Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie skrzyni pod głośnik Ground Zero GZHW 30X

kret473 14 Cze 2010 23:43 3515 0
    kret473
    Poziom 2  
    Witam.

Od dłuższego czasu zamierzam zbudować skrzynie bassreflex (szczelinową) pod głośnik Ground Zero GZHW 30X i tu się pojawia mały problem ponieważ nie wiem jak ją zestroić ( jakiej szerokości oraz długości powinna być szczelina). Z tego co dowiedziałem się ze strony producenta skrzynia szczelinowa pod ten głośnik powinna mieć 45 litrów biorąc pod uwagę ograniczone miejsce mojego bagażnika zrobiłem projekt takiej skrzynki (zamieszczony niżej jako obrazki), jednak gdzieś czytałem opinię że lepiej umieścić ten głośnik w 55 litrowej skrzyni.

1. Moje pierwsze pytanie dotyczy pojemności skrzyni, zrobić 45 litrową czy 55 litrową ? Co lepiej zagra ?
    2. Chciałbym się również dowiedzieć czy obliczając objętość skrzyni należy doliczać przegrodę szczeliny, czy objętość netto nie zawiera tej przegrody ?
    3. No i trzecie najważniejsze pytanie dotyczy strojenia. Na ile Hz powinienem zestroić ten głośnik ? w winisd próbowałem stroić na 33 Hz i na 38 Hz ale obliczenia mi nie wychodziły i jakieś nierealne wyniki mi powstały :/

Strojenie skrzyni pod głośnik Ground Zero GZHW 30X Strojenie skrzyni pod głośnik Ground Zero GZHW 30X Strojenie skrzyni pod głośnik Ground Zero GZHW 30X

Mój projekt jest zrobiony na około 45 litrów (wliczając w to przegrodę szczeliny). Jedyny wymiar zewnętrzny skrzyni jaki się może zmieniać to jej szerokość ( wysokość i głębokość nie mogą się zwiększać). Byłbym dozgonnie wdzięczny gdyby ktoś mi pomógł w obliczeniach skrzynki dla tego głośnika (najbardziej mi zależy na wymiarach x i y z projektu).
    Proszę o małe wsparcie specjalistów ;)