Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepisy bhp przy pracy w rozdzielniach nn i SN

yanex 14 Cze 2010 10:35 25433 13
  • #1 14 Cze 2010 10:35
    yanex
    Poziom 9  

    Witam wszystkich., proszę o pomoc w zwiazku z przepisami dotyczcymi stacji trafo i rozdzielnicy SN.
    A mianowicie gdzie znajde adnotacje ,ile osób powinno brać udział przy wejsci na stacje trafo.
    Kiedyś czytałem taki przepis gdzie była mowa, o conajmniej 2 osobach mających stosowne uprawnienia.
    Proszę podpowiedzcie,bo kumpla starszą zwolnieniem, a mi chcą zwiększyć zakres obowiazków. Tłumaczym im że przy jakich kolwiek pracach w rozdzielnicy SN I NN powinno nas byc 2.
    Pozdrawiam!

    1. Piszesz niepoprawnie, pkt 8.2 i 15 regulaminu.
    2. Zapoznaj się z regulaminem pkt 11.1. Tytuł poprawiłem. [retrofood]

    0 13
  • #3 14 Cze 2010 19:56
    Akrzy74
    Poziom 39  

    A ja zapytam kolegę czy prace o których wspominasz wykonywane są na polecenie pisemne? Jeśli tak, to ile osób ujętych jest w poleceniu i jakie to osoby (funkcje)?
    A może są to prace bez polecenia pisemnego dotyczące pracowników obsługi (np. rozdzielni)?

    0
  • #4 14 Cze 2010 20:17
    HeSz
    Specjalista elektryk

    Akrzy74 napisał:
    A ja zapytam kolegę czy prace o których wspominasz wykonywane są na polecenie pisemne? Jeśli tak, to ile osób ujętych jest w poleceniu i jakie to osoby (funkcje)?
    A może są to prace bez polecenia pisemnego dotyczące pracowników obsługi (np. rozdzielni)?

    Autor pytania nie podał żadnych konkretnych informacji dotyczących rodzaju prac. Prace w rozdzielni mogą być bardzo różne - np. sprzątanie biurka w nastawni :D.
    To o czym piszesz, to już "wyższy stopień wtajemniczenia" - prace pod napięciem, prace w pobliżu napięcia, prace według instrukcji stanowiskowej, itd, itp.Odnoszę wrażenie, że autor pytania albo się przestraszył ( i to mogę zrozumieć), albo zwyczajnie chce się zwyczajnie wykpić. Istnieje jeszcze możliwość, że pracodawca chce "wytrzeć d..ę szkłem" i zmusić pracowników do działań niezgodnych z prawem. W tym ostatnim przypadku pozostaje zawiadomienie PIP.
    Pozdrawiam.

    0
  • #5 14 Cze 2010 20:45
    atlantel
    Specjalista Automatyk

    Witam!
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA GOSPODARKI
    z dnia 17 września 1999 r.
    w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych.
    (Dz. U. z dnia 8 października 1999 r.)
    ......
    § 14. 1. Prace w warunkach szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, określone w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy jako prace szczególnie niebezpieczne, powinny być wykonywane co najmniej przez dwie osoby, z wyjątkiem prac eksploatacyjnych z zakresu prób i pomiarów, konserwacji i napraw urządzeń i instalacji elektroenergetycznych o napięciu znamionowym do 1 kV, wykonywanych przez osobę wyznaczoną na stałe do tych prac w obecności pracownika asekurującego, przeszkolonego w udzielaniu pierwszej pomocy.
    2. Rodzaje prac, które powinny być wykonywane co najmniej przez dwie osoby, określają odrębne przepisy.
    .....

    Dodano po 3 [minuty]:

    Nie obowiązuje już rozporządzenie w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby. Za to pracodawcy mają dodatkowy obowiązek – od połowy stycznia wykaz powinien sporządzić pracodawca.
    Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji.
    Z dniem 18.1.2009 r. zostało uchylone rozporządzenie, które określało przy jakich pracach istnieje konieczność asekuracji, a w konsekwencji które z nich powinny być wykonywane przy asyście drugiej osoby. Niedawna nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła przepis, na mocy którego wykaz rodzajów prac, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, a wymagających wykonywania ich przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji powinien ustalić pracodawca po konsultacji z pracownikami (ich przedstawicielami), uwzględniając przepisy dotyczące danej dziedziny działalności gospodarczej wydane na podstawie art. 23715 Kp.

    Sporządzając wykaz warto pamiętać, że pomimo faktu uchylenia omawianego rozporządzenia może być ono wskazówką przy sporządzaniu „Wykazu rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby”, który będzie elementem zakładowej procedury. Oprócz przepisów branżowych dostosowanych do zakresu działalności danej firmy warto uwzględniać także rodzaje prac wyszczególnione w załączniku do uchylonego rozporządzenia, już nie na zasadzie wymogu litery prawa, ale przydatnych wskazówek.

    Dodano po 9 [minuty]:

    A tu kodeks pracy z wspmnianym art.237
    http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/k0000010.pdf

    1
  • #6 14 Cze 2010 20:58
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

    Do prac niebezpiecznych polecenie pisemne i cała droga formalna:
    - poleceniodawca [uprawnienia D + pisemne upoważnienie kierownika zakładu]
    - dopuszczający [uprawnienia E]
    - wykonujący [zespół z uprawnieniami E]

    W zależności od potrzeb mogą być jeszcze:
    - koordynujący
    - nadzorujący


    Prace pod napięciem i w pobliżu w metrach:

    do 1kV - 0,3 | 0,3-0,7
    1-30kV - 0,6 | 0,6-1,1
    30-110kV - 1,1 | 1,1-2,1

    1
  • #7 15 Cze 2010 09:40
    _Wojciech_
    Poziom 14  

    Nie rozumiem co oznaczają liczby przy napięciach? O jakich metrach mowa?

    0
  • #9 15 Cze 2010 10:10
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

    Witam.

    Przy napięciu do 1kV jako pracę pod napięciem traktujemy wykonywanie czynności bezpośrednio na urządzeniach pod napięciem i 30cm od nich. Jeśli wykonujesz prace, które wymagają zbliżenia się do obiektu pod napięciem na odległość 30cm i mniejszą, to Twoja praca traktowana jest jako praca pod napięciem, pomimo, że fizycznej styczności z napięciem nie masz. Dotyczy to nieizolowanych instalacji na otwartym powietrzu [przewody szynowe itp.] Praca w pobliżu napięcia podobnie, jak opis powyżej, tylko odległość jest 30-70cm.

    Zaniedbanie oficjalnej procedury przy pracach niebezpiecznych skutkuje prokuratorem i innymi służbami... żadna radocha się w kratkę opalać.
    Poza tym wejście samemu do rozdzielni jakiejkolwiek, znajdującej się pod napięciem, to kuszenie losu i głupota, jak się coś stanie, to nikogo w pobliżu nie będzie żeby pomóc, a czasami się krzyknąć nie zdąży... Jak pracodawca przepisów nie zna, to mu je daj. Numery rozporządzeń już padły...

    1
  • #10 15 Cze 2010 18:59
    cranky
    Poziom 26  

    Teoria

    atlantel napisał:

    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA GOSPODARKI
    ciach
    powinny być wykonywane co najmniej przez dwie osoby, z wyjątkiem prac eksploatacyjnych z zakresu prób i pomiarów, konserwacji i napraw urządzeń i instalacji elektroenergetycznych o napięciu znamionowym do 1 kV, wykonywanych przez osobę wyznaczoną na stałe do tych prac w obecności pracownika asekurującego, przeszkolonego w udzielaniu pierwszej pomocy.


    Praktyka:
    Oryginalny dialog elektryka z szefem:
    E: Ale w rozdzielni sam nie moge robić
    S: To sobie palacza z kotłowni weźmiesz do pomocy

    1
  • #11 15 Cze 2010 19:56
    atlantel
    Specjalista Automatyk

    Witam!
    Cranky oczywiście jest taka tendencja, ale to tylko do pierwszego wypadku śmiertelnego lub zbiorowego. Prokurator przeprowadza rutynową procedurę: polecenie uprawnienia itd. I winny musi się znależć- także może być nim szef.
    Śmiertelnego wypadku nikt nie ukryje!

    0
  • #12 15 Cze 2010 21:25
    cranky
    Poziom 26  

    Wiem, właśnie w mojej okolicy staje przed sądem jeden porażony na stacji 15kV, razem z kolegą. Dla prokuratora nie ma znaczenia kto ich wysłał ani to że ktoś przerobił odłączniki. Ważne że nie powiesili tabliczki przy wejściu i że nie używali odpowiedniej odzieży - której nigdy nie było w firmie która ich zatrudniła.
    Przecież mogli odmówić i się zwolnić.

    0
  • #13 15 Cze 2010 21:32
    Akrzy74
    Poziom 39  

    Kolega HeSz napisał:

    Cytat:
    Autor pytania nie podał żadnych konkretnych informacji dotyczących rodzaju prac. Prace w rozdzielni mogą być bardzo różne - np. sprzątanie biurka w nastawni

    Oczywiście, że tak. Równie dobrze może to być wymiana żarówki w pomieszczeniu/ korytarzu dla obsługi :)
    Dlatego proszę autora o sprecyzowanie jakiego rodzaju prace ma na myśli bo dalsze "ciągnięcie tematu" wydaje się bezcelowe.

    0
  • #14 08 Kwi 2011 09:02
    yanex
    Poziom 9  

    Witam na wstępie przepraszam wszystkich za zbyt ogólnikowe pytanie, i za brak szybkiej odp.
    Chodziło o pracę konserwacyjne, przeglądy ( z tego co wiem to nie wolno wykonywać żadnych prac pod napięciem , oczywiście wykluczająć pomiary).
    Sprawa rozwiązała się po rozmowie z inspektorem, który to uświadomił pracodawce o ryzyku i zagrożeniach wynikających z obecności tylko jednej osoby w rozdzielnicy.
    Jeszcze raz dziękuje wszystkim za udział w dyskusji, i za podpowiedzi.
    Zamykam temat
    Pozdrawiam

    1