (chociaż mogło się skończyć tragicznie) tablica B zasila 15 pomieszczeń. Wszedzie oświtlenie energooszczędne, brak urządzeń grzewczych. Oświetlenie na oddzielnych obwodach zabezpieczone zabezpieczone "eska" B10 W każdym pomieszczeniu po 2 czasem 3 gniazda elektryczne, zabiezpieczone "eską" 16 ALE C zamiast B (to chyba lipa ?). Róznicówki na gniazdach wtyczkowych. Fazy równomiernie obciażone. Zabezpieczenie w rozdzielni A też 16B, które zadziałało. Niby nikt nic nie podłaczył, ale ogień sie pojawił i jak na razie nie ma pomysłu dlaczego. Na instalację jest projekt, ogladałem protokół z pomiarów.
  W tych 15 pomieszczeniach zapewne jest także sprzęt komputerowy, UPSy, sprzęt RTV... Posiada zasilacze impulsowe, podobnie jak przetwornice świetlówek. Zasilacze te są tak zrobione aby było tanio (nawet w "markowym drogim sprzęcie", zwłaszcza w dystrybucjach na Europę Wschodnią...)
  No i się zaczyna: "nowoczesne" urządzenia i realia PRL/PRL-bis, dominacja układu TNC, brak prawdziwej konserwacji, aluminium w styku z miedzią + brak podkładek Cu-Al (nie mówię że akurat w tym przypadku, ale ogólnie) - straż pożarna będzie miała coraz częściej co dogaszać, czy prokuratura i rodziny ofiar będą w stanie wymusić zmianę przepisów i instalacji (także tych "zgodnych z projektem")... O stratach materialnych nie mówię, bo będą coraz większe (coraz droższy, gorzej zrobiony i krótszej żywotności sprzęt...).
  Użyj wyszukiwarek: ogólnej, na forum ise.pl, na forumsep.pl, (a nawet na Elektrodzie) wpisując:
  wyższe harmoniczne
  wyższe harmoniczne pożar
  jakość energii elektrycznej
  power quality
  emc
  upalenie n
  upalenie pen

  Życzę miłego czytania (jest co czytać) i wyciągnięcia wniosków.
  Na zachętę:
  http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&am...c.php&f=17&t=11012&p=86679#p86679
  (>http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=17&t=11012&p=86679#p86679<)
  http://forumsep.pl/viewtopic.php?p=22931#22931
  Wyjaśnienie ułatwi zawartość tego co znajdziesz szukając pod hasłami :
  LPQI (po polsku i po angielsku) i
  Charoy (po polsku, wszystkie cztery części)
 • #6
  dgpx
  Level 14  
  witam,
  dziękuję za podpowiedzi
  Elektryk, który układał instalację przyjedzie dziś wieczorem na pomiary wszystkich kabli.

  dgpx