Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spirograf cztero-silnikowy laserowy 150mW

kamilsos 15 Cze 2010 10:01 6554 9
  • Spirograf cztero-silnikowy laserowy 150mW

Spirograf to zabawka która pozwala kreślić spirale i inne skomplikowane krzywe w tym wypadku korzystając z promienia lasera. W tym projekcie wykorzystane zostało tu zjawisko odbicia światła lasera od obracających się luster. Jeżeli skierujemy wiązkę laserową na obracające się z dużą prędkością lustro pod kątem większym niż zero stopni to odbicie postrzegane będzie przez człowieka jako okrąg. Lustra muszą obracać się z odpowiednio dużą prędkością tak aby oszukać oko ludzkie które jest w stanie postrzegać około 60 klatek na sekundę. Jeżeli rzutowanie obrazu będzie wolniejsze od bezwładności oka to obraz okręgu będzie wydawać się niepełny przypominający wycinek okręgu.

Najczęściej spotykane spirografy wśród koncepcji amatorskich wykorzystują dwa lub trzy silniczki z zamontowanymi nań lustrami. Twórca tego dyskotekowego gadżetu postanowił zawyżyć poprzeczkę i wykorzystał aż 4 silniki do sterowania strumieniem lasera. Zwiększa to możliwości oraz kompleksowość tworzonych kształtów co widać na załączonym materiale filmowym. Prędkość każdego z silników może być dowolnie zmieniana za pomocą potencjometrów, co umożliwia wpływ operatora na kształt obrazów. Zaletą użycia lasera jest to, że obraz może zostać wyświetlony na dowolnej płaskiej powierzchni oddalonej nawet o kilkanaście metrów.

Zwykłe lustra akrylowe użyte w urządzeniu przeszły specjalny zabieg chemiczny mający na celu wygładzenie ich powierzchni i zapewnieniu lepszego odbicia światła. Tylną stronę lustra która zwykle pomalowana jest zabezpieczającą, czarną farbą potraktowano chemicznie lotniczym rozpuszczalnikiem do lakieru, który rozpuszcza wszystko prócz aluminium. Sprawiło to że powierzchnia lustra stała się idealnie gładka ale również bardzo podatna na zadrapania.

Silniki zostały najpierw ułożone w obudowie z myślą o przebiegającej wiązce lasera (patrz zdjęcie). Następnie zostały przymocowane na stałe przy pomocy gorącego kleju. Po zainstalowaniu przełączników oraz potencjometrów urządzenie było gotowe do użycia. Efekty pracy autora możecie zobaczyć poniżej.

Spirograf cztero-silnikowy laserowy 150mW Spirograf cztero-silnikowy laserowy 150mW Spirograf cztero-silnikowy laserowy 150mW Spirograf cztero-silnikowy laserowy 150mW Spirograf cztero-silnikowy laserowy 150mW

Źródło: http://www.instructables.com/id/Four-Motor-Laser-Spirograph/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kamilsos
    Poziom 13  
    kamilsos napisał 110 postów o ocenie 19, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2008 roku.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    No i warto dodać że zamiast tylu luster lepiej dać możliwość zmiany kierunku obrotów.
    markovip
    Poziom 34  
    kamilsos napisał:
    oko ludzkie które jest w stanie postrzegać około 60 klatek na sekundę.

Nie przesadzaj, ta wartość to 24kl/s.
    Chrusta
    Poziom 22  
    markovip napisał:

Teraz to powiedziałeś...

Ktoś gdzieś napisał:
    Cytat:
    25fps wystarcza aby mózg człowieka uznał wyświetlany obraz za ciągły, co nie oznacza, że człowiek nie jest w stanie dostrzec szybszych obrazów.

Ja w 100% się z tym zgadzam.
    mavin
    Poziom 13  
    ziko234 napisał:
    Ciekawy projekcik, ciakawe gdzie w polsce można dostać takie okrągłe lustereczka?

U każdego jednego szklarza :!:
    markovip
    Poziom 34  
    Chrusta napisał:
    markovip napisał:
    Teraz to powiedziałeś...
    Ktoś gdzieś napisał:
    Cytat:
    25fps wystarcza aby mózg człowieka uznał wyświetlany obraz za ciągły, co nie oznacza, że człowiek nie jest w stanie dostrzec szybszych obrazów.
    Ja w 100% się z tym zgadzam.
    Owszem jesteśmy, jednak dla obrazów zmiennych np. gry. Jednak jeżeli chodzi o obrazy stałe czyli np. filmy i ten projekt nie dostrzegamy już różnicy! Widziałeś kiedyś filmy z 60fps? Bo znane mi standardy to 24.7, 25, 30fps.
    bobojad
    Poziom 12  
    Okrągłe lustereczka chyba są wmontowywane w jakieś strugaczki dla dzieci po kilkanaście groszy - polecam odwiedzić najbliższy sklepik osiedlowy z takimi drobiazgami. Projekcik fajny na zabawkę dla dziecka, można wprowadzić jakiś układzik który by losowo generował figury i rzucał np na sufit nad dziecięcym łóżeczkiem :)
    mavin
    Poziom 13  
    Co do lusterek to owszem kiedyś były temperówki/strugaczki i miały one około 30mm średnicy. Jakby ktoś gdzieś widział takie to niech da znać na forum. Ja wiem że szklarz zrobi takie kółka z lustra ale tylko o grubości 3mm. Do cieńszego to nawet nie podchodzi, a właśnie w tych strugaczkach były 2mm lustra. Wprawdzie do uzyskania takich efektów nie jest potrzebne aby lusterka były okrągłe. Mogą być kwadratowe, ale z racji kształtu ciężej jest wyważyć całość, a i wygląd trochę gorszy. Co do powierzchni odbijających światło to można użyć jeszcze talerzy z dysku twardego. A i jeszcze jest takie tworzywo jak HIPS które imituje lustro. Posiadam taki arkusz o wymiarach 2m na 3m i wycinałem niego większe koła ale efekt mierny bo trzeba kleić na twardą powierzchnię. HIPS ma grubość 1,5mm. Co do takich małych kółek to wydaje mi się że byłby dobry. Można go nożyczkami wycinać. A za podstawę pod lustro można użyć kółek z magnetofonu. Mam tu na myśli te które zwiększają moment obrotowy silnika czyli te do których jest doczepiona blacha.

Jeśli chodzi o elektronikę która generowałaby efekty (jednakowe za każdym razem) to potrzebny byłby enkoder np. z myszki (inaczej się obrotów nie ustabilizuje), procesor i trochę zabawy w pisanie programu.A jeśli chodzi o jakieś przypadkowe efekty to albo zasilacz z liniową regulacją napięcia (LM317) i jakiś cyfrowy układ plus generator (4017 + 555) albo procesor i PWM. Możliwości jest wiele!!

A te fotki to z moimi prototypami. Mają możliwość regulacji kąta względem wiązki światła (ten podłużny otwór na obwodzie podstawy). Wykonałem je kiedyś i do dziś dnia nie mogę łożyć w spirograf. Podstawy są z plexi 3mm a silniki z napędu szuflady Cd-romu. Na tym jednym silniku na którym jest lustro jest na nim jeszcze folia i stąd te mazy i zadrapania na lustrze.