Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transmiter FM - bardzo się grzeje

barteqqq 14 Jun 2010 15:44 7539 18
Altium Designer Computer Controls
    barteqqq
    Level 21  
    Witam, niedawno kupiłem transmiter FM na allegro - taki za 10zł ( te droższe za 30zł czy nawet 50 zł wcale nie odbiegają jakością od tych tanich. ) no i mam z nim problem. Na początku długo " myślał " - musiałem długo czekać aż radio zacznie grać - ten problem wyeliminowałem wymieniająć kartę SD z 4GB na 2 GB i czyta od razu- bez czekania. Ale po słuchaniu muzyki za jego pomocą po ok 5 min zaczyna się grzać i nie ważne czy gra cicho czy głośno ( z resztą to nie ma nic wspulnego) . Nagrzewa się do tego stopnia że prawie paży, ale jak ostygnie ( ok 10 min ) gra dalej . Może już ktoś się z tym spotkał?

PS i nie piszcie że jak za 10 zł to dziwne że nawet działa bo w sklepie na półce widziałem identyczny zestaw jak mój tylko że za 160 zł
  • Altium Designer Computer Controls
    polonez15
    Level 33  
    Na pewno nie identyczny. Rozbierz i zobacz co się grzeje.
  • Altium Designer Computer Controls
    barteqqq
    Level 21  
    podejrzewam że dioda która podświetla wyświetlacz jest za mocna, lub napięcie w gnieździe zapalniczki za duże
    Ronin64
    Level 35  
    Czy dioda się grzeje? Zresztą już dawno powinna ulec zniszczeniu przy takich warunkach. Być może grzeje się jakiś element w torze zasilania ale bez rozebrania nie ustalisz tego.
    polonez15
    Level 33  
    Zapewne jakaś przetwornica na 34063 lub coś podobne ale gdybać nie ma co.
    SaYruS1
    Level 23  
    Mam podobny transmiter. Tam jest zwykły stabilizator 7805 i to on się grzeje gdyż nie posiada radiatora, u mnie też się nagrzewa choć na kartach sd mniej, a na usb bardziej. Cena = jakość = czas działania :D
    barteqqq
    Level 21  
    rozebrałem to " cacko " i nie wiem co się grzeje

nie znam się za bardzo na elektronice więc mam kilka pytań - czy grzeje się to coś czarne pod wyświetlaczem, to coś czarne nad wyświetlaczem i czy dałoby radę wsadzić tam jakiś radiatorek?
    SaYruS1
    Level 23  
    Pisałem że elementem który się nagrzewa jest stabilizator 7805 jak nie wiesz jak wygląda to wpisz w google. Jak się nie znasz to nic nie zmieniaj, w zamkniętej obudowie sam radiator może nie wystarczyć a stabilizator może się nagrzewać do 125st, potem zadziała zabezpieczenie termiczne.
    Ronin64
    Level 35  
    Podaj oznaczenia na elemencie PU1.
    Elektromonterek
    Level 15  
    Witam.
    Też kupiłem takie badziewiątko i mam inny problem.
    Jak wrzucam mu SD to pokazuje trzy kreski i wraca do wyświetlania MHZ - nie zapala się ikonka, że karta jest włożona. Na USB z czytnika SD działa bez problemu. Karty próbowałem już formatować w FAT16/32 NTFS i nic. (testowałem na 128MB i dwóch 2GB) Przymierzam się do rozbebeszenia kaszany i sprawdzenia pinów przy wejściu na karty.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Nie lepiej odesłać do sprzedawcy jako zepsuty? Rozbierając go stracisz gwarancję i tyle .

PS: koszt paczki (w obie strony) musi zwrócić Ci sprzedawca ale zaznacz że to REKLAMACJA a nie odstąpienie od umowy (takie jest prawo).
    barteqqq
    Level 21  
    Jeżeli jest tak jak piszesz to co to za gwarancja " DOOR TO DOOR " bo szukałem na necie i znalazłem że jest to gwarancja w której sprzedawca pokrywa cały koszt przesyłki w obie strony jeżeli stwierdzi że produkt jest uszkodzony i podlega gwarancji. Więc jak to jest ??

Dodano po 3 [minuty]:

a co do transmitera mój na początku też nie działał poprawnie - to znaczy jak wsadziłem do niego kartę 4GB to bardzo długo ją czytał - jakieś 5 min i to niezależnie czy była tam jedna MP3 która zajmuje ok 2 MB czy caa karta zapełniona. Ale pewnego razu wsadziłem kartę 2GB ( cała zapełniona w MP3) Kingstona i zaczął grać od razu i bardzo poprawiła się jakość dźwięku w porównaniu z poprzednią kartą.
    gladiator
    Level 15  
    Koledzy a jak z jakością dźwięku z tego cacka LOL
    barteqqq
    Level 21  
    no na pewno jest gorzej jak z płyty, ale nie jest tragicznie jak na taką cenę. Im mniejsza karta ( ja mam 2 GB ) tym szybciej przełączają się utwory i lepsza jakość dźwięku co do iPODa i pendrive nie wiem bo nie używałem a z kartą najwygodniej bo mało wystaje po za transmiter, I nie kupuj tych po 50, czy 20 , ja kupiłem ten za 8 zł na allegro i jestem zadowolony. AHA po zakupie ściągnij sobie folię z wyświetlacza to nie będzie się tak grzał a ona i tak po 3 dniach sama zejdzie ( nie zauważyłem jej na początku i z tąd mój problem opisany kilka postów wcześniej :D )
    uboot571
    Level 12  
    Witam
    Czy użytkownik barteqqq może jeszcze powiedzieć jaki procesor siedzi w transmiterze, ale najbardziej interesowałoby mnie zdjęcie pokazujące przyłącze gniazda jack. Ponieważ w niektórych modelach można wyciągnąć z tego gniazda sygnał audio.
    krzysztofff
    Level 11  
    Powiem wam ja miałem taki problem, że kupiłem bardziew za 13,99 lol, tak dla doświadczenia sprawdzić jak to chodzi/ działa no i sprawdziłem "na jeden raz" potem już PADŁŁ;/ na wyświetlaczu w zasadzie pokazywała się tylko kropka nic więcej karty nie działała nic.
    No to przedzwonię zobaczę czy kolo udziela jakiejś gwarancji... oczywiście jak się spodziewałem NIE.
    Więc postanowiłem rozebrać.

Wiozłem rozebrałem obudowę letko tym shitem poruchałem we wszystkie strony nagle szok ;| wyświetlacz zatrybił nastawiłem częstotliwość i jak do tej pory wszystko ładnie gra i chodzi. ;)

być może coś nie stykało w tym wyświetlaczu bądź jakiś innych układach.

pisze jak było u mnie może komuś się przydają wskazówki jak "rozebrać, poruchać i wsadzić" a nagle WOW DZIAŁA HAHA ;)
    marianm68
    Level 17  
    Witam.
    Zdaję sobie sprawę, że temat praktycznie umarł ale chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat zasilania tanich transmiterów i w pewnym sensie podsumować temat "grzania się".
    Swego czasu kupiłem dwie sztuki transmiterów. Kryterium ważnym dla mnie było napięcie zasilania 24V (miały pracować także w ciężarówkach gdzie napięcie zasilania osiąga nawet 28,8V).
    Po odebraniu paczki postanowiłem sprawdzić jak grają. Podłączyłem jeden do zasilacza 12V, podpiąłem pena usb, dostroiłem radio. Działało (grało) przyzwoicie. Jednak....
    Po chwili zauważyłem że Transmiter bardzo nagżał się w gnieździe zapalniczki.
    Jako człowiek ciekawski (albo dociekliwy) postanowiłem zajrzeć do środka urządzenia.
    Okazało się, że zasilanie (stabilizator na 5V) jest zrobione w najprostszy możliwy sposób: rezystor,dioda zenera i tranzystor npn. A ja naiwny liczyłem na przetwornicę w transmiterze za kilkanaście złotych bo według opisu sprzedawcy miała pracować pod 12 i 24V.
    Konstrukcja stabilizatora dyskwalifikowała używanie w ciężarówce (nie przetrwałby kilku sekund przy 28V) a i w osobówce gdzie napięcię może osiągnąć 14,4V nie dawała szans na długie życie transmitera. Transmiter pobiera z podpiętym pendrivem około 120mA (100 - 150mA - zależy od typu pena) przy spadku napięcia na tranzystorze 9,5V jest wytracana zbyt duża moc zamieniana na ciepło i zamiast transmitera mamy grzałkę.
    Oba transmitery trafiły do szuflady.

Wygląda na to, że chińscy przyjaciele aby obniżyć ceny robią te urządzenia "na sztukę". Zastosowanie stabilizatora 7805 z zabezpieczeniem termicznym daje nadzieję że urządzenie po "ostygnięciu" wznowi pracę, ale gdy stabilizacja jest na zenerze i tranzystorze to skutkiem będzie zniszczenie tranzystora (wcześniej lub później).

Mając trochę wolnego czasu postanowiłem przerobić zasilanie tych transmiterów.
    Rozebrałem jeden, pomierzyłem obudowę (wnętrze wtyczki), przeszukałem swoje zasoby części i w efekcie złożyłem przetwornicę na MC34063 którą udało się wepchnąć zamiast "oryginalnego" chińskiego zasilania.
    Na zdjęciu otwarte zasilanie transmitera po lewej przetwornica a po prawej "chińskie" zasilanie. Dla niewtajemniczonych: element w centrum "chińczyka" to tranzystor NPN, prawy górny róg to dioda zenera smd a poniżej rezystor 470ohm .
    I analogicznie druga strona płytki
    Przetestowałem na napięciach od 10 do 20V (mam taki zasilacz), przetwornica praktycznie się nie nagrzewa (w końcu to przetwornica) i zakładam że napięcia w ciężarówce też jej nie zaszkodzą. Zakłóceń od przetwornicy nie słychać.

Znalazłem w sieci porady aby w szereg ze stabilizatorem liniowym łączyć diody prostownicze czy odpowiednio dobrany rezystor ale obawiam się że nie zmniejszy to nagrzewania się transmitera bo elementy musimy zamontować wewnątrz obudowy a to nie zmniejszy ciepła wydzielanego przez obwody zasilania.

Jedynym skutecznym sposobem wydaje się wstawienie przetwornicy.
    Zrzuty z KiCad-a Transmiter FM - bardzo się grzejeTransmiter FM - bardzo się grzeje