Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie głośniki 20 cm w półkę do Volvo S60?

14 Jun 2010 22:13 6594 21
  • Level 12  
    Witam.
    Jestem Szczęśliwym posiadaczem Volva S60 i swego czasu postanowiłem przebudować nieco instalację audio w tym aucie.

Obecnie mam:
    -radio Pioneer Avic 900bt
    - wzmacniacz 4-kanałowy Crunch
    ( http://www.fixya.com/recommendations/p81736-crunch_powerzone_125_4_car_audio )
    - głośnik niskotonowy ground zero (połączony pod 2 kanały z wzmaka)
    - głośniki przód : infinity ref dwu-drożne odseparowane (podłączone pod radio nie pod wzmacniacz)
    - z tylu głośniki w drzwiach 16 cm i w polce 20 cm oryginalne Volvo

Koncepcja jest taka żeby wymienić głośniki w tylnej półce. I teraz pytanie do was: na jakie?

Jeśli chodzi o budżet to mam do przeznaczenia na ten cel jakieś 500pln.
    Głośniki te będę mógł podłączyć pod pozostałe 2 kanały w wzmacniaczu (ok 110W RMS mocy)

Czy lepiej kupić 2 drożne ale lepszej firmy czy może 3 drożne tańsze?

Znalazłem kilka ciekawych propozycji :

- http://sklepcaraudio.pl/produkt/1253182158_FOCAL_210_CA1.html
    - http://www.audiosklep.pl/a-p-2348.html
    - http://www.audiosklep.pl/lanzar-vx830-p-1131.html
    - http://www.audiopioneer.pl/index.php/product/show/id/80

Ale z pierwsza propozycją może być problem bo maja rozmiar 21 cm.

Z góry dziękuję za podpowiedzi !!!
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 36  
    A czego dokładnie Ci brakuje że chcesz zmieniać ? Dlaczego akurat te ?
  • Level 35  
    Ale bałagan w tym temacie.. Chcąc Ci pomóc musimi kopiować twoje linki wklejać itp a można przecież napisać nazwę.
  • Level 12  
    Za bałagan przepraszam ale pisałem na szybkiego.

Dlaczego chcę wymienić te głośniki?

Podstawowa sprawa to taka ze oryginalne głośniki z tyłu pracują na 8 omach a jak wiadomo radio na wyjściu ma 4, a druga to ze te Infinity z przodu grają bardzo twardo. Niby sub to nadrabia ale mimo wszystko przy średnich tonach czegoś brakuje.
  • Level 23  
    Jeśli miałbym wybrać z tego co zaproponowałeś wziąłbym focala.
    Nie lepiej będzie Ci kupić same midbasy 8" skoro w drzwiach i tak masz wsadzone jakieś 160mm?
  • Level 36  
    lukaszsbv wrote:

Podstawowa sprawa to taka ze oryginalne głośniki z tyłu pracują na 8 omach a jak wiadomo radio na wyjściu ma 4, a druga to ze te Infinity z przodu grają bardzo twardo. Niby sub to nadrabia ale mimo wszystko przy średnich tonach czegoś brakuje.

Pierwszy raz słyszę o tym, że można poprawić brzmienie głośników przednich montując inne głośniki tylne (chyba że chcesz odłączyć przód i słuchać na tylnych głośnikach.
    Druga sprawa to to, że nie za bardzo sobie wyobrażam jak chcesz tylnym głośnikom zapewnić możliwość prawidłowej pracy ? Aby głośnik poprawnie pracował potrzebana jest mu z jedej strony zamknięta komora w której wyłącznie ruch membrany pracującego głośnika wytwarza zmienne ciśnienie. Montując głośniki w tylną półkę i mając subwoofer w bagażniku spowodujesz, że będzie na membrany tych głośników działać fala dźwiękowa generowana przez subwoofer która będzie zakłócać ich pracę.
  • Level 12  
    Nie muszą być koniecznie te co podałem, jestem otwarty na wszelkiego rodzaju propozycję. A co do midbasowych to gdzie znaleźć takie do których nie potrzebna będzie zabudowa.

Wcześniej myślałem żeby pozbyć się Subwoofera z bagażnika i wstawić w półkę np. 2 MDS-y Intertechnik ale bez zabudowy to raczej nie będzie dobrze grało.

Dodano po 3 [minuty]:

Grzegorz, wiec co proponujesz? Wymienić przednie głośniki na lepsze a tylne całkiem odłączyć?
  • Level 23  
    Nie koniecznie, jeśli będziesz miał to zamontowane w tylnej półce i podpięte pod wzmaka to coś tam zagra. Są głośniki, które nie potrzebują pudła i to najlepiej takich usiał byś szukać.
  • Level 12  
    Szczerze mówiąc to nie słyszałem o takich . . . I nie bardzo wiem jak je znaleźć bo w danych technicznych nigdzie nie pisze ze może działać jako free air bynajmniej nie spotkałem się z takimi.
  • Level 36  
    Witam,
    W tej chwili jeżdżę w samochodzie z systemem 2+1 (czyli głośniki przednie + subwoofer (jest to samochód mniej więcej tej wielkości co twój i nikt nie narzeka siedząc ani z tyłu ani z przodu że mu czegoś brakuje -> chociaż robiłem CA dla kierowcy i pasażera z boku). Subwoofer nieraz odłączam, gdyż i tak przód generuje mi wystarczającą ilość basu. Jeśli masz problem z pasmem średniotonowym skupił bym się wyłącznie na modyfikacji przodu. Tylne głośniki bym przynajmniej chwilowo całkowicie odłączył gdyż trudno w ustawienia będzie okiełznać scenę. Nie wiem jak zrobiłeś przód ale brak średnich może być spowodowany np. zbyt dużą ilością wysokich i niskich tonów -> można zacząć od redukcji głośności tweeter-a na zwrotnicy i czasowym wyłączeniu subwoofer-a.
    Jeśli chodzi o woofer-y w półkę to miałem kiedyś w technologii Free-Air Pioneer-a (chyba 254F) i po przesiadce z Tonsila w skrzyni na ten odczułem utratę i basu i jego jakości.
  • Level 12  
    Może masz rację, że trzeba szukać przyczyny w przednich głośnikach. Te Infinity jakoś od początku mi nie podchodziły, niby dobra firma ale to najniższa seria- kosztowały ok 300pln.

Pewnie najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie dobrego zestawu 3-drożnego tylko to już trzeba boczek przerabiać :(

Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

Czy ktoś mógłby polecić jakieś dobre 16 -stki?

Ewentualnie może ktoś ma jakiś inny pomysł jak poprawić jakość średnich tonów w moim przypadku?
  • Level 36  
    Bez :
    1) podania budżetu;
    2) określeniu muzyki;
    3) określeniu czy wymienisz wzmacniacz na inny/lepszy.
  • Level 12  
    Proszę :

* budżet - tak jak pisałem ok 500 pln
    * muzyka - głównie hip-hop ale techno i rock też, od czasu do czasu
    * wzmacniacz - raczej bez zmian bo to trochę większy wydatek
  • Level 36  
    Witam,
    Na Allegro są w tej kwocie Focal Pollyglas, jeśli nie oczekujesz od nich gry bez subwoofer-a przy Hip-Hopie i wzmacniacz nie wyostrzy tweetr-ów to w tej kwocie jest to ciekawa propozycja.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Poszukaj MP 5.16

Świetne głośniki polecam.

Tylko coś będziesz musiał dorzucić.

Bardzo dobry kick no i świetna średnica.
    No to niestety nie jest pewnik.

Dobrze dobrane 2-way zostawia w tyle

fabryczne 3-way ( oczywiście w podobnym przedziale cenowym ).

Poszukaj tych MP 5.16 naprawdę sprawdzają się.

Ps. sama cena tych jbl w trzech drogach raczej

sugeruje jakich lotów jest to system.

Średnie dwie drogi więcej kosztują.
  • Level 12  
    Wielkie dzięki za pomoc !!!

Na początek spróbuje konkretnie wygłuszyć drzwi i podpiąć te Infinity pod wzmacniacz i jeśli to nie pomoże to wymienię je.
  • Level 12  
    Wygłuszyłem drzwi taśmą dekarską i jest dużooo lepiej.

Później podłączyłem wzmacniacz i niewiele się zmieniło. Nie wiem, może to takie głośniki . . . Niby mają 90 W RMS ale ale wcale nie grały lepiej pod wzmacniaczem.
    Nie pomyliłeś biegunowości?
  • Level 12  
    A może wymienić same woofery?

W Volvo z tyłu prócz głośników w półce mam też głośniki w drzwiach wiec wpadłem na pomysł aby woofery infinity zamontować z tyłu w drzwiach a na przód do zwrotnicy i gwizdków infinity podpiąć woofery np HERTZ EV-165 i zasilić wzmacniaczem. A może nie kombinować tylko HERTZE zamontować w tylnych drzwiach i pod nie podpiąć wzmacniacz?

Co o tym pomyśle myślicie i która opcja byłaby lepsza?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.