Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beryl 101/102 i dla wszystkich co wiedzą coś w tym temacie.

SanceS 28 Sie 2004 22:44 2382 6
 • #1 28 Sie 2004 22:44
  SanceS
  Poziom 22  

  Witam, mam problem z tym telewizorkiem (Beryl 101) dokładnie, nie z telewizorem (bo ten już naprawiłem; spalony rezystor 100 ohm 12 W). Po uruchomieniu (były jeszcze problemy z odchylaniem) okazało się (jak przypuszczałem), że telewizor nic nie odbierze. Zobaczyłem, że telewizor ma taki przycisk UHF i kilka zaślepek i skale bez skali (samo tło skali i miejce w obudowie na skale, tak jakby to był jakiś okrojony model) może ma ktoś wyzłomowane te elementy które odpowiadają za UHF albo, jakiś schemat z opisem dławików i filtrów ?. Może ktoś ma pomysł na jakąś przystawkę...?

  Czekam na odpowiedz...
  Pozdrawiam Elektrodowiczów
  SanceS (SanceS@op.pl, gg:3913293)

 • #2 29 Sie 2004 08:12
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  SanceS napisał:
  Zobaczyłem, że telewizor ma taki przycisk UHF i kilka zaślepek i skale bez skali (samo tło skali i miejce w obudowie na skale, tak jakby to był jakiś okrojony model) może ma ktoś wyzłomowane te elementy które odpowiadają za UHF albo, jakiś schemat z opisem dławików i filtrów ?. Może ktoś ma pomysł na jakąś przystawkę...?


  Wiele OTV z początku lat 70-tych tak budowano, że zawierały tylko i wyłącznie pokrętło, skalę i przełącznik do UHF. Na schematach uwzględniano jako moduł głowicę UHF, jednak tych głowic nigdy seryjnie nie produkowano (czyli nic z wyzłomowanych elementów nie dostaniesz, bo nigdy nie istniały...).
  W latach 80-tych natomiast były dostepne zewnętrzne przystawki UHF w postaci pudełka zawierającego przełącznik (VHF/UHF), potencjometr programujący i głowicę UHF.

  SanceS napisał:
  Może ktoś ma pomysł na jakąś przystawkę...?


  1. dać głowicę zintegrowaną ZTG
  2. dać przestrajaną mechanicznie głowicę z Rubina
  3. Olać UHF i oglądać TV tylko na kanałach 1-12 ;))

 • #3 29 Sie 2004 10:00
  SanceS
  Poziom 22  

  Czy mógłbyś podać dokładnie jak przerobić tą głowicę z rubina i gdzie ją dostać (oprócz szrotu)... Ewentualnie czy mogłbyś dać mi jakieś praktyczne rady (jakiś schemat) do tej przystawki.
  Co do systemu 12 kanałowego- to przestali nadawać w latach 80 :)
  Może ma ktoś taką przystawke i by podarował, albo chociaż opis jak ją zbudować...

  Pozdrawiam Darek

 • #4 29 Sie 2004 13:56
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  SanceS napisał:
  Czy mógłbyś podać dokładnie jak przerobić tą głowicę z rubina i gdzie ją dostać (oprócz szrotu)...


  Tylko na szrocie ;))

  SanceS napisał:
  Ewentualnie czy mogłbyś dać mi jakieś praktyczne rady (jakiś schemat) do tej przystawki.


  Bierzesz głowicę z jakiegokolwiek TV, dajesz jej zasilanie (najcześciej 12V, napiecie przełaczania zakresów (też 12V), regulowane napięcie przestrajania ( 0-33V), pośrednią doprowadzasz do miejsca w którym dochodziła z głowicy lampowej.

  SanceS napisał:
  Co do systemu 12 kanałowego- to przestali nadawać w latach 80 :)


  Jeśli zamieszkujesz w Krakowie to masz tam na kanale 10 nadawany z Chorągwicy program TVP1...

 • #5 30 Sie 2004 12:26
  adam.o
  Poziom 15  

  A ja mam OTV Stadion 2, do którego przed wielu laty mój ojciec włożył głowicę ZTG. Odbiera tylko jedynkę, regionalną trójkę, i radio zet 8O . A przełącznik kanałów jest taki jak w OTV Libra (3 wyłączniki - klapki, nad nimi pokrętła do strojenia). Chciałbym wyciągnąć z tej głowicy wejście niesymetryczne, żeby móc go podłączyć do jakiejś normalnej anteny.

  Jeżeli byś chciał - mogę Ci oddać głowicę ZTG, która ma taką wadę, że działa przez pierwsze 5 minut od włączenia. Mój ojciec eksperymentował na niej 30 lat temu, może Tobie też się przyda :) .

 • #6 31 Sie 2004 20:00
  Preskaler
  Poziom 37  

  Bawiłem się kiedyś w zamierzchłej przeszłości z tego typu przeróbkami bo miałem TV tylko z przełącznikiem kanałów a chciałem odbierać drugi program TV! Najpierw miałem przystawkę z "Rubina". Było to dobre eozwiązanie bo zasilanie było 12V/50mA (+) więc łatwo było to uzyskać z napięcia anodowego na diodzie "Zenera". Łapanie stacji oczywiście gałką mechaniczną i przestrajanie kondensatorami zmiennymi, powietrznymi. Póżniej dorobiłem całą "głowicę zintegrowaną" (bo zaczął mi szfankować przeł. kan.). Musiałem niestety do jej zasilania mieć 12V/50mA (-) i napięcie warikapowe 30V wysokostabilizowane (UL 1550). Kłopot był troczę z tym minus 12, bo najpierw miałem go z tr. WN (nawinąłem chyba trzy zwoje na rdzeń tr.WN) trochę były kłopoty z izolowaniem tego uzwojenia i trochę mniejszą amplitudą odchylania poziomego ale w sumie chodziło. Po przebiciu jednak tr. WN zastosowałem dodatkowy transformator sieciowy i to rozwiązanie było OK. Póżniej pokazały się już głowice zintegrowane zasilane 12V (+) a nawet przystawki na drugi program (część UHF głowicy zintegrowanej z opornikiem redukcyjnym i potencjometrem wieloobrotowym) ja jednak już nie przerabiałem swojego TV bo chodził dobrze. Jedną mam tylko uwagę, że lepiej było wpinać p.cz do przełącznika kanałów (S 1 mieszacza) bo wtedy TV miał większą czułość. Programator miałem z OTV "Jowisz" (pięciopozycyjny) myślę, że w dzisiejszych czasach to jest konieczne minimum. Ja wtedy byłem "gość" bo miałem dwa polskie i dwa czechosłowackie programy!

 • #7 05 Wrz 2004 15:44
  kaem
  Poziom 26  

  SanceS napisał:
  Co do systemu 12 kanałowego- to przestali nadawać w latach 80 :)
  Może ma ktoś taką przystawke i by podarował, albo chociaż opis jak ją zbudować...


  No to masz pecha, bo to zależy gdzie się mieszka (mieszkało). W rejonach gdzie programy telewizyjne nadawano w kanałach 1-5, te programy później przeniesiono właśnie na zakres UHF (kanały 21-60). Natomiast np. u mnie w rejonie Gdańska TVP1 zawsze było i jest na kanale 10 i tak już pewnie zostanie do końca istnienia telewizji analogowej. Tylko pozostałe programy poprzenosili na te wysokie kanały.
  Jeżeli masz dostęp do kablówki lub anteny zbiorczej, to na kanałach 1-12 na pewno jeszcze kilka programów tam będzie, bo kablówki i AZART-y mają przemienniki z UHF na VHF.
  Konwertery UHF/VHF były kilkakrotnie opisywane w Radioelektroniku. Spróbuj zajrzeć do archiwów http://www.elektroda.net/archiwa/, na pewno są tam schematy konwerterów wzorowanych na modelach fabrycznych.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME