Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki chinskie i polskie - porównanie

28 Sie 2004 20:46 2033 18

• Spec od akustyki
    W prawym narozniku pokoju stanął Alphard HW 1000. W lewym narożniku natomiast troche dziwny twór. Kosz od GDN 25/60, cewka i dolny resor także. Membrana natomiast kupiona na stoisku alpharda na giełdzie we Wrocku. Zawieszenie twarde. Tak więc wygląd obu bardzo podobny. Magnes podobnej wielkości. I co teraz. Czy lepiej spisze sie głośnik, przy którym Chinczyk pracuje za miche ryżu dziennie, czy nasz rodzimy produkt, przy którym Polak pracuje od kilku miesiecy za friko.

Wygląd: Oba podobne, w tonsilu membrana lakierowana, w alfredzie nie. Reszta to kwestia gustu, a wiec: 1:1

Podłączam. Odkręciłem troche wzmacniacz i właczyłem muzykę..... i co?? Czyzbym nie podłączył alfreda?? Nieee!! Skręcam balance i gdzies tam daleko w tyle wyłania sie bełkot alfreda. A wiec 2:1 dla tonsila

Próba basu. Oba głośniki pracują w identycznych obudowach 32l zamknieta. Najpierw tonsil. Bas nie jest porywajacy, ale ładny, czytelny i szybki. W sam raz jak na mała satelitkę w której pracuje. Kolej na alfreda. Słuchac coś jakby stukanie klapy od kibla. Dałem troche głośniej i dzwięk wyszedł z kibla i tak został. 3:1 dla tonsila

Zawieszenie w obu głośnikach twarde, wiec powinny sobie dobrze poradzić z przetwarzaniem średnich tonów. Znów tonsil. Wokal brzmi ładnie, jest wyrazisty. Głośnik osiąga nawet dość wysokie częstotliwości. Mysle ze do 5kHz. Kolej na mojego faworyta :D Nie zawiodł mnie i tym razem. Alfredzik ledwo dociagal do obiecanych 3kHz. Wokale szczególnie kobiece Brzmią jak zza grubej szyby. 4:1 dla tonsila

Wychodzi na to, ze pomimo podobnej wielkosci magnesu, w Chinach materiał ten jest gorszy :D Akurat HW1000 był jednym z głośnikow alfreda, który nie był najgorszy. Dopuki nie stanął do porównania z innym głośnikiem. Wnioski wysnujcie sami

P.S. Później nastąpiła zmiana narozników, ale jakoś dziwnie wynik był dokładnie taki sam :D
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 40  
    Ostatnio podlaczylem sobie RW1500 i jak na glosnik estradowy wykazal sie mizerna skutecznoscia 90dB. A wokala z niego zadnego nie bylo, nawet bez filtru gral jak subbas. Choc bas mi sie podobal ale tylko w closed ktora ma az 120litrow.

No coz alfredy sa tanie i tylko do basu.
  • Poziom 17  
    Z tą klapą od kibla to pojechałeś ostro. Aż sie roześmiałem. Ciekawe jak by wyglądała konfrontacja 20/80/2 z tym alfreem ale sądząc po tym co zrobiłz nim ten 25/60 nie było by czego podziwiać w takim pojedynku. Ja tam jużdawno sobie wziołem do serca ża alfredy to tylko kilka głosników reszta do bani. Wole pomóc rodakom kupując tonsila luch chociaż sąsiadom biorąc tesle a nie bawić sie w jakieś gówniane alfredy
  • Poziom 18  
    to nie wojna, tylko bitwa polsko-chinska. fajny opis:)
  • Poziom 31  
    wogule jak można porównywać jakieś chińskie badziewie z naszym rodzimym tonsilem?ja tego nie rozumiem...cudze chwalicie swojego nie znacie :(
  • Poziom 19  
    Cześć!
    Tu nie chodzi o to co chińskie a co polskie.
    "Flagowiec" (LW 800 ;) Alpharda kosztuje 40 a analogiczny 20/80/2 ok 130.
    Różnica cen chyba tłumaczy różnicę jakości. A wynik takiego pojedynku był znany przed jego rozpoczęciem (Jak Wisła vs Real).
    Pozdrawiam!
    Alfrednovi
  • Poziom 31  
    i przez to Tonsil mial problemy finansowe :cry: - przez te nieco dresiarskie, tanie "glosniki" (np. Alphard)... przykra sprawa, no ale na szczescie wystarczy dzisiaj przejsc sie po roznego typu MediaMarkt, EURO RTV&AGD itd., by zobaczyc naprawde niezly wysyp nowych konstrukcji naszego rodzimego producenta :)
  • Poziom 13  
    A jak ten GDN 25/60 gra w większej obudowie! Właśnie robię kolumny 3-way na tym głośniku i podczas testów wsadziłem go do 40l closed (więc dość podobnie jak Kwaczor), a ostatecznie umieściłem go w ok. 75l BR (strojone na ok. 36 Hz - ale to ciut za wysoko, więc jeszcze kombinuję). Jak można się spodziwać różnica jest znacząca, w tej obudowie ten głośnik naprawdę pokazuje, co potrafi - bas nie traci dużo na szybkości, a jest głęboki, taki hmm.... "mięciutki" :) Miodzio!
    Pozdrawiam wszystkich miłośników polskiego sprzętu!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przypominam tylko, ze tzw. "twardosc" zawieszenia to nie kwestia resoru gornego (przynajmniej do pewnego poziomu wychylenia), a kwestia zawieszenia dolnego! Jesli resor gorny jest w postaci faldu membrany i pozwala na okreslone wychylenie - powiedzmy na poziomie liniowego - to glosnik pracuje bardzo podobnie do takiego samego ukladu, ale z zawieszeniem np. gumowym (w sporym przyblizeniu). Tak wiec czest. rezonansowa zalezna jest od masy drgajacej i podatnosci zawieszen - ktora w przypadaku resoru w postaci faldu w poczatkowej fazie jest identyczna do innego typu resoru gornego (przy zachowaniu tych samych mas). Zawieszenie w postaci faldu membrany ma zalety w postaci niklych rezonansow wlasnych i nieliniowosci - czyli w przypadku przeciazanych amplitudowo glosnikow estradowych zapobiega zniszczeniu glosnika poprzez rozklepanie karkasu o spod, uniemozliwiajac osiaganie zbyt duzych amplitud...

Widac po tym eksperymencie przewage wykonania magnesu przez Tonsil, zapewne tez i dokladnosci - bliskosc nadbiegunnika i cewki - mala odleglosc miedzy nimi. Nie zapominajmy o cewce - byla z Tonsila, jesli calosc zrobiles poprawnie - zachowal sie parametr B*l - na poziomie okolo 10 T*m. Widac, ze Alfredowi daleko do tego wyniku, ktory na marginesie nie jest powalajacy w tej srednicy...
  • Poziom 17  
    Czytałem jakiś czas temu, że gość wymienił 2xlw800 na 2x Tonsil GDN 20/80/2 i nie było prawie różnicy, gość był bardzo zły, bo zmarnował poprostu kasę. Więc trzeba być ostrożnym w wydawaniu opinii, nie można sprowadzać wszystkiego do jednego, nawet alphard ma głośniki godne uwagi!!
  • Poziom 35  
    a ja myśle troche innaczej 8) patroityzm patriotyzmem ale u mnie decyduje kasa zróbcie takie porównanie jeden gdn 30/80/2 za 228zł kontra 3x lw1200 (żeby cenowo było to samo bo 3 lw po 70 zł =210 nawet taniej :D ) i tera porównajcie kwaczor jesteśmy qmplami ale to porównanie było niesprawiedliwe gdn 25/60 kosztuje koło 100 a hw1000 30zl !!!!!!!!!!! jak ten hw miałby być lepszy od tego gdn ?????? ja daje głowe że te lw by wygrały (nobo nawet jeśli jeden ma 86db to dwa 89 trzy 92 tyle co tonsil tylko że duuuuuuużo większa buda wyjdzie )

ja mam 30 zł kieszonkowego mieszięcznie + zarobki z napraw sprzętu i zabawy w komis :D (kupie za 20 zł sprzedam za 40 zł ) to nA LW1200 za 70zł zbierałem dwa miechy (musiałem ograniczyć imprezki wszelkie prace nad wzmacniaczami piwsko wódke i takie tam :D ) i jakoś uzbierałem ja nie uzbierał bym na gdn 30/80/2 który jest moum marzeniem :cry:

mam go tylko dlatego że kupiłem walniętego za 30 zł teraz kupie części naprawczwe za koło 50 zł i bede miał tonsila :) ale tylko tym sposobem

alfred to dno parametry z kosmosu i inne cuda ale jest tani :)

dajcie mi 1000000000000zielonych :D i bede kupował tonsile wrzeszcząc alfred do pieca buszmen do kosza !!!!!!!!!
  • Poziom 38  
    Micho a.Popieram cie.Kwestia opisu bżmienia jest INDYWIDUALNA dlatego nie należy sie wzorowac na tym co mówią inni ;).Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Micho a - 3 Alphardy to 90,77 dB. Jak to z decybelami bywa.
  • Spec od akustyki
    No ta 90,8 dB ale na 2,83V a to nie to samamo co na 1W !!!
  • Poziom 17  
    NIe no ten gość co wymienił lw na gdny to chyba był głuchy. Różnica jest duża może nie tak jak byśmy sie spodziewali po 100zł w cenie ale jest. Inna sprawa że ten Gdn wcale nie zbyt lubi techniawki. Lepiej sie spisuje w utworach gdzie potrzeba niskiego czy też nie ale zróżnicowanego basu a lw to czy tak ma byc czy nie i tak gra swoje. Jak ktoś na słaby słuch i nie potrafi rozróżnić brzmienia głosików to niech sie za audio nie bierze. Druga jego głupota to to ze za 300zł to już można kupić głośnik z klasą. No ale jak zrobiłtak ma. Tonsil ma dobe głośniki ale nie wszystkie !!! Raczej nie zdarzają mu sie takie wpadki jak alfredom ale nie mozna ślepo wieżyć w nazwe firmy i gonić do sklepu po kolejny nie znany man głosnik.
  • Poziom 35  
    sory to ja nie doczytałem dokładnie i napisze swoje zdanie kiedy indziej bo dzisi aj troche jeszcze spie po imprze powiem tylko że niektórym gdn 30/80/2 styknie do techna mi np tak :D

qrde jezu ale wpada 2 razy posta zmieniałem :oops: przewpraszam moderatorów i wszystkich użytkowników :roll:
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zanim sie rozpedzicie, panowie, za bardzo z tym droczeniem, proponuje sie troche wyluzowac.

Porownanie glosnikow o tak roznych cenach tez ma sens, bo w koncu dlaczego nie? Skoro ktos mowi, ze Alfred jest tandetny, to dobrze, ze porownuje konkretnie - widac w porownaniu z czym Alfred blyszczy juz wielkimi niedociagnieciami...

Musze zmartwic wszystkich entuzjastow niskiego basu - z tonsilowskimi GDN-ami ta wycieczka sie nie powiedzie i nie wyjedziemy poza rejony Cisia...To nie sa glosniki, ktore maja schodzic ponizej 40 Hz, niezaleznie od srednicy.

Patrzac na efektywnosc, nalezy uwzglednic jej rozklad w funkcji czestotliwosci, o czym znowu zapominacie!

Wole glosnik, ktory ma 86 dB z wata, ale jeszcze do poziomu 35 Hz, niz taki, ktory ma te 92 przy 100 Hz, a przy 50 Hz juz 85, przy 35Hz 82...(tylko przyklad).
    Patrzcie nie na podana wartosc, ale na efektywnosc dla konkretnych czest. - proponuje zerknac ile ma ten GDN30 na 40 Hz...
  • Poziom 20  
    ze sie tak wtrace :)
    gdn 30/80/2 przy 40Hz ma 80dB
  • Poziom 11  
    nie ma co tu porównywać alphard to jak dla mnie alpierd nic ciekawego chociaż przyznam że w szerokiej gamie alpierdów jest kilka pozycji udanych choć można je policzyć na palcach jednej ręki. Natomiast tonsilki są bardzo dobrymi głośniczkami i efektownymi.Nie są tak mocożerne jak alpierdy i przy niewielkiej mocy można uzyskać naprawde piękne brzmienie. Ja osobiście wolę wydać troszkę więcej grosza i kupić tonsila niż jakiś chinski szmelc.Zeby wysterowac dobrze alpierda potrzebujesz małej elektrowni to nie jest tego warte. Piękne głebokie brzmienie, duza efektywnośc to to czeko możesz spodziewać sie po tonsilu, polecam cze :)