Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Vaio VGN-CR520E,kabel od matrycy-zamienniki

14 Cze 2010 22:08 4393 10
  • Poziom 10  
    Witam,

Problem jak w temacie-w laptopie przełamuje się kabel od matrycy (trzeba poruszać matrycą) żeby zniknęły artefakty, sprzęt już rozkręcałem w nadziei, że może jest tylko poluzowany-niestety nie. Pozostaje tylko wymiana kabla i tu pojawia się problem:wydaje mi się że nie jest to zbyt popularny laptop w Polsce (przywieziony zza granicy) a w związku z tym o części do niego trudno. Czy można stosować jakiś zamiennik dla tego kabla (innymi słowy-czy np. będą pasować do niego też kable z całej serii CR), pochodzący z jakiegoś innego laptopa, niekoniecznie tego samego modelu czy producenta? Z góry dziękuję za każdą pomoc.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 10  
    Za matrycą przewody biegną płaską taśmą, od zawiasu ekranu aż do karty wygląda to jak skręcony i oklejony metalizowaną taśmą przewód, nie wygląda to jak flex-nie widać w każdym razie ścieżek zatopionych w tworzywie sztucznym. Jeśli rozklejanie taśmy rzeczywiście ma sens mogę tego spróbować, ale wolałbym jednak wymienić po prostu całość przewodu bez bawienia się w "przeszczepy", jako że wydaje mi się że taka naprawa byłaby trwalsza.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Tak, widziałem tą stronę wcześniej-cena mnie przeraziła i dlatego spytałem o ewentualny zamiennik. Dziś wieczorem postaram się wrzucić zdjęcia kabla i oznaczeń, być może coś się wyjaśni. Co do uszkodzenia taśmy mam niemal stuprocentową pewność.

=======
    z powodu obowiązków domowych zdjęcia zrobię jutro :)
    =======
  • Poziom 10  
    Aktualizacja:

Przepraszam za prawie dwutygodniowy poślizg, niestety znany wszystkim nawał obowiązków. Powyżej wrzucam zdjęcia taśmy w części bezpośrednio za matrycą i ponawiam pytanie:czy zna ktoś zamienniki do tego typu?

Taśma jest typu 30-pin, model DD0GD1LC000 do matrycy B141EW04 - czy ktoś wie jaka inna może pasować zamiast niej?
  • Poziom 10  
    Aktualizacja z 14.09.2010

Nie mogąc znaleźć zamiennika do kabla podjąłem się sztukowania-naprawa udała się, lecz niestety tylko na około 3 tygodnie. Po tym czasie w kablu najprawdopodobniej znowu coś poszło (połączenie zawiasowe w tym komputerze nie jest najszczęśliwiej wykonane)-na matrycy w dolnej części widać fragment obrazu, reszta to biała plama przetykana kolorowymi pasami. Odłączyłem taśmę VGA zostawiając podłaczony sam inwerter - matryca jest bardzo czysto i bez żadnych linii podświetlona na biało więc jestem coraz bardziej przekonany co do winy taśmy.

Mam pytanie-potrzebuję rozwiązania awaryjnego-czy wypięcie taśmy VGA z matrycy "wymusi" niejako podanie sygnału na zewnętrzne wyjście VGA (Fn+klawisz funkcyjny nie działa, tj. nie przełącza na zewn. VGA na tym komputerze)? Chcę go podłączyć do zewnętrznego monitora tak żeby mieć przynajmniej namiastkę komputera. Czy znacie jakieś sposoby żeby wymusić przełączenie bez wciskania klawiszy, tj "sprzętowo"-tylko bez lutowania rzecz jasna.
  • Poziom 35  
    Wystarczą zdaje się ustawienia w biosie czyli co ma być pierwsze lcd czy VGA - sprawdź czy masz coś takiego w biosie. Ja w swoim Vaio uzyskiwałem obraz dopiero jak pojawiała się tapeta, wcześniej monitor był wygaszony. Niczego w biosie nie przestawiałem bo u mnie nie było.
  • Poziom 10  
    Udało się. Wypięcie taśmy z matrycy niestety nie przełączyło z automatu na VGA, pomogło dopiero gimnastykowanie się z matrycą i ustawienie wyświetlania na monitor we właściwościach grafiki komputera. Teraz jest dokładnie tak, jak to opisałeś- zewnętrzny monitor włącza się dopiero kiedy Windows załaduje sterowniki grafiki. Tak jak sugerowałeś- spróbuję "na oślep" tj na podst. screenów dla tego typu BIOSu ustawić zewn. VGA na sztywno.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie po paru miesiącach przerwy, temat laptopa odżył-udało mi się znaleźć i kupić taśmę matrycy. Wymieniłem na nową-oto jaki obraz otrzymałem:

Sony Vaio VGN-CR520E,kabel od matrycy-zamienniki

Co to może być? Taśma jest nowa, grafika też raczej nie poszła bo na VGA wszystko ok. W innym temacie na elektrodzie wyczytałem że może to być padnięta elektronika matrycy. Jakieś sugestie lub porady? Jeśli walnęła PCB z tyłu matrycy to czy są jakieś możliwości ratunku - inne niż wymiana na nową?

Z góry dziękuję za sugestie i porady.

Aha, pasujące taśmy pochodzą od modeli:

PCG-5J5M

VGN-CR21S

VGN-CR390E

VGN-CR220E

VGN-CR19VN

VGN-CR 120E