Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa aparatury RC 433 MHz pytania?

14 Cze 2010 20:10 8043 14
  • Poziom 18  
    Witam.
    Od jakiegoś czasu chodzi za mną zbudowanie aparatury na 433 MHz.
    Aparatura ta miała by mieć coś około 12-20 kanałów.
    Chodzi mi mniej więcej o coś takiego:
    Aparatura była by w pełni samoróbką tylko joysticki wyjąłbym z aparatury e-sky 0404.
    W środku aparatura miała by wyglądać coś na wzór tej:
    Zawartość mogła by być w SMD( zajmowało by mniej miejsca.
    Chciałbym aby aparatura miała wyświetlacz czarno biały podświetlany, max 6 przycisków, żeby miała mixy i te duperele.
    Wielkość odbiornika nie gra roli.
    Krótko mówiąc, żeby była zbliżona do fabrycznej mx 12.
    Chciałbym w niej zastosować moduł radiowy nadawczo-odbiorczy z
    Moderowany przez McRancor:

allegro wywaliłem, kolega regulamin przeczyta!

Pomysł wziąłem ze strony:
    http://www.kubaw.it.pl/aparatura_433mhz.html
    Mam tylko trochę pytań:
    1)jak to wszystko złożyć w kupę?
    2)macie może jakieś schematy do czegoś podobnego?
    3)ile można uzyskać kanałów z takiego modułu?
    4)może wiecie jakie inne moduły by się do tego nadawały?
    Aha najlepiej jak by aparatura była na układach programowalnych w C++.
    Z góry dzięki.
  • Poziom 33  
    Aparatura z podanej przez Ciebie strony maiła problemy ze współpracą z jakimikolwiek innymi modułami na 433MHz o ile dobrze pamiętam... Do tego to pasmo zupełnie nie modelarskie, strasznie zaśmiecone i nie gwarantujące żadnego przyzwoitego zasięgu.

Wiele razy na forum powtarzała się -wg. mnie słuszna- teza, że dobrą aparaturę dużo bardziej opłaca się kupić, niż zrobić.
  • Moderator Robotyka
    No to podałeś rozpiętość jak z Paryża do Władywostoku. ;)

Pierwsza aparaturka, to komputerowy pulpit modelarski. Wbudowany komputer daje mu takie możliwości, że mógłbyś tylko pozazdrościć.

Druga, to chyba najtańsza w naszym kraju zwykła aparatura proporcjonalna, 4-ro kanałowa, klasy compact, bez komputera.

To tak, jakbyś chciał zbudować własnoręcznie samochód na wzór Bugati Veyron, dostosowany do ruchu lewostronnego, wykorzystując części z Tico i montując silnik od kosiarki. I żeby miał czerwoną tapicerkę. Tak to dosłownie zabrzmiało.

Wytłumacz mi naprzykład, po co ci 20-cia kanałów? ;) Jak np. do łodzi, czy samochodu wystarczają 2, do prostego samolotu 4, szybowca 3, a do bardziej skomplikowanego - 7-8?

Pulpity Modelarskie, takie jaki pokazałeś, mają dużo kanałów, ale z zupełnie innego powodu. Są przeznaczone do najbardziej skomplikowanych modeli, które kosztują ... samochód byś w salonie nowy kupił, za niektóre. :)

Nawet gdybyś chciał zbudować taki model, to poniesione koszty samego modelu wymagaja posiadania, sprawnego i możliwie najlepszego jakościowo sprzetu, które sam nie zbudujesz. Prościej wyszłoby po prostu te pieniądze od razu do niszczarki wrzucić.

Jak np. zestroisz swoją aparaturę, nie dysponując dobrym skanerem, miernikiem sygnału czy oscyloskopem? Dobrym - czyli takim, którego nie kupuje się na allegro. ;) Płacisz nie tylko za te trochę elektroniki w aparturze modelarskiej, ale też za to, że ktoś dysponujący odpowiednim sprzętem siedział i precyzyjnie stroił wszystkie cewki, aż uzyskał optymalny rezultat.
    Płacisz też za komputer i jego oprogramowanie. A nie tylko za dwa joysticki i kilka kostek czarnego plastiku z nóżkami.
  • Poziom 18  
    Apke chciałbym wykorzystać do mniej więcej czegoś takiego(to nie jest mój model)

Te 20 kanałów bez problemu się zmieszczą gdyż model ma wielkość 35cm x 70cm
    ma siłowniki hydrauliczne sterowane każde oddzielnym serwem, światła krótkie, długie, kierunki i takie inne duperele.
    Uprzedzam że to nie dokończony model więc nie widać wszystkiego.
    Fotkę wziąłem z niemieckiego forum
    http://www.modelltruck.net/showthread.php?t=32669&page=5
    Na tej fotce widać apke taką jak chce zbudować
    Kiedyś na tym forum ktoś zbudował 18 kanałową apke z wykorzystaniem atmegi 128 z zestawem testowym, apka ta też miała wyświetlacz i wszystko (menu) miała ustawiane przez wyświetlacz to był wyświetlacz chyba 2x16 podświetlany.
    A może zamiast tego modułu dało by się zrobić coś na 47MHz tak ja optic 6 lub 2.4ghz wykorzystując moduł nadawczy i odbiorczy z corony lub spectrum.
    W ostateczności mogło by być te 12 kanał€w ale wiadomo im więcej tym lepiej.
    Zastanawiam się teraz jak połączyć atmegę z modułem nadawczym i tym wszystkim , jak to w ogóle to wszystko złożyć w kupę.
    Co do oscyloskopu i maszyn fabrycznych mam dostęp.
    Na razie wymyśliłem coś takiego.
    W aparaturze znajdowało by się ze 3 jakieś tam atiny
    każde atiny by pracowało by na 6 kanałów w sumie by było 18 a z odbiornikiem coś bym wykombinował.
    Chodzi mi o to aby z 6 kanałów było proporcjonalne a reszta tylko on-off
    Także krótko mówiąc 1 atiny do joysticków i 2 włączników a następne 2 atiny do 12 kanałów bez potencjometrów i żadnych mixów.
    Dawajcie swoje pomysły może z waszą pomocą uda mi się złożyć jakieś kalectwo.
    Nie mam zamiaru dawać 900zł lub o wiele więcej na jakąś zabytkową 12 kanałową apke.Jak by co to dużo części posiadam , w większości bym miał do tego projektu.
    Także czekam na posty i pomysły
    :D
  • Moderator Robotyka
    I będziesz każdym serwem sterował naraz? ;)
    Powodzenia. Po to właśnie są komputery, żeby sie tak nie bawić.
    Spokojnie można to załatwić aparaturą 4- kanałową. 2 kanały na jazdę i 2 kanały na Łyżkę. jedne na podnoszenie ramienia, drugi na przechylanie łyżki. Serw można mieć i sto. Chodzi o to, żeby taką ilością serw, wygodnie kierować.
    Ale bez komputera to będzie mordęga, a nie sterowanie maszynką.
    Zamiast budować aparaturę lepiej zbudować sterownik do modelu, który by realizował większość funkcji. Już samo sterowanie światłami, można realizować przy okazji innych funkcji - Kierunkowskazy, przy skręcie, hamulec przy zatrzymywaniu jazdy i gasnący po ruszeniu. Światło cofania przy jeździe do tyłu.
    A tobie wystarczą dwa kanały dodatkowe - włącznika świateł pozycyjnych i drogowych.
    I zwykła, przeciętna aparaturka 6-cio kanałowa obsłuży ci taki model.
    6-cio kanałową, można kupić już za ok 150zł bez odbiornika.

A ty zbuduj tylko moduł, który będzie odbierał z odbiornika sygnały na kanałach i na ich podstawie realizował wszystkie funkcje. Podejrzewam, że to będzie dużo prostsze i wygodniejsze rozwiązanie, niż skrzynka z dzieśiątkami przycisków, którymi nawet nie wiadomo jak kierować.

A tam na zdjęciu jest zupełnie zwykła aparturka klasy compact i to w dodatku dość wiekowa.
  • Poziom 18  
    sory ale i tak sie trzymam apki
    wiem ze zbudowanie takiego czegoś nie będzie łatwe ale może mi się uda
    ty napisałeś :
    "Spokojnie można to załatwić aparaturą 4- kanałową. 2 kanały na jazdę i 2 kanały na Łyżkę. jedne na podnoszenie ramienia, drugi na przechylanie łyżki. Serw można mieć i sto. Chodzi o to, żeby taką ilością serw, wygodnie kierować. "
    no taką decyzje też rozważałem ale jeśli model będzie potrzebował więcej niż 6 kanałów.
    Mnie za bardzo kusi te 18 kanałów.
    Będę coś kombinował z atiny i modułem 433 może coś wykombinuje.
    A może dało by się przerobić turnigy 9x na 12 kanałów słyszałem takie opinie ze jest to bardzo dobra apka , bardzo tania ale ma obudowę jak z plastiku do zabawek.
    Co do tej apki na tym zdjęciu to prawda jest zabytkiem ale i tak ma swoją cenę 900zł na allegro.
    Kiedyś gdzieś widziałem że do takich aparatur były moduły i gdy miałeś 8 kanałów zmieniałeś moduł(przepinałeś w środku) i miałeś 16 kanałów.
    Może lepiej najpierw poszukać takiego modułu .
    Gdybym go znalazł może bym go kupił i podłączył przyciski i joysticki za pomocą wtyczek jak w serwie , a wyświetlacz z jakimiś tam mikro kontrolerami podłączył też do tego modułu.

Dodano po 5 [minuty]:

arek431 napisał:
    sory ale i tak sie trzymam apki
    wiem ze zbudowanie takiego czegoś nie będzie łatwe ale może mi się uda
    ty napisałeś :
    "Spokojnie można to załatwić aparaturą 4- kanałową. 2 kanały na jazdę i 2 kanały na Łyżkę. jedne na podnoszenie ramienia, drugi na przechylanie łyżki. Serw można mieć i sto. Chodzi o to, żeby taką ilością serw, wygodnie kierować. "
    no taką decyzje też rozważałem ale jeśli model będzie potrzebował więcej niż 6 kanałów.
    Mnie za bardzo kusi te 18 kanałów.
    Będę coś kombinował z atiny i modułem 433 może coś wykombinuje.
    A może dało by się przerobić turnigy 9x na 12 kanałów słyszałem takie opinie ze jest to bardzo dobra apka , bardzo tania ale ma obudowę jak z plastiku do zabawek.
    Co do tej apki na tym zdjęciu to prawda jest zabytkiem ale i tak ma swoją cenę 900zł na allegro.
    Kiedyś gdzieś widziałem że do takich aparatur były moduły i gdy miałeś 8 kanałów zmieniałeś moduł(przepinałeś w środku) i miałeś 16 kanałów.
    Może lepiej najpierw poszukać takiego modułu .
    Gdybym go znalazł może bym go kupił i podłączył przyciski i joysticki za pomocą wtyczek jak w serwie , a wyświetlacz z jakimiś tam mikro kontrolerami podłączył też do tego modułu.

Ok dobra jaeśli ktoś by miał schemat na 12 kanałową apke to byłbym wdzięczny albo jesli jakies pomysły przychodzą to pisać.:D
  • Moderator Robotyka
    Tu naprawdę nie chodzi o to, żeby mieć ileś tam kanałów, ale ile możesz zrobić z tymi kanałami. Ja osobiście wolę mieć aparaturę z 6-cioma kanałami, ale podpiętymi do komputera, niż 60-ąt kanałów, w postaci pojedyńczych, dwupozycyjnych pstryczków na desce.
    Jeżeli chcesz sobie zbudować, to buduj. Ale nie będziesz sprawnie nią mógł obsłużyć modelu i w końcu kupisz sobie normalny nadajnik w obrzydliwie komercyjnym sklepie. ;)

Zastanów się po prostu ile funkcji ma wykonywac twój model.
    Po mojemu podstawa:
    Jazda przód tył - 1 kanał.
    Skręty - 1 kanał
    Unoszenie ramienia łyżki - 1 kanał.
    Przechył łyżki - 1 kanał.
    Oświetlenie pozycyjne wł/wył - 1 kanał
    Oświetlenie dodatkowe wł/wył - 1 kanał.
    Razem - 6.

Co potrzebujesz więcej? Zabawy z oświetleniem i jego przełączaniem możesz zrealizować za pomocą niewielkiego sterownika na mikroprocku, który będzie uruchamiał poszczególne programy w zależności od impulsu z kanału wł/wył. Spokojnie możesz tak zrealizować nawet kilkanaście programów, uruchamianych pojedyńczym impulsem, a wł/wył oświetlenie można "długim" impulsem np. 1sek.

Co ty chcesz robić z tyloma kanałami, w tak prostym modelu?
    Nawet drzwi czy klap silnika nie ma aż tyle. :)

To nie żadna próba nawrócenia na komercjalizm, tylko zwykły rozsądek.
  • Poziom 33  
    Rzucasz tak tymi "attiny" jakbyś nie bardzo wiedział co piszesz- rozumiem, że oprogramowanie 16 kanałowej hybrydy i odbiornika do niej to żaden problem?

Jestem na 110% przekonany, że nie dasz rady tego zrobić- wybacz, ale sam pomysł wykorzystania pasma 433Mz w modelarstwie świadczy o zerowym obyciu z radiotechniką i nie znajomością bandplanu.

Żeby rozsądnie używać 16 kanałów trzeba sobie jeszcze wyhodować trzecią rękę...
  • Poziom 18  
    No dobra zniechęciliście mnie, mówicie że to prawie nie wykonalne ale może jednak.
    Jeśli ty madrik mówisz ze rozwiązanie za pomocą sterownika w modelu jest łatwiejsze to OK tylko podrzuć mi jakiś schemacik czy coś żebym s czaił o co kaman.
    A może masz jaką stronkę www na której są takie moduły?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego, przeczytaj przyklejony temat, stworzony dla takich jak Ty!

Szczerze, po koleżeńsku - nie masz szans zbudować tego w domu, posłuchaj rad kolegów i zamiast marnować czas na miotanie się, lepiej zacznij budować tą koparkę. Aparaturę możesz dokupić przecież na samym końcu!
  • Poziom 18  
    Jak żeś taki mądry to wywal ponad 1000 na apke.
    Nie mówię że jest to łatwe zbudować coś w tym stylu.
    Widzisz post wyżej to twój post a jeszcze wyżej jest mój.
    Zmieniłem zdanie może to i za trudne zadanie i lepiej jest zbudować jakiś moduł do modelu niż walić kasę w znak zapytania czy będzie działa?
    No no to tyle.
    Macie te schematy może ?
  • Poziom 36  
    arek431 pewnie jakieś schematy znajdziesz ale ja , mając jakiś czas temu styczność w necie z kolegami co prosili o schematy, powiem tak: jak prosisz o schemat to jesteś tak niedoświadczony, że sprzętu nie uruchomisz, niestety dobry/sprawdzony schemat to nie wszystko, jeśli myślisz inaczej to powodzenia...
  • Poziom 18  
    acha myślisz że będę se wymyślał jakieś moduły zamiast z klecić to ze schematu, i co na pewno odczytałeś moje niedoświadczenie z magicznych cyferek posty:16 myślisz że jak nie dawno zarejestrowałem się na to forum to dopiero zaczynam zabawę z elektryką ;p puknij się w łeb
  • Poziom 36  
    arek431 napisał:
    acha myślisz że będę se wymyślał jakieś moduły zamiast z klecić to ze schematu... puknij się w łeb
    Nic nie sklecisz bo nie ten poziom reprezentujesz a tylko ludzi obrażasz...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat kończymy, dalsza dyskusja nie ma sensu, a zaczynają się pyskówki.