Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o uprawnienia SEP powyżej 1kV (110kV)

elektryk_elektromonter 15 Cze 2010 10:55 35262 8
  • #1 15 Cze 2010 10:55
    elektryk_elektromonter
    Użytkownik obserwowany

Witam,

Pytanie mam takie: Czy żeby zrobić uprawniania na eksploatację E urządzeń i sieci powyżej 1kV (dokładnie 1kV -- 110kV) potrzebny jest staż pracy przy sieciach WN? Czy mogę zapisać się na kurs pow. 1kV i zdawać. Czy reguluje to jakaś ustawa, a jeśli tak to jaka?

Pozdrawiam
    elektromonter

0 8
  • #3 01 Lip 2010 18:53
    alberrt
    Poziom 14  

Ja bym raczej nie polecał strony SEP, pomimo tego, że jest to przede wszystkich ich dziedzina, to nie do końca sami członkowie tego stowarzyszenia potrafią udzielić kompetentnych odpowiedzi. Za przykład strona sepu częstochowskiego, gdzie napisane jest, że tylko świadectwa kwalifikacyjne z logo sepu są honorowane w całej UE. A wystarczy wziąć ustawę prawo energetyczne i się przekonać, że nie jest to prawdą. Wszystkie świadectwa kwalifikacyjne (uprawnienia energetyczne G1, G2 czy G3) jako uprawnienia państwowe honorowane są w całej UE i Szwajcarii. Bez względu na to, jakiej instytucji czy stowarzyszenia jest logo na okładce tych świadectw.

Jeżeli ktoś chce uprawnienia energetyczne w grupie 1 (czyli na urządzenia, instalacje i sieci elektryczne) powyżej 1 kV, to może takie uzyskać na normalnych szkoleniach z tego zakresu. Oczywiście, powiedzmy do wartości średniego napięcia (np. 15 czy 20 kV)

1
  • #4 28 Mar 2011 20:08
    krzysi7
    Poziom 2  

Witam wszystkich serdecznie:)
    Chciałbym się dowiedzieć co mogą mi dać uprawnienia SEP g1 poniewaz mam mozliwosc odbycia takiego kursu, a pozniej oczywiscie egzamin( mam nadzieje ze wszystko pojdzie ok). Mam kilka pytań do ludzi wtajemniczonych w SEP.
    - Czy po zdobyciu uprawnien G1 będę mógł zaprojektowac domowa instalacje elektryczna?
    - Czy będę mógł podpisać już pod wykonana instalacja?
    Dodam jeszcze ze jestem juz inzynierem budownictwa aktualnie 4 rok studiow dziennych a w przyszlosci mam zamiar zdobyc uprawnienia budowlane. Co za tym idzie jakie dodatkowe korzysci moga wtedy zyskac pod zdobyciu kwalifikacji g1?

Z góry bardzo dziekuje za odpowiedzi i pomoc

0
  • #5 28 Mar 2011 21:15
    Miniax
    Poziom 30  

krzysi7 napisał:
    Witam wszystkich serdecznie:)
    Chciałbym się dowiedzieć co mogą mi dać uprawnienia SEP g1 poniewaz mam mozliwosc odbycia takiego kursu, a pozniej oczywiscie egzamin( mam nadzieje ze wszystko pojdzie ok). Mam kilka pytań do ludzi wtajemniczonych w SEP.
    - Czy po zdobyciu uprawnien G1 będę mógł zaprojektowac domowa instalacje elektryczna?
    - Czy będę mógł podpisać już pod wykonana instalacja?
    Dodam jeszcze ze jestem juz inzynierem budownictwa aktualnie 4 rok studiow dziennych a w przyszlosci mam zamiar zdobyc uprawnienia budowlane. Co za tym idzie jakie dodatkowe korzysci moga wtedy zyskac pod zdobyciu kwalifikacji g1?

Z góry bardzo dziekuje za odpowiedzi i pomoc

Żeby móc prawnie projektować instalacje elektryczne musisz posiadać uprawnienia budowlane w zakresie projektowania tychże instalacji, żeby je zdobyć musisz mieć magistra na kierunku Elektrotechnika, lub Automatyka i robotyka. Jak widać w Twoim wypadku nie ma takiej możliwości - chyba, że kolejne kilka lat studiów (około pięciu + 3 lata praktyki zawodowej).
    Do podpisywania się sytuacja wygląda tak:
    Odbioru instalacji nie będziesz mógł wykonać, chyba, że równocześnie zrobisz uprawnienia D (dozór)
    Wykonać pomiarów też nie - chyba, że zrobisz sobie zakres kontrolno - pomiarowy (ale to dodatkowe koszta i dużo wyższa szkoła jazdy).
    Grupa uprawnień G1 zezwala na eksploatowanie, montaż, konserwację, pomiary instalacji elektrycznych - jednak zakres Twoich uprawnień będzie zależny od tego co zdasz (przy składaniu wniosku zaznaczasz odpowiednie punkty).

0
  • #6 28 Mar 2011 23:16
    krzysi7
    Poziom 2  

Czyli w takim razie chyba trzeba sobie to odpuscic. To wszystko nie jest taki łatwe. Same uprawnienia D by wystrczyły do odbioru robot elektrycznych?

3
  • #7 30 Sie 2012 21:38
    alberrt
    Poziom 14  

krzysi7 napisał:
    Czyli w takim razie chyba trzeba sobie to odpuscic. To wszystko nie jest taki łatwe. Same uprawnienia D by wystrczyły do odbioru robot elektrycznych?

Do odbioru robót tak, to znaczy dokładnie do podpisania protokołu z przeprowadzonych pomiarów po wykonaniu instalacji. Natomiast do odbioru wykonanej instalacji (żeby ZE mógł podłączyć licznik) potrzebna jest osoba z uprawnieniami budowlanymi.
    Generalnie uprawnienia energetyczne umożliwiają wykonanie instalacji na podstawie projektu i późniejsze wykonanie pomiarów. Natomiast zaprojektować instalację a później ją odebrać może osoba z uprawnieniami budowlanymi.

0
  • #8 11 Gru 2013 16:58
    Hubertusee
    Poziom 10  

Witam,
    mój przyszły niedoszły pracodawca chcę mnie wyrolować i trochę zgłupiałem, a doskonale wiem jakie mam uprawnienia...mam takie zapytanie: czy ktoś mógłby mi dokładnie zinterpretować moje uprawnienia sep e+d ? załączniki: Pytanie o uprawnienia SEP powyżej 1kV (110kV) Pytanie o uprawnienia SEP powyżej 1kV (110kV)

3
  • #9 26 Gru 2013 22:31
    alberrt
    Poziom 14  

Ale co tu interpretować? Przecież wszystko jest napisane...

5