Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATMEGA8][C] Ograniczenie prądowe

Faber33 08 Jul 2010 15:42 7534 77
Tespol
    Faber33
    Level 16  
    szelus a czemu źle jeśli minus z GND????

Minus mam podpięty tak jak na rysunku:

• Tespol
    szelus
    Level 34  
    Faber, czy ja wyglądam na wróżkę, żeby wiedzieć, gdzie co jest na tej płytce? Moja szklana kula ma dzisiaj urlop. ;)

Minus z GND jest źle, ponieważ ten zasilacz działa tak, że stabilizuje napięcie pomiędzy + i - tego kondensatora 1000uF (brak oznaczeń numerów elementów na schemacie nie ułatwia mi wyjaśniania, na szczęście 1000uF jest tylko jeden).
    Pomiar prądu do układu ograniczenia odbywa się na rezystorze 0,1 oma. Aby działał, prąd obciążenia musi płynąć przez ten rezystor, więc też obciążenie musi być podłączone z jego lewej strony czyli właśnie też do minusa 1000uF.
    Masa, ogólna i pomiarowa na wejściu komparatora (bazie tranzystora) rozdzielona z ujemnym biegunem obciążenia ma tę zaletę, że daje dodatnie napięcie proporcjonalne do prądu obciążenia (na rezystorze pomiarowym prądu) - łatwe do pomierzenia wprost. Niestety ma też wadę - mierzone napięcie na dodatnim zacisku jest sumą napięcia na wyjściu i napięcia pomiaru prądu - to trzeba skorygować programowo.

Skąd i jak masz "pociągnięte" zasilanie procesora?

Jakieś podstawy by się przydały, jak chcesz się zabierać do przerabiania "cudzych" schematów.
  • Tespol
    Faber33
    Level 16  
    aha:P z całkiem osobnego transformatora ma podciągnięte zasilanie miernika

Tu poprawiłem ten opis troche na płytce ;)

szelus
    Level 34  
    Czyli wyjście masz podłączone dobrze, tak ja napisałem. Teraz masa ogólna, do której powinna być podłączona masa procesora/miernika to (-) głównego kondensatora 10000uF.

Jeżeli masz całkiem oddzielny zasilacz do miernika, można też zrobić inaczej, tak, jak autor zasilacza. Podłączyć masę miernika do miejsca DGND i wszystkie pomiary robić pośrednio - odpadnie konieczność drugiej sekcji potencjometru regulacji ograniczenia.

Jakie przewidujesz najwyższe napięcie i prąd na wyjściu zasilacza?
    Faber33
    Level 16  
    aha...puki co to ograniczenie prądu mam nawet stabilniejsze niż pomiary na zasilaczu bo wpiąłem miedzy GND procka a ADC4 kondensator 100 nF i to dało taki efekt ;) Mam 36 V i max 3.15 A ;). Nie wiem czy jest sens coś kombinować bo miernik na atmedze pokazuje mniej więcej to samo co multimetr.
    szelus
    Level 34  
    Ciągle nie wiem, gdzie masz teraz podpięta masę procka do zasilacza.
    Faber33
    Level 16  
    Tutaj jest podpięta :

szelus
    Level 34  
    No to masz taki problem, że na wejściu pomiarowym prądu pojawia Ci się napięcie ujemne, którego, oczywiście, atmega nie zmierzy. Dodatkowo, pewnie będzie zakłócać inne pomiary.
    Masz dwie możliwości - tak jak pisałem wyżej. Przy podłączeniu masy miernika do GND zasilacza - (-) kondensatora 10000u pomiar prądu jest wprost, ale wartość prądu wpływa na pomiar napięcia i trzeba to skorygować w programie - jest to rozwiązanie mniej dokładne.
    Albo podłączyć masę procka do punktu DGND, ale wtedy wszystkie pomiary będą pośrednie i będą musiały być wyliczane, ale żaden nie będzie wpływał na wynik pozostałych.
    Faber33
    Level 16  
    Dzięki za odpowiedź ale jak zmienić program aby liczył z tej wersji pośredniej???
    szelus
    Level 34  
    1. Zmierzyć (np. multimetrem - najlepiej dobrym ;) ) napięcie na wyjściu (-) zasilacza w odniesieniu do DGND. Powiedzmy, że będzie to Uzz = 0,5V
    Możesz też Uzz mierzyć bezpośrednio tym miernikiem w oddzielnym kroku, podłączając końcówkę (-) zasilacza na kolejne wejście przetwornika.

2. Pomiar napięcia prawie tak jak dotychczas:
    Code:

Uin = (Uref/1024)*ADC_temp;
                napiecie = ((R1+R2)/R2)*Uin - Uzz;

3. Pomiar prądu, podłączasz wejście przetwornika do GND zasilacza (baza tranzystora komparatora) - punkt oznaczony POMA2.
    Code:

Uin = (Uref/1024)*ADC_temp;
                Uin = Uzz - Uin;
                prad = Uin/Rpom;

4. Pomiar ograniczenia możesz w tym przypadku zrealizować podłączając do wejścia ADC napięcie z bazy drugiego tranzystora w komparatorze - ślizgacza potencjometru regulacji prądu - punkt oznaczony POTA2. Druga sekcja potencjometru jest w tym przypadku zbędna.
    Prąd ograniczenia mierzysz/obliczasz dokładnie tak samo, jak prąd obciążenia powyżej.

5. Zauważ, że z uwagi na małe napięcia na rezystorze pomiarowym prądu, zmieniając napięcie referencyjne przetwornika na VCC, mniej więcej dwukrotnie pogarszasz rozdzielczość pomiaru.

Aha... Upewnij się, że napięcie Uzz jest (nieco) większe, niż Imax * Rpom. Jeżeli nie, to dzielnik przy DGND trzeba dobrać odpowiednio.
    janbernat
    Level 38  
    Jakiś reverse engineering zastosować.
    No i ATmega8 nie ma pomiaru różnicowego na ADC- a by się przydał.
    ATmega 32 ma- ale marny.
    A ATtiny26- bardzo dobry.
    Co do ATtiny261/461/861 jeszcze nie wiem- ale pewnie też dobry.
    szelus
    Level 34  
    janbernat wrote:
    Jakiś reverse engineering zastosować.

Toż właśnie to robiłem przez ostatnich N-postów. ;)
    Quote:

No i ATmega8 nie ma pomiaru różnicowego na ADC- a by się przydał.

W sumie, niekoniecznie. To Uzz jest stabilizowane - słabo, pojedynczą zenerką, choć strategicznie dobraną - ale jednak stabilizowane. Biorąc pod uwagę niewielki udział, jaki w większości przypadków ma ono na całość mierzonego napięcia, niewielką rozdzielczość pomiaru prądu (z powodu braku wzmacniacza), oraz, najprawdopodobniej ;) nieprecyzyjne rezystory w dzielnikach, wpływ nieróżnicowego pomiaru na ostateczny rezultat można pominąć.
    janbernat
    Level 38  
    No ale przy dużych prądach to się będzie nieco rozjeżdżać.
    W ATtiny261 rozdzielczość jest 10bitów nawet na różnicowym ze wzmocnieniem x20.
    No i można skompensować początkową niesymetrię-str.156/157 ds.
    Tak że jak będziesz coś sam robił- a nie pomagał sklejać jakiś kod z jakimś zasilaczem- to pewnie będzie lepiej.
    szelus
    Level 34  
    janbernat wrote:
    No ale przy dużych prądach to się będzie nieco rozjeżdżać.

Hmm, może przeoczyłeś. Proponowałem, dla tego układu dwie metody pomiarowe.
    Pierwsza z pomiarami względem GND zasilacza. Tutaj rzeczywiście napięcie wyjściowe mierzylibyśmy razem ze spadkiem napięcia na rezystorze pomiarowym prądu, ale ponieważ ten spadek też mierzymy, nawet z większą rozdzielczością (z powodu braku dzielnika), to możemy wyświetlany wynik skorygować. Nie jest to pomiar jednoczesny, ale nawet dla szybkich zmian napięcia i prądu czasy pomiarów sa znacznie krótsze od czasu prezentacji, więc nie ma to większego znaczenia.
    W drugiej metodzie mierzymy wzgledem DGND, tj. punktu o stałym, ujemnym potencjale względem ujemnego bieguna wyjściowego zasilacza - jest to metoda zastosowana przez autora tego zasilacza (reverse engineering ;) ). Tutaj spadek napięcia na rezystorze pradowym wcale* nie wpływa na pomiar napięcia. Odwrotnie też nie. Czy też ja coś przeoczyłem?

Quote:

W ATtiny261 rozdzielczość jest 10bitów nawet na różnicowym ze wzmocnieniem x20.
    No i można skompensować początkową niesymetrię-str.156/157 ds.
    Tak że jak będziesz coś sam robił- a nie pomagał sklejać jakiś kod z jakimś zasilaczem- to pewnie będzie lepiej.

Tutaj najbardziej mogło by się przydać to wzmocnienie. Ale owszem, ja inaczej podszedłem do tematu (użyłem wzmacniacza), choć z braku czasu ten projekt jeszcze ciągle nie ujrzał światła dziennego. :(
    ---
    *) No, dokładnie, jeżeli zasilacz napięcia ujemnego jest pociagnięty z transformatora głównego, to wzrost prądu obciażenia głównego może spowodować zmiany tego napiecia i w konsekwencji zmianę prądu diody zenera i poziomu napięcia na DGND. Nie chce mi się tego liczyć, ale jestem przekonany, że te zmiany będą poniżej dokładności przetwornika.
    Faber33
    Level 16  
    To napięcie wynosi u mnie - 0,28 V. Spróbowałem to robić tylko dla napięcia to teraz na zerze nie pokazuje zera tylko 0,28 :/ - to raczej wiadomo bo tak ze wzoru wychodzi
    szelus
    Level 34  
    Faber, weż się skup na tym, co robisz i opisuj też troche dokładniej.
    Chyba nie wstawiłeś do wzoru (-0.28)? U- względem DGND jest dodatnie.
    Po drugie 0,28V to troszkę za mało, dla prądów do 3,15A powinno byc co najmniej 0,32V - trzeba dobrać ten dzielnik.
    Po trzecie, teraz masę procesora masz podłączona do punktu DGND? Czy dalej po staremu?
    Faber33
    Level 16  
    ok. Zdefiniowałem to Uzz jako 0.28 i jest tak jak pisałem wyżyej. Mam teraz podpiętą do DGND.
    Faber33
    Level 16  
    Teraz znów głupieje poniżej 13V jakieś ampery się pokazują chodź nic nie jest podpięte :/. Ten wzór co podałeś do pomiaru prądu jest dobry??? bo jak spróbowałem to wpisać to wyświetlacz głupiał :/

Pozatym mam problem ze skalibrowaniem miernika...bo wpisując rzeczywiste dane np. Uref pomiary zawierają błąd. I co dziwniejsze błąd wzrasta wraz ze wzrostem napięcia